Telefon
Mobil Menü

Avrupa Birliği’nin yeni yaklaşım direktifleri arasında yer alan CE belgesi mecburi olarak bazı ürünlere koyulan bir işarettir. Özellikle Avrupa birliği ülkelerinin alması gereken belgelerden biridir. Hatta zorunlu olarak alınması gerektiği söylenebilir. Bu belge sayesinde kişiler üretmiş olduğu ve satışa koyduğu ürünlerini Avrupa piyasasında serbest bir şekilde satabilir. Yani bu belge aslında bir nevi ürünlerin pasaportudur.

CE Belgesi Nedir?


CE belgesi aslında bir belgeden daha çok bir işaretleme olarak kullanılır. Şu an ülkemizde bu işaretli ürünlerin firmasının bu belgeye sahip olduğu anlamına gelmektedir. İngilizcede ise CE Marking olarak kullanılır. Bu belge sayesinde o ürünün Avrupa yönetmeliklerine göre en asgari düzeyde güvenlik seviyesinin uygun olup olmadığını gösteren bir belgedir. Yani ürün piyasaya sunulmadan önce Avrupa Birliği ülkelerinde serbest bir şekilde dolaşım hakkı veren ürün pasaportu olarak sunulur.

Sadece Türkiye içerisinde değil aynı zamanda dünya çapında yayılmayı planlayan kişilerin mutlaka alması gereken belgelerden biridir. Özellikle kişiler sadece dünya çapı değil Avrupa pazarları olarak düşünüyorsa Avrupa Birliği tarafından belirlenmiş olan güvenlik ve sağlık yönetmeliklerine en uygun ürünün oluşturulması gerekir. Bu belgenin amacı ise ürünün üretildiği her türlü koşulun ilkeleri sağlaması ve Avrupa pazarında satılması istenen ürünün kalitesinin ve güvenliğinin en iyi olduğunu ispatlamak amacıyla adil ticarete teşvik etme yöntemidir.
 

CE Belgesi Ne İşe Yarar?


CE Belgesi Türkiye ve Avrupa pazarlarında sunulmasını, serbestçe satılmasını ve dolaşmasını sağlamaya yarar. Üreticiler genel anlamda kendi ürünlerini Avrupa Birliği pazarında pazarlayabilmek ve satabilmek amacıyla ürünün üzerine bu işareti koymak mecburiyetindedir. Bu işaretin olmadığı hiçbir ürün Avrupa pazarlarında satılmaz. CE Belgesi ürünün Avrupa birliği yönetmenliklerine uygun olduğunu gösterir. Bu belge aynı zamanda kesinlikle bir kalite markası olduğunu belli eder. Ancak garanti belgesi değildir. Bu belgenin işareti olan ürünler Avrupa birliği ülkelerinde normlarla ilgili olan yasal gerekçelerin ortaya konulduğu ülkede sağladığı ve geri çevrilmesinin mümkün olmadığı ürünlerdir. Aynı zamanda bu işaret yeni yaklaşım direktiflerine de uygun olduğunun bir göstergesidir.
 

CE Belgesi Nasıl Alınır?


CE belgesini alabilmek için ilk olarak bu belgeyi veren firmalarla iletişime geçmek gerekir. Bu anlamda gerekli olan evraklar hazırlanmaya başlanmalıdır. Başvuru yapıldıktan sonra başvuru yapılan firma tarafından gelen ekip kuruluşunuzda yer alan ürünleri en detaylı şekilde inceler. Aynı zamanda kendi laboratuvarlarına götürerek ürünler üzerinde çeşitli incelemeleri de yapar. Bu belgenin ilkelerine uyuyorsa eğer o kuruluşa en kısa sürede belge verilir. Eğer uymuyorsa anlamda uyarılır ve yeniden düzenleme yapılması beklenir. Sizlerde eğer CE Belgesi satın almak istiyorsanız eğer bizlerle iletişime geçerek belgenizi en kısa sürede alabilirsiniz. Danışmanlarımız ise ürünlerin nasıl olması gerektiğini sizlere en detaylı şekilde aktaracaktır.

 

Whatsapp
Instagram