Telefon
Mobil Menü

Gbf/Sds/Msds Belgesi

Ürünler ve içerikleri hakkında ayrıntılı bilgileri kapsayan GBF/SDS/MSDS belgesi, iş yerinde kimyasalları kontrol etmek ve çalışanların güvenliğini sağlamak amacıyla büyük önem arz etmektedir.
GBF daha çok iş güvenliği konusunda karşımızda çıkarken, iş yerinde alınması gereken tedbirler, çevreye zarar vermeme gibi bilgileri MSDS belgesi içinde bulmak mümkündür.

Ayrıca kimyasal içerikli üretim yapan kuruluşlar MSDS formu ile ürün içeriklerini tedarik zincirlerine ve tüketiciye ulaştırmaktadır.

MSDS formları sayesinde aynı zamanda tedarik zincirinde bulunan kişiler ya da kuruluşlara ürünlerin kullanımdan sonra ortaya çıkabilecek risklere karşı uyarma, yönlendirme ve riskleri yönetme bir araç niteliği taşımaktadır.

MSDS kapsam olarak iş güvenliği konusunda çalışanları herhangi bir riske karşı koruma tedbirleri, ürünlere maruz kalındığı takdirde insan sağlığına ne gibi etkilerinin olacağı, ürünlerin kullanım aşaması başta olmak üzere depolanması, taşınmasıyla ilgili tehlike ve tedbirlerin değerlendirilmesi ve acil durumlarda yapılacaklar gibi durumları içine almaktadır.

GBF/SDS/MSDS Belgesi Nedir?


Kısacası güvenlik bilgi formu diyebileceğimiz GBF/SDS/MSDS Belgesi iş yerinde mevcut olan kimyasalları kontrol altında tutmak adına önemli bir işleve sahiptir.

Aynı zamanda MSDS ile çevre ve çalışanlar için oluşacak zararlar hakkında bilgi edinmek için de önemlidir. Çevre çalışanların sağlığı için alınması gereken tedbirler açısından MSDS tavsiye niteliğindedir.
GBF belgesi içeriğinde ürünün üretici firması veya tedarikçisi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ürünün içeriği ve özellikleri hakkında bilgiyi de bu belgede bulabilirsiniz.

Ürünler kullanıldığında veya depolandığında insan sağlığını veya çevreyi ne şekilde etkileyeceği hakkında bilgiler GBF belgesinde yer almaktadır.

Yine MSDS belgesi sayesinde ürünlerin nasıl kullanılacağı ve muhafaza edileceği tedarikçi ve tüketicilere ulaştırılmaktadır.
 

GBF/SDS/ MSDS Belgesi Ne İşe Yarar?


MSDS özellikle iş yerlerinde kullanılan kimyasalların kullanımı hakkında bilgi vermesiyle önemlidir. Bu kimyasalların nasıl kullanılacağı ve risklerin nasıl önleneceği bu belge ile tanımlanmaktadır.
MSDS’ler ürünlerin taşıdığı içerikten tutunda kullanım, taşıma ve depolanma aşamaları hakkında tehlike yaratmadan nelere dikkat edilmesi gerektiğini en kısa yoldan bildiren belge olmasıyla tedarikçi, tüketici ve çalışanlar açısından işe yaramaktadır.

MSDS ile ürünler hakkında en ince detaya kadar bilgi sahibi olunacağı için olası tehlike ve risk anı doğru yönetme adına da işe yaramaktadır.
 

GBF/SDS/MSDS Belgelendirme Nasıl Alınır?


GBF belgesi TÜRKAK’tan akredite olmuş belgelendirme kuruluşları tarafından hazırlanması gerekmektedir. Zira hassasiyet ve bilgi gerektiren bir belge ancak eğitimli ve alanında uzman kişiler tarafından hazırlanması gerekmektedir.

GBF sertifikasını sahibi olmak için öncelikle gerekli şartlar sağlanmalıdır. Bu şartlar ise şöyledir, öncelikle yeterlilik sınavına girilmeli ve sınavda başarılı sağlandığında yeterlilik belgelendirme kuruluşu tarafından yapılan sınavdan 100 ham puan üzerinden en az 70 alındığı takdirde MSDS hazırlama yeterlilik belgesi almaya hak kazanılmaktadır.
Bu aşamalardan sonra GBF/ SDS/ MSDS Belgelendirme sahibi olunmaktadır.

 

Whatsapp
Instagram