Telefon
Mobil Menü

GOTS Global Organik Tekstil Belgesi

GOTS Global Organik Tekstil Belgesi, tekstil sektöründe firmaların kullanması gereken bir standart olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu standart temel olarak tekstil tedarik zincirleri içim tüm süreçleri belgelendirmek amacı ile kullanılmaktadır. Yani aslında bu standart sektörde sosyal ve ekonomik kriterleri belirlemek amacı ile dünya çapında kullanılır.

Organik üretim yapmakta olan tekstil üreticileri, üretim süreçlerinin güvenilirliğini kanıtlamak için bu standarda uymak durumundadır. Böylece çevresel sorumluluklarını yerine getirmekte olduklarını beyan ederler. Bu sorumluluklar, üretim sürecinin en başından en sonuna kadar yerine getirilmelidir. Bu standart da tekstil üretim süreçlerinde hammadde kullanımından ürünün tüketiciye kavuşmasına kadar tüm süreçleri güvence altına almak amacı ile kullanılır.

GOTS Global Organik Tekstil Belgesi Nedir?


Sektörde kullanılmakta olan bu standart, dünya çapında kabul görmektedir. Organik üretim yapmakta olan firmaların uyması gereken bu standardın ilk versiyonunun 2005 yılında hayatımıza girdiği bilinmektedir. Standardın günümüz koşullarında uyulması gereken son versiyonu ise 2017 yılında tanıtılmıştır.

Bilindiği üzere tekstil üretim süreçlerinde sosyal ve ekolojik kaygılar gütmek oldukça önemlidir. Özellikle gezegenimizin geleceği açısından günümüzde tekstil üretim süreçlerinde bazı sorumlulukların yerine getirilmesi önem taşır. Global Organik Tekstil Belgesi henüz devletler tarafından zorunlu tutulmuyor olsa da aslında firmaların güven sağlaması için oldukça kullanışlı ve gerekli bir standardı kapsamaktadır.
 

GOTS Global Organik Tekstil Belgesi Ne İşe Yarar?


Bu standardın en kapsamlı amacı, tekstil firmaları için sorumluluk sahibi bir üretim süreci oluşturmaktır. Böylece çevreci bir üretim yapmak mümkün hale gelmektedir. GOTS Global Organik Tekstil Belgesi, üretim süreçlerinin tümünde sorumlu bir hizmet anlayışının benimsenmesi için kullanılan bir standart olarak karşımıza çıkmaktadır.

Her ne kadar zorunlu bir standart olmasa da özellikle günümüz şartlarında firma itibarı için bu standarda uyulması oldukça önemlidir. Standarda uyulduğunun kanıtlanması ise alınan bir belge ile birlikte olmaktadır. Tekstil işletmeleri, diledikleri takdirde GOTS belgesi almak için başvuruda bulunabilir ve gerekli incelemelerin yapılmasının ardından belgelerini almaya hak kazanabilirler.
 

GOTS Global Organik Tekstil Belgesi Nasıl Alınır?


Çok farklı alanlarda kullanılan tekstil ürünlerinin üretimi için bu standarttan faydalanılabilir. Eğer sorumlu bir üretim ve tüketim anlayışını geliştirmek istiyorsanız GOTS belgesi alarak firmanızın standarda uyduğunu belgelemeniz mümkündür. Belgelendirme işlemleri bağımsız kuruluşlar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Ne tip tekstil ürünü üretimi yapıyor olursanız olun belgenizi almak için başvuruda bulunabilir, incelemeler sonrasında bu belgeyi alma hakkı elde edebilirsiniz.

Eğer GOTS belgesi almak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey standardın tümüne uyum sağladığınızı göstermektir. Belge almak için öncelikle başvurunuz alınır. Ardından firmanız GOTS veri tabanına kaydedilir. Bu aşamada firmanızın gereklilikleri karşılayıp karşılamadığı incelenmektedir. GOTS Global Organik Tekstil Belgesi hakkında detaylı bilgi edinmek için iletişime geçebilirsiniz.

 

Whatsapp
Instagram