Telefon
Mobil Menü

FCE Kaydının Önemi

Gıda üretimi yapan tesislerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Özellikle ABD için satış yapmayı düşünen şirketlerin gereken standartlarla uyumlu olması önemlidir. 1970 yıllarında ABD’de yaşanmış olan gıda kaynaklı salgından dolayı, asitli ve düşük asitli yiyeceklere karşı tüketiciyi korumaya yönelik önlemler alınmıştır. Amerika’ya düşük asitli ve asitli gıda gönderimi için FCE kaydı şart tutulmuştur. Bu kayıtla birlikte tüketici korunmuş ve satışlar bu yönde gerçekleşmeye başlamıştır. Detaylı bilgi için "FCE Kaydı Nedir?" başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

ABD’ye ihracı düşünülen düşük asit veya asitli konserve gıdalarının gerekli aşamalardan geçerek istenilen koşullara göre üretimi sağlanmalıdır. Çünkü hava geçirmeyecek şekilde kapatılmış kaplardaki paketli gıdalar işleme aşamasında belirtilen düzenlemelere uymak zorundadır. Bu nedenle de gıda konserve işletmesi kaydı olarak bilinen FCE kaydının yapılması önemlidir.

Bir gıdanın FCE kaydı olması tüketici dostu olduğunu kanıtlar niteliktedir. ABD için satış yapmak isteyen şirketler FCE kaydını önemsemeli ve bir SID numarası almalıdır. Bunun içinde atılması gereken en önemli adım FDA’nın online internet sitesine başvuruda bulunmaktadır. Başvuru sürecini yakından takip etmek ve bu süreçte gerekli tüm aşamaları eksiksiz tamamlamak için danışmanlık hizmeti veren firmalardan yardım alınmalıdır. FCE kaydı oluşturarak, FCE belgesi almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Tüm süreci sorunsuz bir şekilde sizin adına yönetmekteyiz.


Gıda Güvenliği Ve Düzenleyici Uyum


Gıda güvenliği ve düzenleyici uyumu sağlayan FCE kaydı tüketici yararına oluşturulmuş bir düzendir. Amerika Birleşik Devletleri’nde konserve gıda satışı yapmak isteyen tesisler FCE kaydına zorunlu tutulmuştur. Buradaki en temel amaç gıdaların uzun ömürlü olmasını ve tüketiciye zarar vermemesini sağlamaktır. Dış pazarda yerini almak isteyen satıcılar FCE kaydı kaydı oluşturarak ürünlerine SID numarası alırlar. Böylece ürünlerinin satışa uygun olduğunu kanıtlayarak piyasaya sürerler.

SID numarası için gereklilik taşıyan iki unsur bulunur. Bunlardan ilki işleme parametreleridir. Bu parametreler arasında üretimi gerçekleşecek olan ürünün sıcaklığı, ürün güvenliği için belirlenen süre ve basınç gibi işlemler bulunur. Diğer gereklilik durumunu ise ürün detayları oluşturmaktadır. Yani üründen istenen ph değeri, su aktivitesi gibi bilgilere sahip olunmalıdır. Gıda güvenliği ve düzenleyici uyumu sağlamak için tesisinizin FCE kaydının yapılması gerekir. Böylece düşük asitli veya asitlendirilmiş gıdalar ürettiğinizi ve tesisinizin FDA gerekliliklerini taşıdığını belgeleyebilirsiniz. Detaylı bilgi danışmanlık hizmeti almak için web sitemizde yer alan telefon numarası, whatsapp hattı ya da resmi instagram sayfamız üzerinden üzerinden firmamıza ulaşabilirsiniz.


FCE Kayıt İşlemleri


İnsan veya hayvan tüketimine yönelik üretim yapan, işleyen veya bulunduran tüm şirket ya da tesislerin ABD gıda ve ilaç dairesine kayıt olması gerekir. Yani FDA kaydının yapılması şart tutulmuştur. Ancak bu durumu asitli ya da düşük asitli gıda üretimi gerçekleştiren tesisler dikkate almalıdır. Gıda konserveleri işlemleri kaydı için FCE kaydı oluşturulur. Ve gerek duyulan standartlara uyum sağlanır. Eğer ki tesis FCE kaydına FDA ve süreç dosyalama gerekliliklerine uymaz ise durum olumsuzlaşır.

Tesis asitli ya da düşük asitli gıdaları üretim aşamasında veya ihraç edilene kadar alıkoyma işlemine tabi tutulabilir. Ürünün asitli ya da düşük asitli olduğunun kabul edilmesini sağlayan birkaç şart vardır. Bu şartlar dikkatli araştırılmalı ve faaliyete geçmelidir. Dilerseniz bu konuda uzman bir danışmanlık firmasından destek alabilirsiniz. Böylece FCE kayıt işlemleri doğru bir şekilde yapılır ve gerekli olabilecek tüm aşamaları eksiksiz olarak tamamlayabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
  • Makinalarda CE İşareti
    Makinalarınızın uluslararası önemli pazarlarda yer almasında, daha da etkin bir biçimde tercih edilmesinde CE işareti etkili olacaktır. Makinalar için CE belgelendirme süreci oldukça kapsamlıdır.
  • FDA Kaydı Olmazsa Ne Olur?
    FDA kaydı, özellikle kurumsal olarak gıda ve ilaç sektörleriyle ilgileniyorsanız önemlidir. ABD' ye ürün satışını yürütmek için FDA Kaydı, firmanız için bir gereklilik olacaktır.
  • Global Recycled Standard GRS Etiketi
    Çevresel ve sosyal kriterlere göre geri dönüştürülmüş olan ürünleri garanti eden global recycled standard etiketi tekstil ve diğer geri dönüştürülmüş malzeme kullanılan ürünler açısından kanıtlayıcı niteliktedir.
Whatsapp
Instagram