Telefon
Mobil Menü

Rusya Federasyonu’nun tüketici haklarını koruyabilmek ve ürün stabilizasyonunu sağlayabilmek amacıyla EAC Belgesi olan ürünlerini ihraç ürün olarak satın almaktadır. Yani firmalar kendi ürünlerini sadece Türkiye pazarında değil Rusya pazarında da satmak isterse bu belgeyi almak zorundadır. Bu belge aslında ilgili olan hizmet ya da ürünün kaliteli, insan sağlığına ve çevreye uygun, güvenilir, Rusya standartlarına en uygun şekilde üretildiğini kanıtlayan bir belgedir. Bu belgeye sahip olmayan hiçbir ürün Rusya piyasasında satılmaz.

EAC Belgesi Nedir?


EAC’nin açılımı Avrasya Ekonomik Birliği olarak çevrilir. Yani aslında Rusya yazı dilinden alınmış olan bir kısaltmadır. Bu belge Rusya’ya ihraç edilen ürünler üzerinde bulunması gereken bir belgedir. 1992 senesinde Rusya Federasyonu kendi ülkelerine girecek olan dış alımları yani ithalat ürünleri hakkında bir kanun çıkarmıştır. Tüketici haklarını koruyabilmek amacıyla bazı yasal düzenlemeler yapmıştır. Bu yasal düzenlemeler için de ülkeye giren ürünlerin belirli standartları karşılaması gerektiğini belirtmiştir.

Bu nedenle EAC Belgesi ile üretilmiş olan ürünler başta Rusya olmak üzere çok çeşitli ülkelerde yasal bir şekilde pazarlanabilmektedir. Aynı zamanda bu belge Rusya dışında Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Beyaz Rusya gibi ülkelerde de yasal yollarla ihracat yapmayı sağlar.
 

EAC Belgesi Ne İşe Yarar?


EAC belgesinin faydası oldukça fazladır. İlk olarak belge sahibi olan üreticiler çok çeşitli ülkelere ihracat yapabilmektedir. Bu anlamda aslında işletme gelirlerini büyük bir oranda artırır. Bu da işverenin rakiplerine karşı olan prestijini yükseltir. Gerekli güvenlik ve kalite testinden geçebilen ürünler müşteri memnuniyeti açısından da çok büyük etki yaratır. Bu da aslında işletmenin saygınlığını artırır. Bu belge sayesinde yurtdışından satış yapmak isteyenler Avrasya Gümrük Birliği ülkeleri pazarlarından çok daha hızlı bir şekilde giriş yapabilirler. Gümrüğe takılmaz ve burada uzun süre vakit kaybetmez. Aynı zamanda sürekli olarak gümrüğe para ödemek gerek kalmaz. Bu durum da işletmeler için oldukça önemli bir etkendir.
 

EAC Belgesi Nasıl Alınır?


Rusya ve diğer ülkeler için satın alması gereken EAC Belgesi tamamen Rusya’nın belirlemiş olduğu ilkelere uyulması gerektiği anlamına gelir. Yani üreticiler ürünleri üretirken bu belgenin ilkelerine uygunluk göstermelidir. Şu an bu belgeyi alabilmek için gümrük birliği açısından akredite edilen ve yetkilendirilmiş olan danışmanlık firmalarına kolay bir şekilde başvurabilirsiniz. Daha sonra fabrika ziyaretleri ve ürünlerde numune testi gibi çeşitli testler yapılmaktadır. Yapılan bu testler sonucunda eğer uygunluk varsa ve tüm ilkeler geçerlilik sağlanıyorsa bu durumda belge verilir. Eğer üretim yapan firma EAC Belgesine uygun bir şekilde üretim yapmıyorsa bu durumda çeşitli raporlandırmalar yapılır ve değişikliklere başvurulur.

EAC Belgesi satın almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Danışmanlarımız kontrol için en kısa sürede firmanıza gelerek tüm kontrolleri gerçekleştirir

 

Whatsapp
Instagram