Telefon
Mobil Menü

FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

Her gıda zincirinde bulunan gıda üreticileri FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ile gıda güvenliği sistemlerini sağlar. Bu belge uluslararası çapta kabul görmüştür. Aynı zamanda ISO temelli olduğu için bu belgenin alındığı kuruluşların çok daha güvenilir olduğu düşünülür.

FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir?


Gıdayla ilgili olarak ortaya çıkan sorunlar sadece sağlık problemlerini yaratmaz. Ayrıca ülkelerin ekonomik ve sosyal yapılarını da büyük oranda etkiler. Gıda ticareti küresel anlamda bakıldığı zaman özellikle ihraç eden ülkelere döviz kazandırmaya yardımcı olur. Bununla beraber gıda sektörüne katma değer kazandırmaktadır. Yani aslında ulusal gelire de büyük oranda katkı sağlar. Gıda kaynaklı oluşan riskler devam ederse bu durumda her kesimde ciddi bir şekilde sağlık problemleri olur. Bu da çalışanların iş verimini oldukça düşürür. Yani kuruluşta ekonomik kayıplar yaşanır. Bu nedenle FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi alarak bu gibi durumların önüne geçilmelidir. Belge alınmadığı takdirde oluşan gıda sorunları kuruluşa büyük anlamda zarar verir.
 

FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Ne İşe Yarar?


FSSC 22000 belgesinin çok fazla faydası bulunmaktadır. FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi faydaları şu şekilde sıralanmaktadır;

•    Gıda güvenliği süreçlerini geliştirebilmenize yardımcı olur. Bu anlamda herhangi bir tehlike ya da olay riskini azaltır.
•    Bu sertifika sayesinde kuruluşunuzun itibarı büyük oranda artar. Bu da müşteri kazanmanıza yardımcı olur.
•    Gıda üretim süreçlerinizin nasıl daha iyi iyileştireceğinizi gösterir. Bu anlamda aslında maliyetleri düşürür.
•    Uluslararası pazarda da sizleri ön plana çıkarır ve rekabet konusunda rakiplerinizin önüne geçirir.
•    Tüm çalışanlara ortak bir sorumluluk sağlar. Bu anlamda etkin bir otokontrol sistemi uygulanır.
•    Tedarik zincirinizde büyük oranda güven oluşturur.
•    Bu belge sayesinde ürünlerinizin ve hizmetlerinizin kalitesi artar.
•    Ürünlerin kalitesi arttığı için müşterilere çok daha sağlıklı ve güvenli hizmetler sunabilirsiniz.
 

FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Nasıl Alınır?


FSSC 22000 belgesini alabilmek için kuruluşların ilk olarak ISO 22002-1 ve ISO 22000 standartlarına uyuyor olması gerekir. Bu iki standarda uygun bir kuruluş varsa eğer bu durumda FSSC 22000 belgesini alabilmek için başvuruda bulunabilirsiniz. Çünkü bu belgenin standartlarının hepsine uymak ve sağlıyor olmak oldukça önemlidir. Maddelere uyulmadığı zaman bu belgeyi almak mümkün olmaz. Bu anlamda başvuru yaptığınız yerden kuruluşunuzu incelemek için bir ekip gönderilir. Kuruluştaki her şey en ince detayına kadar denetlenir. Eksik olan durumlar varsa eğitimi verilir.

Belgelendirme için kuruluş ve denetçi raporları esas alınır. Eğer kuruluşun belge alması uygunsa bu durumda işlemlere başlatılır ve o kuruluşu belge verilir. Sizler de uluslararası geçerli olan FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgesini almak isterseniz bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapp
Instagram