Telefon
Mobil Menü

CE/UKCA/EAC Ürün Belgelendirme

Ürettikleri ürünleri AB standartlarına uygun olarak ürettiğini kanıtlamak isteyen üreticiler ürünlerinde CE/ UKCA/ Eac ürün belgelendirme yapmak zorundadırlar. Ülkemizde Ce ürün belgelendirme zorunludur. Aksi halde konu ile ilgili bakanlıklara bağlı illerde müdürlükler aracılığı ile denetleme sonucu Ce belgelendirme bulundurmayanlara cezai işlem uygulanacaktır.

Bu alanda danışmanlık hizmeti veren firmalardan biri olarak, mevzuatın gerektirdiği bütün konularda danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Kapsamlı bir CE ürün belgelendirme danışmanlık hizmetini bizden alabilirsiniz.

 

CE/ UKCA/ EAC Ürün Belgelendirme Nedir?

 

CE ürün belgelendirme kısaca ürünlerin Avrupa ürün mevzuatlarına uygun olarak üretilmesi ve satılmasının ispatıdır diyebiliriz. CE ürün belgelendirme AB’nin sağlıklı tüketiciler yaratmak ve tüketicilerinin sağlıklı beslenme şartlarını oluşturmak ve korumak için “Ürün direktiflerine “uygunluğunu gösteren durum belgesidir.

Ürünlerin AB ülkelerine girmesi için CE işaretinin bulunması gerekmektedir. CE belgelendirme için ürünlerin AB pazarlarına serbestçe dolaşmasına imkân veren pasaport da diyebiliriz.

Ülkemizde de CE ürün belgelendirme 01.01.2004’ten sonra zorunlu hale gelmiştir. CE işareti ürünler için bir kalite markası değil ürünün Avrupa Birliği standartlarına uygun bir şekilde üretildiğini belgelendirmedir. Kısacası CE belgelendirme, ürünlerin insan, hayvan be bitki sağlığı başta olmak üzere çevre ve tüketicinin korunmasını sağlayan bir işarettir. CE/ UKCA/ EAC ürün belgelendirme, üreticinin sorumluluğundadır.

 

CE/ UKCA/ EAC Ürün Belgelendirme Ne İşe Yarar?

 

Aslında bir zorunluluk hali olan CE ürün belgelendirme ne işe yarar, şimdide kısaca buna değinelim. Öncelikle bu belgelendirme ile ürünlerinizin belli standartları taşıyarak AB mevzuatlarına göre üretilecektir.

Bu Belge sayesinde ürünlerinizin AB ülkelerinde sorunsuz bir şekilde serbestçe dolaşabilecek ve pazarlanması sağlanacaktır. Ürünleriniz AB ülkeleri dışında başka bir ülkede üretilmişse, CE ürün belgelendirme ile Avrupa Birliği ülkelerine pasaport niteliğinde olacaktır. Ce ürün belgelendirme ile emniyetsiz ve kalitesiz üretimin önüne geçilmektedir. Ayrıca bu sayede işletme prestijinizi artırarak, memnun müşteri kitlenizi artıracaksınız.

EAC belgelendirme ile ihracat yaptığınız ülke sayılarını artırmanın yanında ticari olarak paydaşlarınızın nezdinde isim yapma imkânı sağlayacaksınız.

 

CE/UKCA/ EAC Ürün Belgelendirme Nasıl Alınır?

 

CE ürün belgelendirme için üretici firmaların yapması gereken Avrupa Gümrük Birliği Genel Akreditasyonuna bağlı akredite bir kuruluşa başvurmak durumundadırlar. Üretici kuruluşların başvurusundan sonra akredite kuruluşlar, üretimin devam ettiği fabrikaya gelerek CE kapsamlı uyumluluğun kontrolünü yapmaktadırlar.

EAC Uygunluğu denetimi yapılan ve gerekli şartları taşıyan firmalara CE ürün belgelendirme verilir. Bu belgeyi alan firmalar her yıl denetimlerle kontrol edilir. CE ürün belgelendirme nasıl alınır, şartları nelerdir, gibi üretici kuruluşlara süreç boyunca danışmanlık hizmeti veren firmamızdan, alanında eğitimli ve deneyimli ekiplerimizden kapsamlı bir şekilde danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

CE sertifikası resmi bir belgedir. CE/ UKCA/ EAC ürün belgelendirme kısa ve net olarak devlet tarafından görevlendirilen akredite kuruluşlardan alınmaktadır.

 

Whatsapp
Instagram