Telefon
Mobil Menü

FDA Nedir?

FDA nedir öğrenilmek istenen önemli konuların başında yer almaktadır. FDA ile ilgili olarak açıklama yapmamız gerekirse Amerika Birleşik Devletleri sağlık bakanlığına bağlı olan pek çok gıda ve üründen sorumlu olan bürodur. FDA sorumlu oldukları ürün ve hizmetler şu şekildedir:

*Medikal araçlar
*Gıda takviyeleri
*Medikal ürünler
*Veteriner aletleri
*Kozmetik
*Radyasyon yayan aletler
*İlaç
*Gıda olarak ifade edebiliriz. Dünya çapında ağırlığı olmasından dolayı tüm bu saymış olduğumuz ürünler ile ilgili olarak denetleme yapmaktadır.  

FDA Onay Belgesi Nedir?


FDA dünya çapında kabul gören bir kuruluş olurken, ürünlerinde mutlaka onay süzgecinden geçmesi gerekmektedir. Burada öne çıkan konulardan biri olarak FDA onay belgesi nedir? karşımıza çıkıyor. Dünya genelinde kabul gören FDA’nın ürünler ile ilgili olarak onayını vermiş olduğunu belirten belgedir. Bu belgenin gıdadan, medikal ürün ve kozmetik ürün gruplarına kadar pek çok ürünlerde de verildiğini söyleyebiliriz.


FDA Onaylı Olduğu Nasıl Anlaşılır?


Ürünlerin FDA onayından geçtiğini anlamak aslında zor değildir. Burada önem arz eden konulardan biri de FDA onaylı olduğu nasıl anlaşılır? ile ilgili olarak bilgi sahibi olmanız diyebiliriz.  Bunu anlayabilmenizin en iyi çözüm yollarından biri FDA resmi adresine girerek onaylanmış olan ürün listelerine göz atmanız olacaktır. Buna göre FDA kuruluş tarafından hangi ürünlerin hem denetlendiği hem de onay aldığına dair bilgi sahibi olmaya başlayabilirsiniz.


FDA Görevleri Nelerdir?


FDA dünya çapında tanınan bir kuruluştur. Doğal olarak bu kuruluşunda yerine getirmesi gereken görev ve sorumluluklarının bulunduğunu söyleyebiliriz. Şüphesiz dünya çapında artık sorumlu olan kuruluşun yerine getirmekle sorumlu olduğu görevi de ürünlerle ilgili olarak denetleme yapmaktır. Ayrıca denetleme yapılan ürünler eğer ki onay alırsa o zaman onay belgesi çıkarılır.  
Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığına bağlı olarak görevlerini yerine getiren kuruluş tarafından tüm çeşitli sektör dallarında üretimi yapılan birçok ürünler ile ilgili olarak denetleme yapmaktadır. Bu nedenle FDA görevleri nelerdir? aşamasına geldiğimiz zaman ürünler ile ilgili olarak denetleme yapan bir kuruluş olduğunu söylemek isteriz.


FDA Denetimi Nedir?


Çağımızda artık FDA denetimi duyduğumuz bir gerçektir. Haliyle bu denetiminin tam olarak ne olduğu konusu merak edilebilir.  FDA tarafından ürünler ile ilgili olarak tek tek bir denetleme yapılır. Yapılan denetlemeler de ürünün sağlık açısından nasıl olduğu ve herhangi bir olumsuz durum yaratma ihtimali olup olmadığına dair detaylı bir araştırma yapar. Üstelik araştırma için on binden fazla diyeceğimiz bir personeli bünyesinde çalıştırmaktadır.


FDA Onayı Nasıl Alınır?


Amerika pazarına ürün ihraç işlemleri sırasında herhangi bir sıkıntının yaşanmaması için FDA onayının mutlaka alınması gerekir. Aksi durumda ihraç yapılamaz ve FDA tarafından bu duruma müdahale edilir. Bu nedenle böyle bir yola başvuracak olan kişiler için şüphesiz bilinçli bir şekilde hareket edilmesi de son derece önemlidir. FDA onayı nasıl alınır? FDA onayından geçmek isteyen firmalar açısından son dönemde oldukça önemli bir konu haline gelmeye neden olmuştur. FDA onayının alınması için yapılması gereken önemli çözüm yollarından biri Amerika’daki onay veren temsilci firmalar ile bir irtibat içerisinde olmanızdır. Amerika ülkesinde bulunan temsilci firmalar ile görüştükten sonra anlaşmalar yapılır. Yapılacak anlaşmalar için bazı belge talebinde bulunma durumu yaşanabilir. Detaylı bilgi için web sitemiz üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


FDA Belgesi Ne Kadar?


FDA onayının alınması oldukça önemli bir konuyu kapsamaktadır. Bu yüzden FDA belgesi ile ilgili olarak öğrenmeniz gereken her ne varsa öğrenmeli ve istenenlere göre hareket etmeye başlamalısınız.
FDA belgesi alacak olanlar için belgenin ne kadar olduğu konusunda bir araştırma yapmaya başladığımız zaman ortalama bir rakam vermeye başlarsak 2.500-5000 USD arasında olduğunu söylememiz gerekiyor. Doğal olarak FDA belgesinin alınması için bu ücretin ödenmesi gerekmektedir.

FDA kurumu tarafından onay alan firmalara belge gönderimi yapmaktadır. Bu sayede belge alındığında FDA onayından geçmiş olduğu görülür. FDA tarafından verilen onaylara belge denmektedir. 10 bine yakın personeli ile gerek analiz gerekse de denetleme yapan kurumun onayının alması sonucunda FDA onaylı olması sağlanır. FDA onayı artık çağımızda pek çok firma için son derece önem arz eden konuların başında yer alırken, FDA onayı alınması gerekir.
 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
  • GRS ( Global Recycled Standard ) Sertifikası Fiyatları
    Çevresel ve kimyasal sınırlamalar, ürün içerik gözetimlerinin yapılabilmesi açısından GRS Sertifikası son derece gerekli bir belgedir. Bu belge tamamen gönüllülük esasına dayanır.
  • CE Belgesi Bilgi ve Başvuru
    Avrupa Birliği standartlarına uygun bir biçimde ürünlerinizin satışını yapmanız adına CE belgesini elde etmeniz gerekiyor. Ayrıca Avrupa pazarına ihracat faaliyetlerinizi yürütmeniz konusunda da bu işlemleri yerine getirmeniz büyük önem teşkil ediyor.
  • FDA Belgesi Maliyeti
    FDA belgesi maliyeti, başvuru türüne göre farklılıklar göstermektedir. Ürün sınıflandırmaları, başvuru türüne göre yapılması gereken işlemler, maliyeti etkileyen diğer faktörler arasında yer alır.
Whatsapp
Instagram