Telefon
Mobil Menü

CE Belgesi Nasıl Alınır Tam Çözüm?

CE belgesi ilgili ürünün güvenilir ve sağlıklı olduğunu gösterir. Bu bakımdan tüketicilere bir güven vermektedir. Bunu almak isteyen bir firma yetkili kuruluşlara başvurmaktadır. Bugün birçok onay almış kuruluş, marka sürecinde sorumlu durumdadır. Buna başvuru yapmadan önce gerekli şartları yerine getirip getirmediğiniz incelenmelidir. CE kapsamında farklı direktifler yer almaktadır. Tümünde şartlar değiştiği için belirli bir standart yer almaktadır. Ürüne göre her biri ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. Web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu şartları sağlamışsanız, ardından uygunluğun ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerekir. Bu çerçevede 8 modül mevcut olup anlamları ile beraber aşağıda olduğu gibidir;

1. Modül A: Dâhili üretim kontrolü
2. Modül B: AT tip incelemesi
3. Modül C: Tipe uygunluk
4. Modül D: Üretim kalite güvencesi
5. Modül E: Ürün kalite güvencesi
6. Modül F: Ürün doğrulama
7. Modül G: Birim doğrulama
8. Modül H: Tam kalite güvencesi

CE belgesi almak için tüm bunları incelemeniz gerekir. Ardından da dosyaların ve belgelerin olduğu klasör meydana getirilir. Ardından da 10 yıl boyunca korunmalıdır.


CE Belgesi Kimler Tarafından Verilir?


CE işareti almak için temel olarak temel olarak yukarıda yer alan işlemleri takip edilmelidir. Ürün ayrıntılı olarak incelendikten sonra belge de sağlanmaktadır. Dolayısıyla düşünüldüğü gibi sıradan bir işaret değildir. Uyumluluk anlaşıldıktan sonra bu bildirilmekte, ardından da işaret alınmaktadır. Dolayısıyla gerekli klasör ve evraklar talep edilmektedir.
Ayrıca Avrupa Mahkemeleri tarafından da CE belgesine dair evraklar istenebilir. Belirli gün içine sağlanmazsa, ilgili ürünün satışı durdurulmaktadır. Bununla sınırlı kalmadan tüketicilerden alınması gibi bir uygulama da yapılabilir. Tazminat talepleri ya da bir daha Avrupa’da ürünlerin tekrar pazarlanmaması gibi durumlar yaşanabilir. Bu bakımdan CE belgesi almak istiyorsanız konu hakkında objektif davranmanız şarttır. Gerekli incelemeleri yapmanız aranır. Web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bize ulaşarak detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


CE İşareti Nedir?


1985 yılında oluşturulan CE işareti, AB teknik mevzuatı çerçevesinde hazırlanmıştır. Malların serbest şekilde dolaşımının, tam anlamıyla sağlanması amaçlanır. Teknik yapılara dair mevzuatların genel ve basit hale getirilmesini amaçlar.
Bunun yanı sıra ilgili ürünün uygunluk değerlendirme aşamalarından geçtiğini de belirtir. Çevrenin korunması; tüketici, güvenlik, sağlık korunması gerekliliklerine uygun bulunduğunu anlamaya olanak tanır.

CE kapsamında olan ürünler, çok geniş bir yapıya sahiptir. Bunlardan bazı direktifler, aşağıda yer alan maddeler gibidir;

1. Telsiz Ekipmanları Yönetmeliği
2. Kişisel Koruyucu Ekipmanlar Yönetmeliği
3. Ölçüm Aletleri Direktifi
4. Tıbbi Cihazlar Direktifi
5. Makine Direktifi
6. Asansörler ve Asansörler İçin Güvenlik Bileşenleri Direktifi
7. Basit Kazançlı Kaplar Direktifi
8. Oyuncak Güvenliği Direktifi
9. Denizcilik Ekipmanları Direktifi
10. Elektromanyetik Uyumluluk Yönetmeliği
11. Alçak Gerilim Direktifi

Ancak CE belgesi bunların dışında da direktiflere sahiptir. Dolayısıyla yalnızca bunlarla sınırlı olduğu düşünülmemelidir.


Her Ürün İçin CE Belgesi Gerekir mi?


CE belgesi oldukça ayrıntılı bir evraktır. Avrupa sınırları içerisinde satış yapmayı düşünüyorsanız, CE alabilmek için bunu almanız gerekir. Bugün 31 direktif yer almaktadır ve ürün bunlar çerçevesinde bulunmalıdır. Ne var ki bazı ürünler için CE zorunludur. Aralarından bir kısmı aşağıda olan maddelerden incelenebilir;

1. Tren Yollarında Kullanılan Ekipmanlar
2. Yüksek Gürültüyle Çalışan Teçhizatlar
3. Asansörler
4. Kişisel Koruyucu Ekipmanlar
5. Tıbbi Cihazlar
6. Gaz Yakan Cihazlar
7. Sıcak Su Kazanları
8. Oyuncaklar
9. Makineler ve Elektrikli Cihazlar
10. Basınçlı Ekipmanlar

Bunların dışında yapı malzemesi, basit basınçlı kaplar gibi başlıklar da vardır. CE belgesi bu gibi ürünler için şarttır.


CE İşareti Alırken Nelere Özen Gösterilmeli?


CE belgesi, dikkatli ve özenli bir süreç gerektirir. Bu nedenle tüm uyumluluk işlemlerinin doğru, ayrıntılı, objektif ve kesin olarak yapılması gerekir. Yasa dışı yollara hiçbir şekilde başvurulmamalıdır.
Bu durumda Avrupa Birliği’nde bir ürün satmaya çalışırsanız, hatalı ürün olduğu anlaşılırsa size farklı yaptırımların uygulanması söz konusudur. Bu nedenle işareti almadan önce tüm işlemler doğru, özenli ve profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu bakımdan CE işareti üzerine hizmet veren firmalar ile iletişime geçmek tavsiye edilir. Böylece daha iyi ve hızlı sonuçlar almak mümkündür. Bu kuruluşlar, firmalara CE kapsamında daha iyi sonuçlar almaya olanak tanır. Kolaylıkla CE Belgesi sahibi olmak için bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
  • BRC Gıda Kalite Sertifikası
    BRC belgesi, gıda sektöründe faaliyet gösteriyorsanız mutlaka uygulamalarınıza eklemeniz gereken standartları ortaya koymaktadır.
  • FDA Onayı Olmazsa Ne Olur?
    Başta gıda ve ilaç olmak üzere, insan ve hayvan sağlığı üzerinde etkiye sahip ürün gruplarının ABD' ye giriş yapabilmesi için FDA Onayı gereklidir. FDA tarafından onaylanmayan ürünler ülkeye giriş yapamaz.
  • CE İşareti Ne Demektir?
    CE belgesine sahip olmanız halinde ürünlerinizle, Avrupa Birliği dahil tüm önemli pazarlara açılacak ve daha geniş bir tüketici kitlesine hitap edebileceksiniz.
Whatsapp
Instagram