Telefon
Mobil Menü

FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi

GFSI tarafından tanınmasıyla daha da önem kazanan FSSC 22000 gıda güvenliği yönetim sistemi, BRS ve IFS ile eş değer sayılabilir.

Firmalar tedarikçilerinden Küresel Gıda Güvenliği Federasyonu (HFSI) BRC, IFS, FSSC gibi bir belgelerinden birine sahip olmasını ister. FSSC 22000 bu zorunluluğu karşılar ve böylelikle müşteriler güvenle belge FSSC belge sahibi firmalarla ticaret yapar.

FSSC belgesiyle devamlı müşterilerinizle ticari ilişkileriniz devam ederken firmanız müşteri tarafından bir denetime tutulmadan yeni müşteriler kazanır.

Ayrıca KOSGEB, FSSC 22000 belgesine sahip firmalara %50 belgelendirme sağlamaktadır. Bunun içinse gerekli şartlar KOSGEB’e üye olmak ve belgelendirme desteğine online olarak başvurmak.

FSCC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir?


Gıda ve hayvan yiyeceği güvenliği için verilen belge FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesidir.

FSSCC uluslararası tanınmış ve kabul görmüş bir belge olmasıyla önemlidir. FSSC 22000 belgesi gıda zincirindeki büyük küçük bütün organizasyonları kapsamaktadır.

FSSC 22000, Gıda Güvenliği Belgelendirmesi Vakfı tarafından organize edilen bütün gıda zincirlerini kapsayan, gıda üreticilerinin denetlenmesi ve belgelendirilmesidir. FSSC ISO temelli bir belge olmasıyla da öne çıkmaktadır.

Kuruluşların iyi ve kaliteli gıda üretme sürekliliğine yönelik FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi tasarlanmıştır.
 

FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Ne İşe Yarar?


FSSC 22000 gıda güvenliği yönetim sistemi uluslararası çapta kabul gördüğü için işinizi kolaylaştıracak ve yurt dışı ülkelerinde de işinize yarayacaktır.
FSSCC 22000 ile gıda güvenliği üretim sisteminizi gözden geçirecek gıda üretimlerinizin iyileşmesinde süreklilik kazanacaksınız.
FSSC 22000 sayesinde gıda güvenliğine olan hassasiyetinizi kanıtlayacak ve müşterilerinizin güvenini kazanacaksınız.
FSSC 22000 ile gıda risklerine karşı önlem almış olacak ve farkındalık yaratacaksınız. Firma ve çalışanlarınızın performansı artacaktır.
FSSC 22000 belgesi ile bütün tedarikçilerin gıda sektöründen beklentisini karşıladığı için yeni müşteriler kazanabilirsiniz.
Endüstri alanında tanınmış ve kabul edilmiş olduğu için uygun bir maliyetle firmanızın üretim devamlılığını sağlar. Çünkü bu belgeyi aldığınız zaman başka denetlemeye ihtiyaç kalmaz.
 

FSSC22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Nasıl Alınır?


FSSC 2000 belgesi
almak isteyenlerin öncelikle yapması gereken ISO 22000 ile PAS 220 standartlarını taşımasıdır. Daha sonra FSSC 22000 standartlarının uygulanması şartı gelmektedir.
Bu sistemlerin bir süre uygulanması gerekmektedir. Bu süreçte gerekli denetimler yapılır, eksikler varsa tamamlanır. Uygunsuzluklar giderilir. Düzeltici ve önleyici faaliyetler yapılır. Bu süreçler de bittikten sonra bir belgelendirme kuruluşuna başvurulur ve belge talep edilir.

Belgelendirme kuruluşuna müracaatınızdan sonra kuruluş işletmenizi ziyaret ederek birinci ve ikinci aşama olmak üzere denetimler yapmaktadır. Denetimler sonucunda varsa uygunsuzluklar hemen düzeltilmelidir.

Son olarak belgelendirme kuruluşu denetçi raporları doğrultusunda işletmenin belge almasına karar verirse FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi düzenlenir ve işletmeye teslim edilir.

 

Whatsapp
Instagram