Telefon
Mobil Menü

FSSC 22000 Version 6

FSSC 22000 standardı, gıda firmalarının uyması gereken kurallarla birlikte alınacak tedbirleri ifade eder. Gıda güvenliğinin kusursuz bir şekilde karşılanması adına dünya genelinde kabul edilen prosedürlerin önemi bir hayli büyüktür. Her ne kadar standartlar oldukça kapsayıcı olsa da zaman içerisinde bazı gereklilikler ortaya çıkabiliyor. Bu noktada standartlar güncellenerek yeni versiyonlar aracılığıyla gıda sektörüne sunuluyor. Son olarak Nisan 2023’te FSSC 22000 Version 6 yayınlanmış ve hem işletmelere hem de belgelendirme firmalarına geçiş için belirli bir süre tanınmıştır. FSSC 22000 Belgesi hakkında detaylı bilgi için “FSSC 22000 Belgesi” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.
Gıda zincirinin korunması ve hizmetlerin sorunsuz biçimde sürdürülebilmesi için klasik standartların yanı sıra güncellemelerin de yakından takip edilmesi gerekir. Uzman kadromuz, mevcut koşullar ve yeni düzenlemelerin tamamına uyum sağlayarak, en kısa süre içerisinde beklenen düzeye ulaşmanıza katkıda bulunur. FSSC 22000 Belgesi almak ya da belge yenilemek için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden bize ulaşabilirsiniz.
FSSC 22000 Version 6 ile Yapılan Değişiklikler Nelerdir?


FSSC 22000 için yapılan yenilikler, 1 Ekim 2023 tarihinden itibaren uygulanmaya başladı. Bu tarihten sonra 31 Mart 2025’e kadar yeni sisteme geçiş zorunlu kılınmıştır. Bununla beraber gerçekleştirilen düzenlemeler, son derece geniş bir kapsama sahiptir. Zaman kaybetmeden tüm yeniliklerin ivedilikle uygulamalara dâhil edilmesi şarttır. Ayrıca firmamızdan alacağınız profesyonel destek sayesinde eksiksiz bir şekilde tüm kapsamı anlayacağınızdan emin olabilirsiniz. FSSC 22000 Versiyon 6 ile yürürlüğe giren yenilikler hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizde yer alan telefon numarası ve whatsapp hattı üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

FSSC 22000 version 6 halihazırda devam eden uygulamalara ek olarak, belirli değişiklikler içermektedir. Genel olarak yapılan değişiklikleri ise aşağıda yakından görmeniz mümkündür:

• Basılı ambalaj ve etiketlerin besin değerleri, son tüketim tarihi ve alerjenler gibi bilgileri içermesi
• Kalite ve gıda kültürünün geliştirilmesi
• Beyan, eğitim ve doğrulama aşamalarının dahil olduğu kapsamlı bir alerjen yönetimi
• Sistematik bir şekilde kalite kontrole yaklaşım
• Doğru ekipman yönetimi
• Yabancı cisim yönetmeliği
• Gıda israfı ve kaybı
• İletişim ihtiyaçları
• Atık yönetimi

Yukarıdaki değişikliklerin en doğru biçimde ele alınarak uygulamaya geçirilmesi son derece önemlidir. Bu yüzden gerekli tecrübeye sahip ekibimizle bağlantıya geçerek, hızlıca güncellemelere adapte olmaya başlamanız gerekmektedir. Gıda güvenliği kalite yönetim sistemleri hakkında tüm yasal prosedürlere de fazlasıyla hâkim olan kadromuz, herhangi bir zararla karşılaşmanıza müsaade etmeden süreçleri tamamlar. Böylece hem gelişmiş hem de sürdürülebilir uygulamalarınızı aksatmadan sürdürmeye devam etmeniz kolaylaşır. FSSC belgesi ile ilgili danışmanlık hizmeti almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


FSSC 22000 Version 6 Uygulanmazsa Ne Olur?


Gıda kalitesi yönetim sistemi için yayınlanan yeni versiyon, birçok faydayı beraberinde getirmiştir. Çalışmalarınızın gerekli kalite seviyesine ulaşması ve sürekli bir takip sistemi kurularak gelişimini sürdürmesi için bu versiyona mutlaka geçmeniz gerekmektedir. Yasal olarak zorunlu olan bu güncellemeyi yapmamanız durumunda yaşayabileceğiniz bazı olumsuzluklar şu şekilde sıralanır:

• Firmanızın kaliteli uygulamalarını gösterme noktasında çok zorlanırsınız.
• Tedarikçileriniz ve müşterilerinizin güvenini kaybedebilirsiniz.
• Risk ve tehlike analizini güncel şartlara göre yapamayacağınız için farklı pek çok zararla karşılaşabilirsiniz.
• Tesis ve ekipmanlarınızın gıda güvenliğini sekteye uğratması kaçınılmaz olabilir.
• Çalışanlarınız, kendilerine değer vermediğinizi düşünebilir.
• Farklı pazarlara açılmak için fazlasıyla zorlanabilirsiniz.
• Marka itibarınız zedeleneceği için geri dönüşü olmayan durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Tüm bu negatif etkenlerden kurtulmanın en pratik ve etkili yolu, yeni versiyon için gerekli desteği almanızdır. FSSC danışmanlığı ile ilgili detaylar için “FSSC 22000 Danışmanlığı” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.
Web sitemizde yer alan telefon numarası, whatsapp hattı ve resmi instagram sayfamız üzerinden bize ulaşarak FSSC 22000 Belgesi sahibi olabilirsiniz.


 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
  • FDA Kaydı Olmazsa Ne Olur?
    FDA kaydı, özellikle kurumsal olarak gıda ve ilaç sektörleriyle ilgileniyorsanız önemlidir. ABD' ye ürün satışını yürütmek için FDA Kaydı, firmanız için bir gereklilik olacaktır.
  • Onaylı CE Belgesi
    Onaylı CE Belgesi temin ederek tüm Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde ticaret yapma şansınız olacaktır. Ancak ürünlerinizin var olan şartları karşılayıp karşılamadığını göstermeniz uzun ve karmaşık bir süreçtir.
  • BRC Belgesi Ne İşe Yarar?
    Gıda endüstrisi, güvenli ve kaliteli uygulamaların ön planda olması gereken alanların başında gelmektedir. Bu makalemizde ?BRC belgesi ne işe yarar?? sorusunun cevabına detaylı bir şekilde yer vereceğiz.
Whatsapp
Instagram