Telefon
Mobil Menü

Bütün tedarik zincirlerini kapsayan gıda güvenliği standartlarında uyumu yakalamak isteyenlerin kurduğu BRCGS eğitim geliştirilmiş bir program olarak sektörde yerini almaktadır.
BRCGS 1996 yılında İngiltere’de kuruldu. BRCGS, İngiliz Perakendeciler Birliği’nin kısaltılmış halidir. 1998 yılında standartlarını yayınlayan kuruluş 2018 yılında da 8. Versiyonunu yayınlamıştır. Günümüzde bu standartlar 130 ülke ve binlerce firma tarafından kullanılmaktadır.

Kuruluşun Türkiye’de de temsilciliği bulunmaktadır. Hem firmaların ihtiyaçlarını gidermek hem de çalışanları bilinçlendirmek için temsilcilik kurulmuş ve BRCSGS Türkiye Temsilcisi olarak görevlendirmeler atanmıştır..

BRCGS Eğitim programı sonunda katılımcılara geçerliliği tüm dünya genelini kapsayan ve katılımcıları sektörel konularda yetkinliğe sahip olduklarını göstermektedir.

BRCGS Eğitimi Nedir?


BRCGS Eğitimi, katılımcıların BRCGS standartlarını gerekliliklerini derinlemesineanlayabilecekleri ve tam anlamıyla bir denetim yapabilmeleri için kapsamlı ve ince ayrıntılarına kadar bilgi edinebilecekleri bir eğitimdir.

Katılımcılara 5 gün verilme üzere tasarlanarak belli bir çerçevesinde verilen baş denetçi eğitimi, katılımcıların standardın gerekliliklerinin yorumlanması hususunda gerekli yeterliliği kazanacaklardır.

Kişiler eğitime katılmadan önce BRCGS standartlarının son versiyonunu gözden geçirmelerine kendi yararlarına olacaktır.

Ayrıca kişiler BRCGS eğitimine katılmadan önce 2 gün HACCP eğitimi, zorunluluğu bulunmaktadır.

BRCGS eğitimine katılacak kişilerin denetim tecrübesine sahip olmaları da etkili ve kaliteli bir eğitim süreci geçirmeleri açısından önem teşkil etmektedir.

Eğitim sonunda katılımcılar GFSI denetçisinin taşıması gereken uyum gerekliliklerini çerçevesinde yetkinlik kazanmanın yanı sıra denetim tekniklikleri geliştirilecektir.

BRCGS Food V9 Gıda Güvenliği Temel Eğitiminin amacı, kuruluş ve işletmelerin BRCGS’nin son versiyonu 9 gıda standartlarının gerekliliklerinin anlaşılması ve yorumlanmasıdır.

Denetimlerde yaşanan hataların göz önünde bulundurularak ele alınan vakaların BRCGS eğitimi esnasında katılımcılara uygulama fırsatı verilerek deneyim kazanmaları sağlanmaktadır.

BRCGS Eğitimi Ne İşe Yarar?


BRCGS eğitimi almanın kişi ve şirketlere faydaları:

•    Üretim aşamalarında gıda güvenliği sağlanarak tüketicilerin güveni sağlanır.
•    Gıda ürünlerinden kaynaklanan hastalık ve ölümler kontrol altına alınır.
•    İşin başında alınan tedbirler ile maliyetleriniz azalır, kar oranınız artar.
•    BRCGS belgesi GFSI onaylı bir standart olduğu için firmanızın Pazar ve rekabet gücünü artırır.
•    Üretim ilgili mevzuata göre yapılır ve yasal güvence sağlanmış olur.
•    Sistemli ve güvenli üretim ile tüketici şikayetleri azalır ve müşteri memnuniyeti sağlanmış olur.

BRCGS Eğitimi Nasıl Alınır?


Katılımcılar BRCGSS eğitimi aldıktan sonra BRCGS sisteminden sınava katılırlar. Sınav dili İngilizcedir. Sınavda çeviri desteği verilmektedir.
BRCGS eğitimi sonrasında katılımcılar sınava tabi tutulurlar. Geçme notun %75 olarak belirlenen sınavda başarılı olanlar baş denetçi olmaktadırlar.
Ana dili İngilizce olanlar için sınavın süresi 75 dakika olarak belirlenirken diğerleri için 100 dakikadır. Katılımcılara 3 defa sınava girme hakkı imkânı verilmektedir.
3 defa da başarı gösteremeyen katılımcılara BRCGSS sadece katılım sertifikası verilmektedir. Baş denetçi olamamaktadırlar.
Yeniden sınav hakkı elde ederek baş denetçi olmak için katılımcılar 3 günlük BRCGS eğitimi almak zorundadırlar.

 

Whatsapp
Instagram