FDA

U.S. Food and Drug Administration

FDA (U.S. Food and Drug Administration) Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’ dır. İlaç  ve gıda ve başta olmak üzere biomedikal aletler, medikal gereçler, radyasyon yayan gerçekler, kozmetik ürünler gibi ürünlerden sorumludur.

ABD kanunları uyarınca hayvan ve insan kullanımına sunulacak ürünleri imal eden, depolayan ve paketleyen tüm kurumlar FDA kaydı yaptırmak zorundadır. FDA kaydı olmadan ABD’ye gönderilen ürünler gümrükten geçememektedir. ABD dışı firmaların FDA kaydı ve ihracat öncesi icra edilecek önceden bildirim (Prior Notice) işlemleri için ABD’de yerleşik bir danışmanlık firması ile çalışması Bioterörizm yasası gereğince kanuni bir zorunluluktur. Gerek kayıt gerekse kayıt sonrası işlemler ABD danışmanlık firmaları aracılığıyla gerçekleştirilmekte ve ön bildirimi yapılan ürünün kabulü, incelenip incelenmeyeceği veya reddi ile ilgili hususlar ABD temsilcisi aracılığı ile yürütülmektedir. Bilinenin aksine birleşik devletler makamları tarafından FDA kaydına dair bir sertifika verilmemektedir. Ancak kayıt işlemini yapan ABD temsilci firmalar kayıt ettikleri firmaya özel bilgileri içeren sertifika düzenlemektedir.

TAM ÇÖZÜM olarak FDA kayıt işlemlerini Amerika’da bulunan yerleşik temsilci firma aracılığıyla ABD yasalarına uygun olarak gerçekleştiriyor kayıt sertifikalarını müşterilerimize iletiyoruz. Danışmanlığını yaptığımız firmalarımız gerek kayıt gerekse ihracat ön bildirim hizmetlerinde bizden aldıkları destekle yıllardır ABD’ye ihracat faaliyetlerini sürdürmektedir. Aynı işlem için daha uygun fiyatla ve kayıt dahil FDA nezdindeki tüm taleplerinizin hızlı bir şekilde karşılanması için bizimle irtibata geçip hızlıca kayıt işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Belgeler ve Denetimler