Telefon
Mobil Menü

Bir İşveren Çalışanları İçin Bir Makine Yaparsa Ce Belgesi Almak Zorunda mıdır?

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Bir İşveren Çalışanları İçin Bir Makine Yaparsa Ce Belgesi Almak Zorunda mıdır?

Makinaları piyasaya arz etmeden ve/veya hizmete sokmadan önce, imalatçı veya yetkili temsilcisi:

- Ek I’de belirtilen ilgili temel sağlık ve güvenlik gerekliliklerini karşılamasını sağlamak
- Ek VII, kısım A’da atıfta bulunulan teknik dosyanın mevcut olmasını sağlamak; (Özellikle talimatlar gibi gerekli bilgileri sağlamak)
- Yönetmeliklere ait Standartların belirlenmesi
- Standartlara göre Testlerin gerçekleştirilmesi
- Ek II, Kısım 1, Bölüm A’ya göre AT uygunluk beyanını düzenler ve makine ile verilmesini sağlar;
- CE işaretini Madde 16 uyarınca iliştirir.

İŞVEREN ÇALIŞANLARI İÇİN BİR MAKİNE YAPARSA, MAKİNEYİ SATMAYACAK, ANCAK HİZMETE SOKACAKTIR. BUNU YAPMADAN ÖNCE CE İŞARETİ KOYMALIDIR!

Makine Direktifi, piyasaya arz edilen veya hizmete sunulan makineler için geçerlidir. AB’de piyasaya arz edilen makineler, AB’de ilk kez kullanıldığında hizmete açılmaktadır. Bu, kullanıcının kendi yaptığı veya başkası tarafından kendisi için yapılmış her iki makine de dahil olmak üzere geçerlidir.
SONUÇ

Kendi fabrikasında kendi kullanımı için makine üreten bir işverenin CE İşareti alması zorunludur. Bu, makinelerin, makine direktifiyle uyumlu tüm uygulanabilir teknik standartlara uyması gerektiği anlamına gelir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
 • BRCGS Gıda Güvenliği V9
  Standart içinde belirli gereklilikler 'temel' gereklilikler olarak belirlenmiştir. Bunlar 'TEMEL' kelimesiyle işaretlenmiştir ve yıldız sembolüyle belirtilmiştir. Bu gereklilikler, etkin bir gıda kalitesi ve güvenliği operasyonunun kurulması ve işletilmesi için çok önemli ola
 • Makinalar İçin CE Belgesi Nasıl Alınır?
  Avrupa Birliği?ne bağlı tüm ülkelerde serbest dolaşım hakkına sahip olan ürünlerde CE İşareti yer almaktadır. Makinalarınızın da Avrupa Birliği pazarında satışı ve serbest dolaşımı için CE belgesine ihtiyaç duyacaksınız.
 • FDA Kayıt Danışmanlığı Hizmeti
  FDA Kayıt işlemleri ve belgelendirme süreci çok yönlü, karmaşık süreçleri içermekle birlikte alanında deneyimli, profesyonel kurumlardan alınan danışmanlık hizmetiyle sorunsuz bir şekilde ilerleyebilmektedir.
Whatsapp
Instagram