Telefon
Mobil Menü

FDA Belgesi Neden Önemlidir?

Sağlık her şeyden önemli bir konudur. Bu nedenle bir ürün üretilirken, sağlığı etkilemeyecek standartlarda olması gerekir. Özellikle bu durumun yüksek risk içeren ürünlerde daha da önemli hale gelmeye başlamış olduğunu söylemek mümkün. Günümüzde artık son dönemde sık sık gündeme gelen konular arasında FDA yer alıyor. Nedir bu FDA sistemi dediğimizde; ürünlerin kontrolü olarak ifade edebiliriz. Amerika ülkesi ülkeye gelecek olan ürünler ile ilgili olarak tedbirli şekilde davranır. Haliyle Amerika ülkesinde yaşam süren halkın sağlığını olumsuz etkilemez. Bu nedenle ürünler ile ilgili olarak şu hususlara bakar:

*Ürün istenen şartlara uygun şekilde hazırlanmış mı?
*Yüksek risk içeren ürün ne kadar güvenli?
*İnsan sağlığına yan etkileri olur mu?
*Ne tür bir zararlar yaratabilir?
*Hijyenik mi?

Yukarıda söz etmiş olduğumuz tüm bu konularında Amerika Birleşik Devletlerinde Sağlık Bakanlığına bağlı olarak çalışan İlaç ve Gıda Dairesi tarafından önemle dikkat edildiğini söylemeliyiz. FDA Belgesi ile ilgili danışmanlık hizmeti almak web sitemizin iletişim bölümü üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


FDA Onaylı Ürünler Amerika’da Satılır mı?


FDA onaylı ürünler varsa Amerika’da satılıp satılamayacağı konusu merak ediliyor. Adı üzerinde ürünlerin FDA onayından geçmesinden dolayı Amerika pazarında yer alacağını ve önünde hiçbir şekilde olumsuz bir engel durumunun olmayacağını söyleyebiliriz. Çağımızda artık Amerika ülkesine ihracat yapılırken, ihraç edilecek olan ürünler ile ilgili olarak bir denetlemenin yapıldığını söylemeliyiz.

FDA onaylı ürünler hangileri diye sorgulayanlar varsa aslında pek çok sektör dalına ilişkin olduğunu söylemeliyiz. Fakat FDA tarafından öncelik olarak yüksek risk içeren ürün grupları ele alınıyor. Zaten burada böyle bir şey yapılmasının temel amaçlarından biri de ürünlerin ne kadar güvenli olduğunun tespit edilmesi diyebiliriz. FDA belgesi ile ilgili tüm sorularınız için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


FDA Belgesine Neden İhtiyaç Duyulur?


FDA tarafından ürünler ile ilgili bir denetlemenin yapılmaması halinde ister istemez çok büyük sorunlar yaşanabiliyor.  FDA belgesine ihtiyaç duyulmasının en önemli nedenlerinden biri ciddi sağlık problemlerini ortadan kaldırmak olacaktır. Hatta bu konuyla alakalı olarak daha önce talihsiz bir olay olmuş, annenin çocuğuna verdiği ilaç bebeğin ölmesine neden olmuştur.  Görüldüğü üzere yeterli düzeyde bir kontrollerin yapılmadığı ürünler ölüme bile sürüklenmeye neden olacak sorunlar gün yüzüne çıkarılıyor. Bu gibi kötü sonuçlar ile karşı karşıya kalmak istemeyen Amerika Sağlık Bakanlığı tarafından ürünler ile ilgili FDA belgesi zorunluluğu getirmiştir. Böylelikle artık ülkeye gelen her ürün tek tek denetimden geçer. Özellikle güvenlik oluşturabilecek ve bir bakıma risk içeren ürünlerle ilgili bir araştırma yapılır. Yapılan araştırmalar sonrasında ne kadar risk içerip içermediği tespit edilmeye başlanır.

FDA belgesine neden ihtiyaç duyulur? Aşamasına geldiğimiz zaman güvenliğin en iyi şekilde sağlanması ve olası bir sağlık sorunların olmaması amacıyla olduğunu söyleyebiliriz. FDA belgesi danışmanlığı almak için web sitemiz üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


FDA Medikal Ürün Onayı


FDA, medikal ürünler ile ilgili olarak da incelemelerini yapmaktadır. Medikal aletler ABD pazarında yer almak istendiği zaman ilk olarak FDA başvuruları yapılır. Daha sonrasında FDA tarafından medikal ürün ihraçlarına daire uzman ekipler nezdinde bir inceleme yapılır. Yapılan incelemeler sonrasında medikal ürünlerin performansları, olumlu ve olumsuz yanları, doğru bir üretim olup olmadığına dair tüm önem arz eden hususlarda tek tek ele alınır. FDA ekibi tarafından tüm bu hususlar sonucunda eğer ki yan etki, olumsuz bir durum, yüksek risk görülmezse FDA sertifikası verilir.


FDA Belgesi Nereye Başvurulur?


FDA belgesi almak istiyor ve nereye başvuru yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. FDA belgesi almanız için FDA ile anlaşmalı olan yerlerden belge temini yapabilirsiniz. Ancak FDA belgesi ile ilgili olarak belirtmemiz gereken bazı önemli hususların olduğunu söylemeliyiz. Bu hususlar nelerdir diyenler için belge alınması için FDA şartlarına mutlaka uygun olması gerekir. Eğer ki FDA tarafından hem uygunluk açısından onay almak hem de izin çıkmış olması durumunda sertifika alma hakkına sahip olursunuz. FDA tarafından sertifika almanız demek, ürünlerin ne kadar çok önemli olduğu anlamına gelmektedir. FDA işlemleri konusunda yüksek deneyim sahibi olan Tam Çözüm’ den danışmanlık hizmeti alarak kolaylıkla FDA belgesi sahibi olabilirsiniz. Web sitemizde yer alan iletişim kanalları üzerinden bize ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
  • FDA Onayı Sorgulama
    FDA onayı ifadesi, ABD' ye ürün ihraç etmek isteyenlerin sık sık kullandığı bir ifade olmakla birlikte ABD' ye gıda, tıbbi ürünler, ilaç, alkol ve tütün mamulleri göndermek isteyenlerin başvurması gereken bir zaruriyettir.
  • Doğru Bilinen Yanlışlar
    İş sağlığı ve güvenliği mevzuatında; A, B veya C sınıfı 'iş sağlığı ve güvenliği uzmanı' diye bir tanım veya unvan yoktur. Bu tanımın aslı A, B veya C sınıfı 'ş güvenliği uzmanı'dır.
  • CE Belgesi Almak Ne Kadar Sürer?
    Ürünlerinizin Avrupa Birliği standartlarına uygun olduğunu gösteren CE belgesi, ürünleriniz Avrupa Birliği pazarında satışı için çok önemlidir.
Whatsapp
Instagram