Telefon
Mobil Menü

CE Belgesi Olmayan Bir Makinenin Piyasa Sürülmesinde Yaptırımlar Nelerdir?

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • CE Belgesi Olmayan Bir Makinenin Piyasa Sürülmesinde Yaptırımlar Nelerdir?

CE belgesi olmayan bir ürünün piyasaya sürülmesi suçtur. İlgili ülkenin sanayi bakanlığına ait piyasa gözetim denetçileri şikâyet üzerine ya da rastgele denetimlerde CE belgesi olması zorunlu ürünlerde CE belgesinin olmaması durumunda ya da CE belgesine ait teknik dosya, ilgili testlerin olmaması durumunda para cezası, ürünlerin piyasadan toplatılması ve satışın durdurulması gibi yaptırımlar söz konusudur.

CE BELGESİNDE ÜRETİCİNİN SORUMLULUKLARI NELERDİR ?

Üretici ya da ürünün yurt içindeki temsilcisi ürünün CE yönetmeliklerine göre uygunluğundan sorumludur.

İTHALATÇI SORUMLULUKLARI NELERDİR ?

CE belgesine tabi bir ürünü Avrupa ekonomik alanı dışından getiriyorsa CE yönetmeliklerine göre ürün uygunluğunun sağlanması gerekmektedir.
CE BELGESİ ALMANIN ÜRETİCİYE FAYDASI NELERDİR ?

 Avrupa ekonomik alanında ürününün serbest dolaşımını sağlamaktadır.

CE BELGESİNİ ALMAK NE KADAR SÜRER ?


Belgelendirme süresinin önceden belirtilmesi, üreticilerin, test ve belgelendirmeyi yapan kuruluşun şartlarından dolayı net olarak yapılamamaktadır.

Diğer taraftan süreç , ilgili ürünün özelliklerine sahip olduğu yönetmelik ve test metotlarına göre çok ciddi değişiklik gösterebilmektedir. Süreci kısaltmak için üreticilerin ürettikleri ürünlerin sahip olduğu standartlara hakim olması , ürünü o standartlara uygun olarak üretmesi ve Teknik dokümanları ilgili mevzuata göre önceden tamamlamış olması büyük derecede katkı sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
 • FDA Onayı Nasıl Alınır?
  Bu yazımızda FDA onayı nasıl alınır, FDA onayı nedir, FDA onaylı ürünlerin satıcı ve tüketiciye sağladığı avantajlar nelerdir sorularını detaylarıyla cevaplayacağız. FDA Amerika Birleşik Devletleri?nde Sağlık Bakanlığına bağlı bir kurum olarak faaliyet göstermektedir
 • FSSC 22000 Version 6
  FSSC 22000 standardı, gıda firmalarının uyması gereken kurallarla birlikte alınacak tedbirleri ifade eder. Gıda güvenliğinin kusursuz bir şekilde karşılanması adına dünya genelinde kabul edilen prosedürlerin önemi bir hayli büyüktür.
 • CE Belgesini Kim Verir?
  Avrupa Birliği standartlarına uygun üretim yaptığınızı kanıtlamanız her zaman için istenmektedir. Özellikle AT Uygunluk Beyanı ve CE sertifikasıyla bu yönde sonuç alabilirsiniz.
Whatsapp
Instagram