Telefon
Mobil Menü

FSSC 22000 ile ISO 22000 Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • FSSC 22000 ile ISO 22000 Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kalite yönetim sistemleri, gıda güvenliğinin tüm aşamaları için oldukça büyük öneme sahiptir. Gıda sektörünün herhangi bir iş bölümünde çalışan işletmeler, gerekli şartları yerine getirerek, tam bir güvenlik içerisinde işlemlerini devam ettirmelidir. Bu hedefe paralel olarak, profesyonel bir destek alınması ve gerekli belgelere ulaşılması gerekir. Uzman ve tecrübeli kadromuz, tüm süreçte başarılı çalışmalarıyla belgelendirme gereksinimlerinizi kolaylıkla karşılar. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden bize ulaşarak FSSC 22000 belgesi ve ISO 22000 belgesi arasındaki farklar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gıda güvenliği için alınacak belgelerin detayları, doğal olarak işletmeler tarafından merak edilmektedir. Bu noktada en göze çarpan ise “FSSC 22000 ile ISO 22000 arasındaki farklar nelerdir?” sorusudur. Sorunun cevabına geçmeden önce belgelendirme süreçleri için yapmanız gerekenlerden bahsetmek istiyoruz. Telefon ve WhatsApp numaralarımız aracılığıyla dilediğiniz her zaman firmamıza ulaşabilirsiniz. İlk iletişimden başlamak üzere çalışmaların tüm aşamalarında sizinle bağlantıda kalacak olan uzman ekibimiz sayesinde istediğiniz belgeye kolaylıkla ulaşabileceksiniz.


FSSC 22000 ve ISO 22000 Farkları


Uluslararası normlar çerçevesinde her iki belge, gıda güvenliği aşamalarının kalite yönetim sistemleri için uygunluğunu belirten standartlar olarak geliştirilmiştir. Bu belgeler, kendi aralarında belirli farklara sahiptir. Genel olarak farklı bağlamlarda ortaya çıkan farklılıkları aşağıda inceleyebilirsiniz:

• ISO 22000, gıda güvenliği konusunda genel bir yönetim sistemi standardını ifade eder. FSSC 22000 ise gıda zincirinde ekstra güvence sağlamak adına ISO 22000 standardına ek olarak geliştirilmiştir ve spesifik özelliklere sahiptir.
• ISO 22000, gıda işletmeleri için genel prosedürleri gösterir. FSSC 2200 ise gıda üretimi, depolama, dağıtım ve işleme gibi faaliyet gösteren firmalara yönelik özel maddeler içerir.
• Genel gıda güvenliği standartlarının değerlendirilmesi sonucu ISO 22000 belgesi ve bu belgeye ek olarak, özel sektörel uygunluğun analizi için FSSC 22000 belgesi alınır.
• ISO 22000 temel olarak gıda güvenliği prensiplerinin karşılanıp karşılanmadığına bakar. FSSC 22000 ise gıda zincirinin güçlendirilmesi adına ek tedbirler alınmasını gerektirir.
• ISO 22000 belgesi, herhangi bir belgelendirme kuruluşu aracılığıyla yapılan değerlendirmeyle alınabilir. FSSC 22000 belgesinin alınması için firmamız gibi yetkili kurumların akredite ettiği kurumlardan destek alınması gerekir.

FSSC 22000 belgesi ile ISO 22000 belgesi arasında belirli farklar olsa da odak noktasının gıda güvenliği olduğunu belirtmeliyiz. Genel olarak her iki belgenin de alınması, işletme standartlarının yükselmesine katkıda bulunur. Bu aşamada firmamızın deneyimli kadrosu, her zaman göreve hazırdır. İşletme özelliklerinize göre yapılacak değerlendirme sonucunda iki belgeyi de yüksek bir seviyeye ulaşarak almanızı amaçlamaktayız. Web sitemizde yer alan telefon numarası, whatsapp hattı ve resmi instagram sayfamız üzerinden bizimle irtibata geçerek, süreçlerin nasıl ilerleyeceğini ve yapmanız gereken işlemleri öğrenebilirsiniz. FSSC 22000 belgesi ile ilgili detaylı bilgi için “FSSC 22000 belgesi” başlıklı makalemizi de incleyebilirsiniz.


Kusursuz Bir FSSC 22000 Belgelendirme Sürecine Hazır Olun


Gıda sektöründe sürdürdüğünüz faaliyetler için belge ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız. Tüm belgelere tek bir adresten ulaşma ayrıcalığı ise işlerinizi fazlasıyla kolaylaştırır. Alanında gerekli yetkinliğe sahip bir ekipten destek alacak olmanız da en ufak bir detayın bile atlanmaması adına çok önemlidir. Bunun yanı sıra ilk iletişim kurmanızla birlikte hızlı bir hazırlık sürecine başladığımızı bilmelisiniz. Öncelikle firmanızın mevcut durumunu ayrıntılı olarak ele alıyor ve sergilenmesi gereken davranışlar eşliğinde hemen harekete geçiyoruz.

Belgelendirme aşamalarında tam olarak profesyonel destek, kusursuz biçimde hizmet sağlamanızın önünü açar. Standartların gerekliliklerine göre düzenlenen çalışmalarınız ise çok geçmeden pozitif karşılığını vermeye başlar. Aynı zamanda yakından takip yapılması, hizmet kalitesinin iyileşme durumunu kalıcı hale getirir. Avantajlarınızın artmasına yönelik devam ettirdiğimiz uygulamaları kesinlikle yakından görmelisiniz. Bu sayede hem ISO 22000 hem de FSSC 22000 ile beraber diğer belgelendirme hizmetlerimizin benzersizliğini yaşamaya başlamış olursunuz. Tek yapmanız geren web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzman ekibimizle bağlantı kurmaktır.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
 • Global Recycled Standard GRS Etiketi
  Çevresel ve sosyal kriterlere göre geri dönüştürülmüş olan ürünleri garanti eden global recycled standard etiketi tekstil ve diğer geri dönüştürülmüş malzeme kullanılan ürünler açısından kanıtlayıcı niteliktedir.
 • Gıda Ürünleri İçin FDA Kaydı
  FDA, ABD pazarına girecek gıda ürünlerinin halk sağlığını tehdit edecek unsurlardan arındırılmış olması için çalışmalar yapmaktadır. ABD' ye gıda ihracatı yapacak firmalar için FDA Kaydı oluşturularak, talep edilen belgelerle onay alınması gerekir.
 • Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi
  Gıda güvenliği yönetim sistemi bu alanda faaliyet gösteren firmaların tamamı için son derece önemlidir. Süreçlerin profesyonel bir anlayışa odaklanarak devam ettirilmesini sağlar.
Whatsapp
Instagram