Telefon
Mobil Menü

FCE Kaydı Nasıl Yapılır?

Yaşadığımız çağ gereği FCE kaydı nasıl yapılır sorusu, sıklıkla karşılaştığımız bir sorudur. Yanıtı ise oldukça açıktır. FCE kaydı yapmak isteyen bir tesis ilk önce kayıt için uygun olup olmadığını araştırmalıdır. Gerekli şartları taşımıyorsa başvurusu olumsuz değerlendirilecektir. FCE kaydı ABD Gıda ve İlaç Dairesinin diğer adıyla FDA’nın onayının alınması demektir. Kısacası düşük asitli veya asitlendirilmiş konserve gıdaların üretimini yapan tesislerin kaydedilmesini sağlayan bir düzenlemedir diyebiliriz. Detaylı bilgi için “FCE Kaydı Nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bu düzenlemeye uyumlu olan tesisler FCE kaydını kolayca yapabilirler. Ancak kayıt için önemli bir husus daha bulunuyor. Bu husus düşük asitli ya da asitlendirilmiş konserve gıdaların ph ve su aktivite değerleridir. Yani istenilen değer düşük asitli gıda üretimi için 4.6 üzerindeki ph değeridir. Ve su aktivitesinin de 0.85 üzerinde olması üretim için şart koşulmuştur. Asitlendirilmiş gıda tercihinde ise bu değer 4.6 ph değerinin altına düşürülmüş gıdalar olmaktadır. Ayrıca plastik, konserve, cam ve metal ambalajlarda üretim sağlanması ambalaj türünü belirlemiştir.

Aranılan şartları taşıyan tesisler artık başvuru için hazırdır. Online internet adresi bulunun FDA’ya internet üzerinden başvuru sağlanabilir. Başvuru esnasında karşınıza çıkan formu dikkatli doldurmalısınız. Burada tesis bilginize, tesis adresinize, üretim kapasitesine ve diğer gerekli olan tüm bilgilere yer verilmelidir. Başvurunun gerçekleşmesiyle birlikte artık onaylanma süreci devreye girer. FDA tarafından onaylanmış tesisler FCE numarası almaya hak kazanırlar. FCE kaydı ile ilgili detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.


FCE Başvurusu Ve Onay Süreci


FCE başvurusu bilindiğini gibi FDA’nın ilgili internet sitesinden gerçekleştirilmektedir. Gerekli şart ve standartlara uyumlu tesitler başvuruyu kısa sürede tamamlayabilirler. Başvuru ekranında karşınıza çıkan bilgileri eksiksiz ve tam olarak doldurmanız gereklidir. Yanlış bir kelime yazıldığı takdirde olumsuz dönüş alma riskini ortaya çıkarabilirsiniz. Gerekli bilgilerin girilmesiyle birlikte başvurunuz sisteme düşecektir. Ardından onay sürecini başlatmış olacaksınız.

Onay süreci yaklaşık bir ila iki hafta arasındadır. Uygun görülen tesislerin başvuruları onaylanır ve FDA tesise bir FCE numarası atar. Başvuru süreci hakkında daha fazla bilgi almak ya da bu konuda sizlere rehberlik edecek bir danışman ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tüm aşamaları kolayca yürüterek yaşanacak olumsuzlukları arkanızda bırakabilirsiniz. Başvuru süreci bazen stres dolu bir hal alabilmekte veya bazı olumsuz durumların yaşanmasına neden olabilmekte. Eğer FCE kaydı için aklınızda takılan tüm konuları aydınlatmak için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden firmamıza ulaşabilirsiniz.


FCE-SID İstisna Durumları


Düşük asitli ya da asitlendirilmiş konserve gıda üretimi yapan tesisler satışlarını ABD sınırları içinde yapmak istiyorsa FCE kaydı yapmak zorundadır. Ancak bazen başvuru durumunda istisnai durumlar yaşanabilmekte. Gıda ürünlerinizin FCE kaydına ve SID numarası almaya uygun olup olmadığını veya kapsam dışı bırakılıp bırakılmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu durumu belirlemek ve anlamak her zaman kolay olmayabilir. Detaylı bilgi için resmi instagram sayfamız üzerinden FDA işlemlerinde uzman ekibimize ulaşabilirsiniz.

Sizlerde FDA ithalat kısıtlamalarından uzak kalmak için bu alanda uzmanlaşmış kişilerden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Ürününüzün ph değeri ve su aktivitesi düzeyi hakkında detaylara ulaşmak veya FCE kaydı almanın gerekli olup olmadığı konusunda değerlendirme yapmak için iletişim numaramız üzerinden görüşme ayarlayabilirsiniz. Eğer asitli veya düşük asitli gıda üretimi sağlayan bir şirketseniz, şirketinizin FDA ‘ya uygun bir şekilde kayıt olmasını sağlamalısınız. Ayrıca her ürününüz için planlanacak olan süreci uygun şekilde aktarıp dosyalama işleminizi eksiksiz tamamlamalısınız. Ücretlendirme hakkındaki detaylara uluşmak için telefon numaramızı arayarak fiyat teklifimize göz atabilirsiniz. Uygun fiyat politikasıyla hareket ettiğimizi hatırlatmak isteriz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
  • BRC Belgesi Nasıl Alınır?
    BRC belgesi, uluslararası alanda kabul görmüş olan standartları içerisinde barındırır ve gıda işletmeleri için oldukça önemlidir.
  • FSSC 22000 Belge Sorgulama
    FSSC 22000 belgesi, uluslararası alanda belirlenen gıda güvenliği ve hijyen koşullarının uygunluğunun gösterilmesini sağlamaktadır.
  • BRC Belgesi Veren Firmalar
    Çalışma alanı olarak gıda endüstrisinde faaliyet gösteren bir firmanız varsa çeşitli belgelere sahip olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Belgeler arasında en çok dikkat çekenlerden birisi ise BRC sertifikasıdır.
Whatsapp
Instagram