Telefon
Mobil Menü

FDA Kaydı

ABD dışındaki üreticilerin, ABD’ye ihracat yapacağı zaman bilgilerini veri tabanına kaydettirme işlemine FDA Kaydı adı verilmektedir. Bu şekilde kayıt yapmanın amacı ABD’ye giren ürünlerin kolayca takip edilmesi ve olası bir problem durumunda üretici firmaya en çabuk şekilde ulaşılmasının sağlanmasıdır. FDA Kaydının üretici firma için avantajı ise ABD’ ye sorunsuz bir şekilde giriş yaparak satış ve pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesidir. Ayrıca FDA Belgesi olan ürünlerin tüketicilerde güven oluşturması, satışı kolaylaştırarak satış adetlerinin artmasına destek sağlamaktadır.
 

FDA Kaydı Nedir?


Amerika Birleşik Devletleri’nde Sağlık Bakanlığına bağlı bir kurum olarak faaliyet gösteren FDA (US Food and Drug Administration)  Türkçe’ de Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi olarak isimlendirilmektedir. Bu kurumun amacı ve görevi; ABD’de yaşayan insanların gıda, ilaç, kozmetik, radyasyon yayan ürünler vb. insan ve hayvan sağlığı üzerinde etkiye sahip ürün gruplarını birtakım gerekliliklerle denetleyerek toplum sağlığını korumaktır. Bu kurum ayrıca küçük yaştakilerin, tütün ve tütün ürünleri kullanımını azaltmak amacıyla bu alanda yapılan üretim, pazarlama ve dağıtım faaliyetlerini düzenler ve kontrol eder. Başka bir değişle FDA, bütün dünyadan ABD’ye gelen ürünlerin canlı sağlığına uyumu ve kalitesi hakkında ki standartları belirler ve takip eder. FDA, ABD Gümrük Hizmetleri ile karşılıklı iş birliği yapar. Belirlenen kurallara ve standartlara uygun olmayan ürünlerin ülkeye girmemesi veya giriş yapan; fakat gerekli standartlara uymayan ürünlerin tespit edilmesi için yasal önlemler almaktadır.


FDA Kaydı Hangi Ürünlere Gerekir


Canlı sağlığı konusunda standartları belirleyen ve ülkeye giriş yapacak ürünlerin bu standartları karşılaması koşulunu arayan FDA’ nın kapsamında ki ürünler aşağıda sıralanmıştır;
Gıdalar; Şişelenmiş su, diyet takviyesi ürünler, besin katkı maddeleri, bebek formülleri ve diğer gıda ürünleri.
İlaçlar; Reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar.
Biyolojik ürünler; İnsan sağlığı için aşılar, kan ve ürünleri, hücresel gen terapi ürünleri, alerjenler.
Tıbbi cihazlar; Kalp pilleri, diş cihazları, implant, protezler.
Radyasyon yayan ürünler; Mikro dalga fırını, röntgen cihazı, lazer ürünleri, ultrasonik terapi cihazı, güneş lambası, cıva buharlı lamba.
Kozmetik; Kişisel bakım ve makyaj ürünlerindeki renk katkıları nemlendiriciler, oje, parfüm.
 

FDA Kaydı Nasıl Yapılır?


Yukarıda belirttiğimiz ürün gruplarını üreten, depolayan, ihracatını yapan ve paketleyen firmalar ABD yasaları gereğince FDA Kaydı yaptırmak mecburiyetindedirler. Bu kayıt belgesi olmadan gönderilen ürünler gümrükten geçiş sağlayamaz ve alıkoyulurlar. Yurt dışında bulunan firmaların FDA kaydı ve ihracat öncesi bildirim işlemlerinin, ABD’de bulunan yetkili bir danışmanlık firması ile yürütülmesi yasal bir zorunluluktur. Kayıt ve kayıt sonrası yapılması gereken işlemler, ABD danışmanlık firmaları tarafından yerine getirilir. Ön bildirime sunulan ürünlerin kabulü, incelemeye tabi tutulup tutulmayacağı gibi konular danışmalık şirketi tarafından temsilci unvanıyla yürütülür. Kayıt yapılan ürünler ile ilgili gereken belgeler, online olarak temsilci firma ve üretici firma arasında karşılıklı iletilir. Kayıt işlemi için temsilci danışmanlık firması ve ürün sahibi ülkenin üretici firmasına ait DUNS numaralarına ihtiyaç vardır. Gerekli olan DUNS numarası ilgili danışman şirket tarafından alınır. FDA gıda kaydının tamamlanması yaklaşık iki gün sürer. İki iş günü sonunda kayıt işlemleri tamamlanmış olur ve üretici firmaya sunulur.

Görüldüğü gibi FDA Kaydı, ABD’ de yerleşik temsilci firma ile online görüşmeler, firmalara ait DUNS numaralarının alınması ve birçok belgenin hazırlanması gibi karmaşık süreçler içermektedir.
ABD dışındaki firmalar için FDA Kaydı yaptırmanın en pratik yolu, alanında uzman danışmanlık firmalarından profesyonel destek almaktır. FDA işlemleri alanında yüksek saha deneyimine sahip olan Tam Çözüm, tüm bu karmaşık süreçleri sizin adınıza yöneterek FDA kaydınızı olumlu bir şekilde sonuçlandırır. FDA Kaydı ve belgelendirme işlemleriyle ilgili bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için web sitemizde yer alan iletişim numarası, whatsapp hattı veya kurumsal instagram hesabı üzerinden bize ulaşabilirsiniz.
 

FDA Kaydı Neden Gereklidir


Biyoterörizm yasası gereğince, canlı sağlığı üzerinde etkisi olan ürünler üreten, paketlemesini yapan ve bu ürünleri depolayan bütün Amerikalı ve yabancı gıda firmaları FDA Kaydı yaptırmak zorundadırlar. ABD dışında üretim yapan firmalar ABD pazarında yer almak, satış ve pazarlama faaliyetlerini sorunsuzca yürütmek için kesinlikle FDA Kaydı yaptırmalıdırlar. ABD ve diğer uluslararası önemli pazarlarda yer alarak satış hacminizi genişletmek için web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Koşulsuz müşteri memnuniyeti ve kesintisiz iletişim ilkelerinden taviz vermeyen Tam Çözüm Danışmanlık ve Belgelendirme, tüm FDA süreçlerinde sizlere tam destek sağlayacaktır.  

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
  • GRS Sertifikası
    GRS sertifikası nedir? Sorusu, özellikle tekstil sektöründe hizmet veren işletmeler tarafından veya bu sertifikayı duyan ve içeriğini öğrenmek isteyen kişiler tarafından cevabı oldukça merak edilen bir sorudur.
  • FSSC 22000 Belgesi
    FSSC 22000 belgesi gıda işletmelerinin kalite yönetimi ve ürün güvenliği konularında gerekli donanıma sahip olduğunu ifade eder.
  • CE Belgesi Nedir?
    Avrupa Birliği içerisinde bulunan ülkelerde, bazı ürünlerin satılabilmesi için mutlaka ve mutlaka ürünün CE işareti taşıması zorunluluğu getirilmiştir.
Whatsapp
Instagram