Telefon
Mobil Menü

Gıda Ürünleri İçin FCE Kaydı

Geçmişte ısı işlemleri ve gıdaya uygun olmayan paket veya ambalajlar yüzünden çeşitli salgın türleri ortaya çıkmıştır. Bu salgın yaşamı olumsuz etkilemiştir. Bu olayların ardından ABD gıda ve ilaç dairesine tüketiciyi koruma amaçlı düzenleme ve uygulama görevi verildi. Bu koruma düzeni yalnızca konserve ürünleri ile sınırlı kalmadı. Plastik şişeler, yarı camlı kaplar ve esnek torbalarda yer alan ürünler içinde geçerli tutuldu.

Herhangi bir gıdanın asit seviyesinin anlaşılması su aktivesine ve ph değerine bağlıdır. Düşük asitli ya da asitlendirilmiş gıdaların su aktiviteleri ölçüldüğünde 0,85 üzerinde bulunur. Düşük asitli konserve gıdalarının ph ölçüldüğünde ise değeri 4.6’ dan yüksek çıkmaktadır. Asitli gıdaların ph değeri 4.6 ya da daha az olarak bilinir. Su aktivitesi veya ph değeri standartlara uyumlu olan gıdalar piyasaya sürülebilir. Ancak bunun için gerekli olan FCE kaydının yapılması önemlidir.

FCE kaydı tesis sahibinin asitli ya da asitlendirilmiş gıdalar ürettiğini ve FDA kapsamı doğrultusunda uyumlu olduğunu belgelemek için şarttır. Başvuruyla birlikte SID numarası verilir. Belgelendirme sürecinin karmaşık ve zor göründüğünün farkındayız. Dolayısıyla da danışmanlık hizmeti almak isteyen tüm müşterilerimize bir telefon kadar uzak olduğumuzu belirtmek isteriz. Danışmanlık hizmeti sunan firmamız hakkında detaylara ulaşmak ya da belgelendirme hizmeti hakkında daha fazla bilgi almak için web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.


FCE Kaydı İçin Süreç Ve Gereklilikler


Düşük asitte ya da asitlendirilmiş konserve gıda üretimini sağlayan tesislerin bazı düzenlemelere tabi tutulduğunu söyleyebiliriz. FCE kaydı adı verilen bu düzenleme ile tesisler gerekli standartlara uyumlu olduklarını gösterirler. Kaydı oluşturabilmek için ilk olarak başvurunun yapılması gerekir. Başvuruyla birlikte istenilen bilgiler doldurularak süreç başlatılır. Detaylı bilgi için “FCE Kaydı Nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Uygun görülen tesislere geri dönüş sağlanarak FCE numarası verilir. FCE numarası konuma özel verilir. Yani bir firma birden fazla şubeye sahip ise her şube için ayrı numara alması gerekecektir. İşlem başvurusuyla birlikte verilen SID numarası düşük asitli ya da asitlendirilmiş gıdaların üretimi için gereklidir. Her farklı tadın, boyutun ve ambalajın benzeri olmayan bir SID dosyalaması gerektirdiğini belirtmek isteriz. Gerekli standartları taşımayan gıda ürünlerine el konulması mümkündür.

SID numarası belirli bir sürecin ardından verilir. İlk olarak ürün ve süreç bilgileri FDA ‘ya sunulur. Yani üretilmiş olan ürünün ve işleme sürecinin tüm ayrıntıları üretici tarafından FDA’ ya takdim edilir. Ardından değerlendirme ve onay süreci başlatılır. Sürecin tamamlanmasıyla birlikte FDA gerekli incelemeleri yaparak üreticiye bir SID numarası verir. Son alarak da izleme ve kayıt süreci başlar. Burada üretim süreci devamlı olarak izlenir ve kayıt altına alınır. Web sitemizde yer alan whatsapp hattı ya da resmi instagram sayfamız üzerinden firmamıza ulaşarak detaylı bilgi ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

FCE Kaydı Danışmanlık Hizmeti


FCE kaydı işlemleri bugüne kadar hiç bu kadar kolay olmamıştı! Belirli standartlara uyumlu ph ve su aktivesi değerine sahip gıdalar FCE kapsamında sayılır. Yani rafta dayanıklılık gösteren, hermetik olarak kapatılan bazı gıdalar FDA düzenlenmelerine uygun olmalıdır. Aksi halde satışa sürülemez ve uygun ürünler kategorisinde yer almaz.

Gıda alanında uzman olan ekibimiz hangi düzenlemelere uymanız gerekeceği hakkında sizleri bilgilendirecektir. FCE kayıt işlemlerinde yardım alarak bu süreci kolayca yürütebilirsiniz. Danışmanlarımızdan rehberlik hizmeti almak ve kaydınızı kısa sürede oluşturmak için iletişim numaramız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Fiyat teklifi almadan başka firma arayışına girmemenizi öneririz. Hem kalite standartları üzerindeki hizmetimiz hem de müşteri memnuniyeti farkımız için lütfen bizimle irtibata geçin. Dilerseniz whatsapp üzerinden de görüşme ayarlayarak aklınıza takılan tüm soruların yanıtını alabilirsiniz.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
  • FSSC 22000 Uyum Süreci
    FSSC 22000 uyum süreci beklediğinizden daha zorlu bir şekilde devam edebilir. İşletme çalışanları, yeni düzene alışmakta ve işlem yapmakta belirli sıkıntılar yaşayabilir. Bu noktada profesyonel bir danışmanlık hizmetinin önemi ortaya çıkar.
  • FDA Kaydı Hizmeti
    Firmanızın sattığı ürünlerin ABD' ye ihraç edilmesi ve serbest dolaşımı için FDA Kaydı olmazsa olmaz şartlar arasında en önemlisidir.
  • CE Belgesi Bilgi ve Başvuru
    Avrupa Birliği standartlarına uygun bir biçimde ürünlerinizin satışını yapmanız adına CE belgesini elde etmeniz gerekiyor. Ayrıca Avrupa pazarına ihracat faaliyetlerinizi yürütmeniz konusunda da bu işlemleri yerine getirmeniz büyük önem teşkil ediyor.
Whatsapp
Instagram