Telefon
Mobil Menü

FCE Belgesi

İngilizce dil becerisinin B2 seviyesinde olduğunu kanıtlamak için gerekli olan FCE belgesi (Cambridge First Certificate in English), yurtdışı eğitim görmeyi amaçlayan öğrenciler ve uluslararası şirketlerce eleman alımı yapmak amacıyla kullanılmaktadır.

FCE belgesine sahip olan kişiler, akademik eğitim alabilir ve uluslararası standartta yeterliliğe sahip olur. Türkiyede FCE sınavı 11 dil merkezi tarafından yapılıyor. FCE sınavına hem online olarak hem de klasik olarak girmek mümkündür.

Sınav tarihleri internet üzerinden duyurulur. Başvuru için sınav tarihleri ve resmi internet sitelerini takip etmek gerekir.

FCE Belgesi Nedir?


FCE sınavı, B2 seviyesinde İngilizce bildiğinizi kanıtlamak için yapılan bir yeterlilik sınavıdır. Gerçek hayatta karşınıza çıkabilecek konuları merkeze alarak sınav soruları hazırlanır.
Sınavda başarılı olup belge almayı hak edenler, profesyonel olarak bu dili bildiğini ve İngilizce konuşulan yerlerde eğitim ve iş hayatını sürdürebileceklerini kanıtlamış olurlar.
Avrupa ve İngiltere de birçok üniversite, öğrenci kabul şartlarında FCE belgesini görmek ister. FEC sınavını yapan dünya üzerinde 130 ülke vardır.
Lise öğrencilerine yönelik sınavda başarılı olan öğrenciler, alacakları FCE belgesi ile hem lise değişim programına başvuru yapabilir, hem de yurtdışı üniversite eğitimini tercih edebilirler.


FCE Belgesi Ne İşe Yarar?


İngilizce alanında kendini kanıtlamak isteyenlerin girdiği sınavda, FCE belgesi almayı hak edenler belli imkanlardan faydalanmayı elde eder.  

Avrupa ülkelerinde eğitim görmek veya akademik kariyer yapmak isteyenlere bu belge ile üniversiteye kabulü kolaylaşır.

FCE belgesine sahip kişiler uluslararası şirketlerde çalışma imkânı bulur ve mükemmel bir kariyere sahip olabilir.

FCE belgesine sahip kişiler şu özelliklere sahip olur:

•    İngilizce yüz yüze iletişim kurma, fikirlerini beyan etme.
•    İngilizce haber ve olayları takip etme.
•    İngilizce olarak detaylı şekilde yazı yazma. Hikâye, makale gibi.
•    Farklı görüşlerin avantaj ve dezavantajını İngilizce açıklayabilme.
 

FCE Belgesi Nasıl Alınır?


FCE sınavı, okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere 4 bölümden oluşur ve her bölümün sınav süresi farklıdır.

 Sınavın ilk bölümü olan okumada verilen süre 75 dakikadır ve çoktan seçmeli, boşluk doldurma ve cümle içindeki hataları ve yanlışları düzeltme soruları yer alır.
FCE sınavı 2. Bölümünde iki adet metin oluşturulması istenir ve süre 80 dakikadır.

Sınavın 3. Bölümde 40 dakika süre verilen öğrencilere, Amerikan ve İngiliz aksanına göre ses kayıtları dinletilir ve sorular sorulur.

Sınavın son bölümünde, öğrencilerden sınav görevlisi ile karşılıklı olarak İngilizce konuşması istenir ve konuşma becerisine bakılır. Bu bölümde verilen süre 15 dakikadır. Sınava giren kişiden kendini tanıtması istenir. Daha sonra 2 resim gösterilir ve resimler hakkında monolog kurmanız istenir.

Bu bölümün sonunda sınava giren 2 katılımcıdan belirlenen konuda tartışmaları ve fikir birliğine varmaları istenir.

Sınavda 160 ile 180 arasında puan alanlar B2 düzeyde İngilizce bildiklerini kanıtlamış olurlar. Alınan FCE belgesi uzun yıllar geçerli olur ve belge sahibine harika ayrıcalıklar sağlar.

 

Whatsapp
Instagram