Telefon
Mobil Menü

FCE Danışmanlığı

ABD FDA, belirli raf ömrüne sahip, hermetik olarak kapatılmış, düşük asitli konserve veya asitli gıdalar üreten şirketlerin bir Gıda Konservesi Kuruluşu (FCE) kaydı almalarını zorunlu kılar. Ayrıca üreticiler, bu gerekliliklere tabi gıdaların üretiminde kullanılan her işlem için ABD FDA'ya belge sunmalıdır.

Ek olarak, LACF ve asitlendirilmiş gıda tesisleri, üretim sırasında kullanılan her işlem için benzersiz dosyalamalar sunmalıdır. Bu "Süreç Dosyalarının" her birine benzersiz bir Gönderim Tanımlayıcı (SID) numarası atanır.

Ürünüm Asitlenmiş veya Düşük Asitli Olarak mı Değerlendiriliyor?


Bir gıda ürünü, hava geçirmez bir şekilde kapatılmış bir kapta paketleniyorsa, 0,85 veya üzerinde bir su aktivitesine sahipse ve soğutulmuş koşullarda saklanmıyor, dağıtılmıyor ve satılmıyorsa, tipik olarak Asitlenmiş veya düşük asitli bir gıda olarak kabul edilir. Gıdanın nihai denge pH'ı 4,6'dan küçük veya buna eşitse, gıda Asitlenir. Gıdanın nihai denge pH'ı 4,6'dan büyükse, gıda Düşük Asitlidir.

FDA'nın FCE ve SID gereksinimlerine tabi gıdaların yaygın örnekleri arasında konserve ton balığı, konserve közlenmiş kırmızı biber ve hindistancevizi suyu bulunur.

Whatsapp
Instagram