Telefon
Mobil Menü

GHP İyi Hijyen Eğitimi

Gıda sektöründe gıda maddelerinin güvenilir olması, insan sağlığına herhangi bir tehdit oluşturmaması önemlidir. Bu da hijyen eğitiminden geçer. Sizlere firma olarak gerekli olan GHP iyi hijyen eğitimi uzmanlarımız vasıtasıyla veriliyor ve sektörde hijyen anlamında eksiksiz bir yapıya sahip olmanıza yardımcı oluyoruz.

GHP İyi Hijyen Eğitimi Nedir?


İyi hijyen uygulamaları gıda güvenliği yönetim sisteminin ön şartlarındadır. Gıda üretim tesislerine uygulanan bu eğitimde tesisim tasarımından temizlenmesine, dezenfeksiyon yöntemlerine kadar tüm detaylı eğitimler verilmektedir. Gıda sektöründe gıda ürünlerinin güvenilir olması son derece önemlidir. Satın almadan üretime, muhafazadan sunuma kadar tüm aşamaların hijyen çerçevesi içerisinde olması hedeflenir. Gerekli eğitimler tüm departmanlara ayrı ayrı verilir.

GHP İyi Hijyen Eğitimi Ne İşe Yarar?


GHP iyi hijyen eğitimi ile kurumun güvenilirliği, sağlıklı, hijyenik bir yapıya sahip olduğu belgelenmiş olacaktır. İyi hijyen eğitimi kapsamında personel hijyeni, çalışma şartları, çalışan sağlığı, gıda temas yüzey hijyeni, tesis ve ekipman hijyeni, atık uzaklaştırma, pest kontrol, tuvalet ve el yıkama alanlarının hijyeni, su kalitesi gibi detaylara yer verilir. Bu saydığımız her bir detay iyi üretim uygulamalarının ayrılmaz bir parçasıdır.  

Gıda üretim tesisleri ile birlikte Catering, Restoran ve kafelere de bu standartlar tanımlanmalıdır. Kısacası gıda sektöründeki üretimden tüketiciye ulaşım yapan her bir kurum bu eğitimden geçmelidir. Aksi halde hem birtakım yaptırımlar söz konusu olur hem de kurumun imajı zedelenir. Satış alanlarında gerekli hijyenin sağlanması tüketici sağlığının olumsuz etkilenmesinin önüne geçer. Gıda zehirlenmeleri en çok bu eğitimlerin yeterli süre alınmaması ile ortaya çıkmakta ve insan sağlığını tehdit etmektedir.

Gıda sektöründe ortaya çıkabilecek hijyenik eksiklikler özellikle çocuk, yaşlı ve hastalarda çok daha ciddi boyutlara varan sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu riskleri azaltmak için hem gerekli eğitimlerin alınması hem de gerekli denetimlerin aksatılmadan yapılması beklenir.  

Firmamız GHP iyi hijyen eğitimi kapsamında kurum ya da kuruluşlara güvenilir gıda temini ve işlemesi konusunda bazı tedbirleri almada yardımcı olmaktayız. Kişi ya da kurumlara uygulayacağımız bu eğitim prosedürü yazılı bir şekilde ortaya çıkarılmaktadır. Her bir eğitimde bu yazılı prosedür de güncellenecektir. Gerekli eğitimler verildikten sonra yetkili merciler gerekli kontrolleri yaparak yine eğitim kapsamında tutulan yazılı tutanaklarda birtakım kayıtlar yapacaktır.

Yapılacak eğitimler firmanın büyüklüğü, kapasitesi, kaç kişiye hizmet verdiği, kaç çalışanı olduğu, hizmet kapasitesi gibi durumlara göre farklılık gösterebilir. Bu anlamda uygulanacak prosedürler ve tedbirler hijyenik koşullara bağlı olarak değişebilmektedir.

GHP İyi Hijyen Eğitimi Nasıl Alınır?

Bu son derece önemli olan ve insan sağlığı ile direkt ilişkisi bulunan eğitimler mutlaka yetkili belgelere sahip alanında uzman iyi hijyen eğitimi veren yerlerden alınmalıdır. Yılların hijyen eğitim konusunda uzman firmamız ile sizlere GHP iyi hijyen eğitimi konusunda destek olmaktayız. Detaylı bilgi için bizleri arayabilirsiniz.

 

 

Whatsapp
Instagram