Telefon
Mobil Menü

FDA Belgesi

İlaç, medikal ürünler, medikal araç ve gereçleri, diyet ve çeşitli gıdalar, kan ürünleri gibi ürün ve malzemeler FDA belgesi ile verilmektedir.

FDA kısaltması, U.S Food and Drug Administration anlamını taşımaktadır. Türkçe karşılığı ise Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’dir.

FDA belgesi sahibi olmak için ürünlerin FDA’nın belirlediği standartlara uygun olması şekilde üretilmesi ve saklanması gerekmektedir.

FDA belgesinin kapsadığı ürün çeşitleri başta medikal ürünler ve ilaçlar olmak üzere tıbbı cihazlar, tütün ürünleri, kozmetik ürünler, aşılar, hayvansal ürünler, veterinerlik ürünleri sebze, meyve, süt ürünleri, bebekler için kullanılan ek gıdalar vb. sayılabilir.

Amerika Birleşik Devletleri bu ve benzeri ürünleri halkının sağlığını korumak amacıyla FDA onaylı olması şartıyla ve gerekli izinlerin alınmış olunmasıyla ülkeye girmesine izin vermektedir.
FDA onayı yukarıda belirttiğimiz ürünlerin insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek unsurların bulunmaması veya etkilerin kabul edilebilir oranda olmasını göstermektedir.


FDA belgesi Nedir?


FDA Belgesi, ABD’de gıda, sağlık ürünleri, tıbbı cihazlar, kan ürünleri, radyasyon yayan aletler gibi insan ve hayvanlar tarafından tüketilen ve kullanılan ürünlerin üretimi, işlenmesi, taşınması, depolanması, paketlenmesi gibi her aşamasını yapan ya da bu ürünleri tedarik eden bütün kişi ya da kuruluşların ürünler hakkında insan ve hayvan sağlığını olumsuz yönde etkilemeyeceğini kanıtlayan belgedir.

ABD, FDA belgesi ile gıda pazarının korunmasını da amaçlamıştır. Dolayısıyla 2003 yılından beri ABD’ye yapılacak gıda ve ilaç ihracı için ülkelerin FDA belgesi şartı ile sağlanmaktadır.
 

FDA Belgesi Ne İşe Yarar?


FDA belgesine sahip ürünlerin insan ve hayvan sağlığına uygun koşullarda üretildiğini, üretilme sebebine tam anlamıyla hizmet edecek nitelikte olduğuna, yan etkisi olmadığına, etki zamanını belirtilen süre boyunca sağladığına kanıt niteliği taşıdığı için üretici kuruluşları bir marka haline getirmektedir.

FDA onaylı ürünler güvenli kullanım sunarken diğer ürünler kalıcı hasarlara yol açabilir. FDA onaylı bir ürün uluslararası standartlara uygun bir şekilde üretildiği anlamı taşımaktadır.

FDA onaylı olmayan ürünlerin ABD’ye girilmesine izin verilmediği için FDA belgesi olan kuruluşlar ürünlerini dış pazarlarda daha rahat bir şekilde satabilirler.

FDA belgesi kuruluşlarının ürettiği ürünlerin sağlık açısından vaat edilen etkiyi taşımaktadır niteliğini kanıtladığı için bir güven ortamı oluşturmaktadır. Böylelikle mevcut müşterilerin korunduğu gibi yeni müşteriler kazanmasını sağlayacaktır.
 

FDA Belgesi Nasıl Alınır?


FDA Belgesi almak için öncelikle bir şirketinizin olması gerekmektedir. Yine FDA Belgesi almak için ABD’de bulunan temsilci firmalar ile irtibata geçerek anlaşmanız gerekmektedir.

Bütün bu süreçler için bilgi ve deneyim sahibi olan danışmanlık firmamızdan yardım alabilirsiniz. Firmamızla iletişime geçtiğinizde FDA Belgesi için gerekli başvuru, kayıt ve belge işlemlerinizi kısa sürede halletmekteyiz.

FDA kaydı için FDA belgesi şart olmaktadır. Danışmanlık firmamız tüm süreç hakkında size kapsamlı danışma hizmeti verdikten sonra işlemlerinizi büyük bir titizlikle yerine getirmektedir.

 

Whatsapp
Instagram