Telefon
Mobil Menü

Gıda Güvenliği Danışmanlığı

Günümüzde özellikle de son zamanlarda gıda güvenilirliği ile ilgili pek çok sorun yaşanmaktadır. Bu da işletmelerin Gıda Güvenliği Danışmanlığı hizmeti almasını zorunlu kılmaktadır. Doğal olmayan veya yanlış üretim olan gıda ürünlerinin artış gösterdiği şu günlerde, gıda ile ilgili herhangi bir üretim yapan tüm firmalar ISO, BRCGS, IFS, FSSC 22000 vs. tarafından oluşturulan standartları işletmeleri üzerinde uygulamalıdır.

Bu anlamda bunun sağlanması için de gerekli danışmanlık hizmetlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Hem insan sağlığı, hem gıdaların standartlara uygun şekilde üretilebilmesi hem de işletmenin kendi alanında kaliteli şekilde işlem sürdürebilmesi için gerekli olan bu gıda güvenlik sistemi, uluslararası standartlar kapsamında uygulanmalı ve bu şekilde de takibi gerçekleştirilmelidir.

 

Gıda Güvenliği Danışmanlığı Nedir?

 

Çeşitli uluslararası organizasyonlar (başta ISO olmak üzere) tarafından sunulan ve uluslararası anlamda geçerliliği olan gıda güvenliği belgesi, yetkili kuruluşlardan alınabilmektedir. Fakat bu belge alınmadan önce işletme üzerinde belirli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Bu düzenlemeler için de Gıda Güvenliği Danışmanlığı hizmeti ön plana çıkmaktadır.

Açıklaması yapılacak olursa bu danışmanlık, belgeyi elde etmek isteyen işletme için, belgenin alınış süreçlerini açıklayan, standartları ve gıda güvenlik prosedürlerinin işletmede oturtulmasına yardımcı olan ve belgenin alınması için işletme düzenini sağlayan bir sistem olarak düşünülebilir.

Belgeyi almaya yönelik olarak gerçekleştirilecek tüm hazırlıklar, eğitim süreci, çalışanların adaptesi gibi süreçlerden etkin olarak rol alacak kişiler danışmanlık anlamında görevlendirilmiş uzmanlardır. Bu anlamda sistemin tam olarak oturması için gerekli bir hizmet olarak tanımı yapılabilir.

 

Gıda Güvenliği Danışmanlığı Ne İşe Yarar?

 

Gıda üzerinde üretim yapan her işletmede bulunması gereken bu güvenlik sertifikasının alınması için, işletme üzerinde bir sistem oturtulması ve bu sistemin de düzenli olarak işliyor olması gerekmektedir. Bunun sağlanabilmesi için de devreye danışmanlık hizmetleri girmektedir.
 
Genel olarak bakıldığında işletme sahibi bu süreçleri kendisi de yürütebilecek olsa da süreç içerisinde herhangi bir aksama meydana geldiğinde bunun giderilmesi zor olabilmektedir. İşletme kendini hazır hissetse de belgelendirme sürecinde yaşanacak aksaklıklar nedeni ile belge alınamayabilir. Bu durumda tekrar bir hazırlık, randevu, denetim gibi süreçler işletmeyi beklemektedir. Bu da hayli büyük bir zaman ve sermaye kaybı olacaktır.

Bu anlamda danışmanlık hizmetinin en başta alınması hem belge alınma sürecini hızlandıracak, kesin hale getirecek hem de belgenin işletmeye katacağı artıların hızlı bir şekilde uygulanmasına yardımcı olacaktır.

 

Gıda Güvenliği Danışmanlığı Nasıl Alınır?

 

İşletmelerin danışmanlık alması için yapmaları gereken öncelikli olarak uygun ve alanında uzman şekilde hizmet veren bir danışmanlık firması bulmalarıdır. Özellikle belgelendirme sürecinde etkin rol oynayan firmaların seçilmesi, net bir şekilde belgeye ulaşmada yardımcı olacaktır.

Bu anlamda firmaların referansları incelenerek, en doğru alanda yardımcı olacak ekipler seçilebilir. Ardından Gıda Güvenliği Danışmanlığı talebinde bulunulabilir. Bu şekilde de hızlı ve güvenli olarak belgenin elde edilmesi sağlanacaktır.

Whatsapp
Instagram