Telefon
Mobil Menü

Bir İşveren Çalışanları İçin Bir Makine Yaparsa Ce Belgesi Almak Zorunda mıdır?

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Bir İşveren Çalışanları İçin Bir Makine Yaparsa Ce Belgesi Almak Zorunda mıdır?

Makinaları piyasaya arz etmeden ve/veya hizmete sokmadan önce, imalatçı veya yetkili temsilcisi:

- Ek I’de belirtilen ilgili temel sağlık ve güvenlik gerekliliklerini karşılamasını sağlamak
- Ek VII, kısım A’da atıfta bulunulan teknik dosyanın mevcut olmasını sağlamak; (Özellikle talimatlar gibi gerekli bilgileri sağlamak)
- Yönetmeliklere ait Standartların belirlenmesi
- Standartlara göre Testlerin gerçekleştirilmesi
- Ek II, Kısım 1, Bölüm A’ya göre AT uygunluk beyanını düzenler ve makine ile verilmesini sağlar;
- CE işaretini Madde 16 uyarınca iliştirir.

İŞVEREN ÇALIŞANLARI İÇİN BİR MAKİNE YAPARSA, MAKİNEYİ SATMAYACAK, ANCAK HİZMETE SOKACAKTIR. BUNU YAPMADAN ÖNCE CE İŞARETİ KOYMALIDIR!

Makine Direktifi, piyasaya arz edilen veya hizmete sunulan makineler için geçerlidir. AB’de piyasaya arz edilen makineler, AB’de ilk kez kullanıldığında hizmete açılmaktadır. Bu, kullanıcının kendi yaptığı veya başkası tarafından kendisi için yapılmış her iki makine de dahil olmak üzere geçerlidir.
SONUÇ

Kendi fabrikasında kendi kullanımı için makine üreten bir işverenin CE İşareti alması zorunludur. Bu, makinelerin, makine direktifiyle uyumlu tüm uygulanabilir teknik standartlara uyması gerektiği anlamına gelir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
 • BRC Belgesi Şartları
  BRC belgesi sayesinde gıda işletmeleri, son derece kaliteli bir yönetim sistemine sahip olduklarını açık biçimde gösterebilir.
 • 12 Kaizen Felsefesi
  Her şeyi olduğu gibi kabullenme fikrinden vazgeç. Bir şeyin imkansız olduğunu anlatmaktansa, nasıl başarılı olabileceğini düşün. İyi fikirleri zaman geçirmeden yürürlülüğe koy.
 • SID Numarası Nasıl Alınır?
  FCE kaydı için asitlendirilmiş ve düşük asitli konserve gıdalarının kaydı söz konusudur. İşte bu gıdaların kaydının ardından verilen numara SID numarası olarak karşımıza çıkmaktadır.
Whatsapp
Instagram