Telefon
Mobil Menü

GHP İyi Hijyen Belgesi

Ürünlerin güvenilir ve hijyenik olmasını sağlayan GHP İyi Hijyen Belgesi tüketicilerin sağlığının korunmasında oldukça etkilidir. Aynı zamanda iş yerlerinin çok daha iyi imaj sergilemesine de yardımcı olur. Özellikle gıda üretimi ya da satışı yapan bir firmaysanız rakiplerinizin önüne geçmek içim mutlaka edinmeniz gereken belgelerden biridir.

GHP İyi Hijyen Belgesi Nedir?


Üretim ya da satış yapan pek çok işletmenin toplu üretim yerlerinin hijyen standartlarına uygun olması gerekir. GHP belgesi hijyeni sağlayan ve kuruluşların çok daha iyi ortamlarda üretim yapmasını sağlayan uluslararası bir belgedir. GHP belgesi genel anlamda gıda üretim tesislerinin hijyenik tasarımının ve yapılandırılmasından sorumlu olan bir belgedir. Aynı zamanda temizleme ve dezenfeksiyon yöntemleri son teknolojiye uygundur. Gıdaların işlemesinde gıdalardaki mikrobiyal kaliteye de dikkat eder. Üretimin her aşamasında hijyenik operasyonu belirtir. Aynı zamanda personel hijyeni uygulamasını da içerir. Yani bu belge gıda üretmek için gerekli her türlü koşulu sağlar.
 

GHP İyi Hijyen Belgesi Ne İşe Yarar?


Kuruluşların itibarını artıran ve rakiplerinin önüne geçmesine neden olan belgenin amaçları da oldukça fazladır. GHP İyi Hijyen Belgesi faydaları şu şekilde sıralanabilir;

•    Üretim tesislerinde hijyen standartlarını oluşturur, yapılandırır ve şekillendirir.
•    Pişmemiş gıdaların mikrobiyal kalitesini ölçer.
•    Kuruluşlardaki hijyen sağlama ve dezenfeksiyon yöntemlerinin en etkin şekilde kullanılmasını sağlar.
•    Hijyen standartları üretim süreçlerinin hepsinde uygulanır.
•    Personelin hijyen standartlarına en uygun şekilde davranmasını sağlar.
•    Temel olarak personelin hijyeni, çalışanın sağlığını ve çalışma şartlarını düşünerek işlem yapar.
•    Tesisin ve ekipmanların bakımının nasıl olması gerektiğini açıklar.
•    Gıda temas yüzeylerinin nasıl temizlenmesi gerektiğini anlatır.
•    Pest kontrolü sağlar.
•    Atıkların nasıl uzaklaştırılması gerektiğini gösterir.
•    Suyun kalitesini sağlar.
 

 GHP İyi Hijyen Belgesi Nasıl Alınır?


Gıdayla temasta bulunan gıdalar ve gıda maddeleri, malzemeleri üreten ve satan iş yerleriyle toplu tüketim yerlerinin güvenilir gıdaya ulaşabilmesi için en etkili belgelerden biridir. Özellikle dünya çapında kabul gören HACCP ilkelerine dayandığı için uluslararası olarak da geçen bir belgedir. Bu nedenle aslında rakip firmalara göre çok daha iyi bir pazarlama stratejisi olarak da tercih edilebilir. Gıdanın üretimi, depolanması ve tüketimi üzerine faaliyet gösteren her türlü kuruluş, akredite edilen bir belge sayesinde kontrol ve denetime tabi tutulur. Bu denetimler sırasında GHP belgesinin ilkelerine uygunluk sağlanıyorsa bu durumda belge direkt olarak teslim edilir. Ancak sağlanmıyorsa ilkelere uyma konusunda uyarı verilir ve eğitim verilir.

Belgeyi almak her üretim firması için önemli olduğundan dolayı başvuru için bizlere ulaşabilirsiniz. Belgeyi almak için gerekli olan denetimden geçemediyseniz bu konuda şirketinize yardımcı oluyoruz. Her ilkeye uygunluk sağlıyoruz ve buna yönelik olarak belgenizi alabilirsiniz. GHP İyi Hijyen Belgesi alabilmek için iletişim numaralarımızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 

Whatsapp
Instagram