Telefon
Mobil Menü

FDA Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır?

FDA belgesi nedir ve nasıl alınır gibi sorular, bu belgeyi almak için başvurmak isteyen kişiler tarafından yaygın bir şekilde sorulur. FDA’nın açılımı Food and Drug Administration, yani Gıda ve İlaç İdaresi şeklindedir. Kurum, Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir büro gibi çalışmaktadır. Özellikle gıda ve ilaç sektöründe yer alan çok sayıda firma için büyük bir önem taşır. Genel anlamda,

1. Gıdalar,
2. İlaçlar,
3. Tıbbi cihazlar,
4. Radyasyon yayan ürünler,
5. Aşılar, kan ve biyolojik bileşenler,
6. Hayvansal ve veterinerlik ürünleri,
7. Kozmetik ürünler,
8. Tütün ürünleri

Gibi sektörlerde hizmet vermektedir. FDA belgesi almak istiyorsanız, uzman danışmanlık hizmetleri veren firmalar ile daha iyi bir şekilde hazırlanabilir ve başvuru gerçekleştirebilirsiniz. FDA belgesi almak istiyorsanız web sitemizin iletişim bölümü üzerinden firmamıza ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi için “FDA Belgesi” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.


FDA Nedir?


FDA nedir ve ne yapar gibi sorular, belgeyi almadan önce pek çok kişi tarafından merak edilir. Kurum incelendiği zaman, geçmişinin 1860’lı senelere kadar dayandığı görülür. Ancak günümüzde gıda ve ilaç dahil olmak üzere pek çok ürün grupları ile tanınan bir kurumdur.

Kurum, kapsamı çerçevesine giren ürün ve malzemeleri söz konusu birim tarafından yayınlanan gerekliliklere uygun olmasını ve güvenli, etkin ve emniyetli bir şekilde kullanılmasını hedeflemektedir. Amerika Birleşik Devletleri pazarına girecek olan her türlü ürünün, halk sağlığını tehdit edecek unsurlardan arındırılmış olmasını hedefler.

FDA nedir sorusu incelendiği zaman yetki kapsamının oldukça geniş olduğu görülür. Yukarıdaki maddelerden de gözlemlenebileceği üzere sadece gıda ve ilaç değil, çok sayıda ürün ve sektör üzerine bilgi vermektedir.


FDA Belgesi Gerekli mi?


FDA belgesi almak gerekli mi sorusu, belge için başvuru yapmadan önce çok sayıda işletmenin merak ettiği konular arasındadır. Amerika Birleşik Devletleri pazarına gıda, ilaç, medikal cihaz gibi ürünleri sunmak isteyen yabancı firmaların alması gereken bir belgedir. Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin dışarıdan gelecek olan ürünlerin iç pazara girebilmesi için talep ettiği bazı evraklar vardır. FDA sertifikası da bunlardan bir tanesidir. Eğer bir ürün FDA tarafından onaylanmamışsa, Amerika Birleşik Devletleri’ne satılması da mümkün değildir.  Dolayısıyla üretici ve ithalatçı firmaların, faaliyetlerini FDA tarafından yayınlanmış olan prosedürlere ve ürün içeriğini FDA gerekliliklerine uygun bir hale getirmelidir. Ardından da FDA belgesi almalıdır. Evrak çok sayıda açıdan önemli olup bunlardan biri yasal bir izindir ve ürün ticaretini de kolaylaştırır.

Ayrıca tüketicilere de bir güven sunmaktadır. Çünkü FDA sertifikası mevcut olan ürünlere tüketiciler güven duymakta, bunlara daha fazla yönelmektedir. FDA belgesi ile ilgili danışmanlık hizmeti almak için web sitemizde yer alan telefon numarası, whatsapp hattı ya da resmi instagram sayfamız üzerinden uzmanlarımıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

FDA Belgesi Nasıl Alınır?


Peki FDA belgesi nasıl alınır? Bu soru söz konusu belgeyi almak isteyen birçok kişinin sorduğu soruların arasında bulunur. Burada ilk olarak FDA belgelendirme sürecinin uzun ve çok yönlü olduğu bilinmesi gereken bir konudur. Evrakı almak isteyen firmaların, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki firmalar ile görüşmeler yapması, bunun sonucunda bazı anlaşmalar sağlaması gerekir. Ayrıca yine dokümantasyon çalışmaları, online işlemler ve raporlar da yer almaktadır.

Eğer FDA belgesi almak istiyorsanız, kolay ve pratik bir şekilde işlemleri yürütebilmek için bir danışmanlık hizmeti almak tavsiye edilir. Çünkü belgelendirme ve onay sürecinin doğru, tutarlı, şeffaf ve hızlı biçimde takip edilmesi, ürün bildiriminin gerçekleştirilmesi, talep edilen evrakların hazırlanması gerekir. Bunlarla sınırlı olmadan süreç içinde meydana gelebilecek problemlere ve aksaklıklara da hızlı bir şekilde çözümler getirilebilmelidir. Tüm bunlar hem profesyonel bir şekilde hareket etmeyi hem de zamana sahip olmayı gerektirir.

Eğer FDA belgesi nasıl alınır diyorsanız, bu konuda uzman olarak size hizmet veren firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Merak ettiğiniz soruları sorabilir ve başvuru sürecine çok geçmeden, hızlı başlayabilirsiniz.
 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
  • 12 Kaizen Felsefesi
    Her şeyi olduğu gibi kabullenme fikrinden vazgeç. Bir şeyin imkansız olduğunu anlatmaktansa, nasıl başarılı olabileceğini düşün. İyi fikirleri zaman geçirmeden yürürlülüğe koy.
  • Onaylı CE Sertifikası
    Avrupa Birliği ülkelerinde ürün satışlarınızı gerçekleştirmek isterseniz bazı direktiflere uygun olmanız gerekmektedir. Bu yüzden muhakkak CE sertifikası temin etmeniz gerekecektir.
  • FSSC 22000 Danışmanlığı
    Gıda sektöründe çalışmalarına devam eden tüm işletmelerin organizasyonlarını kontrol altında tutan güvenlik standartları, FSSC 22000 belgesi ile kayıt altına alınmaktadır.
Whatsapp
Instagram