Telefon
Mobil Menü

FDA Onayı Nasıl Alınır?

Bu yazımızda FDA onayı nasıl alınır, FDA onayı nedir, FDA onaylı ürünlerin satıcı ve tüketiciye sağladığı avantajlar nelerdir gibi sorulara cevaplar arayacağız. FDA Amerika Birleşik Devletleri’ nde Sağlık Bakanlığına bağlı bir kurum olarak faaliyet göstermektedir. Türkçe açılımı; Gıda ve İlaç Dairesi’ dir. İnsan ve hayvan sağlığını amaçlayarak kurulan FDA, ABD içerisinde başta gıda olmak üzere radyasyon yayan ürünler, kozmetik ürünler, ilaçlar, tıbbi cihazların güvenliği, biyolojik ürünler gibi insan ve hayvanlar üzerinde doğrudan veya dolaylı etkileri olan ürünleri denetlemek suretiyle tüketici sağlığını korumaktadır. Diğer bir amacı da küçük yaşta tütün kullanım oranını azaltmak, tütün ürünlerinin üretim ve pazarlanmasını düzenlemektir. FDA Onay süreci hakkında uzmanlarımızla görüşerek daha detaylı bilgi almak için web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

FDA Onayı Almanın Avantajları Nelerdir?


Üretici firmalar, öncelikle satışını yaptıkları ürünlerin FDA için uygunluğunu kontrol etmelidir. FDA Başvurusu sürecinde ürünler bir dizi analiz, test ve düzenlemelerden geçer. Bu işlemler için FDA tarafından tanınmış, bağımsız, yetkilendirilmiş kurumlarla beraber çalışılması zorunludur. Yapılan incelemeler sonucunda FDA’ nın belirlediği sağlık, hijyen ve güvenlik kriterlerine uygun olan ürünler, gerekli izinleri alınmış ve onaylanmış ürünler olarak ABD pazarına girmeye hak kazanır.

FDA Onayı ile müşterilerinize, ürünlerinizin güvenli olduğunu kanıtlamış olursunuz. Bu sayede ciddi bir rekabet avantajı, satış kolaylığı ve müşteri memnuniyeti sağlayabilirsiniz. Şimdi Tam Çözüm ile iletişime geçerek FDA işlemlerinizi başlatabilir, tüm bu avantajlarla birlikte işinizi büyüterek, yeni pazarlara açılabilirsiniz. Tam Çözüm Danışmanlık ve Belgelendirme olarak, her an ulaşılabilir bir hizmet anlayışıyla tüm FDA süreçlerini personel yönlendirmeden, sizlerle doğrudan iletişimde kalarak yürütmekteyiz. FDA ile alakalı tüm sorularınız için web sitemizde yer alan iletişim numarası, whatsapp hattı veya kurumsal instagram hesabı üzerinden bize ulaşabilirsiniz.FDA Onaylı Ürünlerin Satışı Nasıl Yapılmaktadır?


ABD Gümrük İdaresi ile iş birliği içinde faaliyet gösteren FDA, diğer ülkelerden ABD’ye gelen ürünlerin insan ve hayvan sağlığına uyumu ile ilgili standartların takip ve tespitini yapar. Sadece FDA’ nın onayladığı ürünlerin ABD’ ye girmesi ve pazarlanması sağlanmaktadır. ABD standartlarına uymayan ürünlerin ülkeye girmesi engellenir veya girmiş ürünlerde tespit edilen uygunsuzluklar için yasal takip ve tedbirler başlatılır. FDA Onayı, ürünlerin satışa sunulurken canlı sağlığına olumsuz etkisi olmadığını ya da kabul edilebilir seviyede olduğunu belirten bir hükümdedir.

Amazon gibi büyük sitelerde ilaç, tıbbi cihaz ve gıdaların satışını yapmak için FDA Belgesi almak gereklidir. Bunun dışında ABD’ye ihraç etmek istenilen ürünlerin de bu onay ile ABD’ ye daha rahat girmesi sağlanmaktadır. FDA Onayı olmayan ürünlerin ülkeye girmesi, satışı ve serbest dolaşımı mümkün değildir.

FDA onayı aranan ürünler; kozmetik, kan, medikal, gıda ürünleri, veteriner aletleri, medikal cihazlar, diyet eklentileri, ilaçlar, radyasyon yayan aletler, evcil hayvan besinleri, şişelenmiş su, bebek formüleri, aşılar, alerjenler, doku ürünleri vb. ürünlerdir. Ayrıca bebek mamaları, hücre ve gen tedavisi ürünleri, reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, kalp pilleri, komplike teknolojiler, lazer ürünleri, röntgen cihazı, mikrodalga fırınlar, oje, cilt temizleyiciler, parfüm, nemlendiriciler ve diğer kozmetik ürünleri de örnek verilebilir. Yine hayvan yemleri, evcil hayvan mamaları, veterinerlerin kullanıldığı cihazlar, hayvan ilaçları ve diğer veterinerlik ürünleri, sigara ve diğer tütün ürünleri de onay gerektiren ürünler arasındadır. Bu ürünlerin sadece üretilmesi değil; paketlenmesi, işlenmesi, muhafazası ve pazarlanması aşamasında geçen bütün süreç FDA Onayı için büyük önem arz etmektedir.

FDA Onayı, Amazon’ da FDA onaylı ürün satışları hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Tarafınıza hızlıca geri dönüş sağlayarak anlaşılır, doğru ve şeffaf şekilde bilgilendirme yapılacaktır.
 

FDA Onayı Almak İçin Takip Edilmesi Gereken Aşamalar Nelerdir?


FDA hakkında gerekli bilgileri edindikten sonra FDA onaylı belge almaya karar verdiyseniz, ileri aşamalar için adım atmalısınız. ABD’ de faaliyet gösteren ve FDA kriterlerini yerine getiren firma ile bağlantı kurmalısınız. FDA onayı almak için ilk yapmanız gereken işlem, belge hizmeti veren firmanın başvuru formunu doldurmak olacaktır. Sonrasın da ürüne ait tüm bilgiler eksiksiz belirtilmelidir. Bu bilgiler FDA yönetmeliği kapsamında incelenir. Daha sonra üretici firmanın DUNS başvurusu yapılır. Gerekli işlem ve incelemelerden sonra FDA mevzuatlarına uygun etiket hazırlanır ve kayıt sertifikası düzenleme aşamasına geçilir.
.
Ana hatlarıyla FDA onayı nasıl alınır, sorusunun cevabını sizlerle paylaştık. FDA işlemleri çok yönlü ve karmaşık süreçler içermektedir. Bu noktada güvenilir kurumlardan, doğru desteği almak büyük önem taşır. Tam Çözüm sizlere, yüksek bilgi birikimi ve saha deneyimiyle kesintisiz iletişim sunarak, tüm FDA süreçlerinde profesyonel ve güvenilir destek sağlamaktadır. FDA ile ilgili tüm sorularınız için web sitemizin iletişim bölümünden şimdi bize ulaşın!
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
  • FSSC 22000 Yenileme Süreci
    FSSC 22000 belgesi, gıda güvenliğinin tam anlamıyla sağlanması adına çok önemlidir. Gıda endüstrisinin tüm işletmecilerinin, bu belgeyi alarak hizmetlerini uygun hale getirmesi gerekir.
  • FSSC 22000 ile ISO 22000 Arasındaki Farklar Nelerdir?
    Gıda güvenliği için alınacak belgelerin detayları, doğal olarak işletmeler tarafından merak edilmektedir. Bu noktada en göze çarpan ise ?FSSC 22000 ile ISO 22000 arasındaki farklar nelerdir?? sorusudur.
  • FSSC 22000 Eğitimleri
    Gıda güvenliği yönetim sistemleri arasında bulunan FSSC 22000, gerekli standartların karşılanması adına oldukça önemlidir. Uluslararası standartlara göre belirlenen programlar sayesinde gıda zincirinin korunması amaçlanır.
Whatsapp
Instagram