Telefon
Mobil Menü

HACCP Gıda Güvenliği Belgesi

Tüm gıda işletmeleri tarafından uygulanabilir olan HACCP gıda güvenliği belgesi gıda kaynaklı olarak oluşabilecek olan risk ve tehlikeler önlenmektedir. Gıdalar konusunda bu risk ve tehlikeler için önleyici ve de düzenleyici olan faaliyetler sağlanır. Toplumsal değişimlerin yaşanmakta olduğu günümüz dünyasında kontrol ve denetim mekanizmaları son derece önem arz eder. En uygun gıda ve beslenme teknikleri de HACCP ile daha güvenilir bir hale gelir.

İnsan potansiyelinin ve iş gücünün daha kaliteli hale gelmesi ve gıda ürünlerinin güvenliğinin sağlanması adına bu belge oldukça gereklidir. Bundan dolayı gıda işletmeleri için gerekli ve önemli olan bu belgenin varlığı ürün kalitelerini ispatlar. Bu sayede daha çok müşteri ve de kişilerin memnun kalması sağlanmış olur.

HACCP Gıda Güvenliği Belgesi Nedir?


Gıda güvenliği ile ilgili olarak uluslararası bir yönetim sistemi olan HACCP kriterlerine uygun olan tüm şirketler bu belgeyi alabilir. Bu belge gıdalarla ilgili olan fiziksel ve kimyasal tehlikelerin analizinin yapılması ve risklerin gözetilmesi için önem arz eder. Gıda firmaları gıdalar konusunda gıda zincirinin hangi aşamasında yer almaktaysa HACCP gerekliliklerini sağladığı takdirde bu belgeyi alabilir.
HACCP gıda güvenliği belgesi tam olarak ilkelere dayanarak işlem yürütür. Yani HACCP belgesi almak isteyen işletme ya da firmaların bu temel ilkeleri gözetmesi gerekir. Bunlar ise tehlike analizlerini yapılması, kritik kontrol noktalarının ve limitlerinin belirlenmesi, izleme prosedürlerinin, düzeltici faaliyetlerin ve doğrulama prosedürlerinin oluşturulması gerekir. Son olarak da kayıt tutma ve dokümantasyon sürecinin yerine getirilmesi gerekir.
 

HACCP Gıda Güvenliği Belgesi Ne İşe Yarar?


HACCP belgesi kişilere ve işletmelere birçok avantaj sağlamakta ve pek çok alanda işe yaramaktadır. İlk olarak ürün ve hizmet kalitesinde sürdürülebilir olan artış sağlanır. Müşterilerin sağlığı korunur. İlgili diğer yasal düzenlemelere de uyum sağlanır. Çalışanların gıda güvenliği konusunda farkındalığı artar.

Müşteri memnuniyeti ve bağlılığı en iyi şekilde artar. Markaya olan güven artarak satışlarda da arış görülür. Ürünler daha kolay şekilde ihraç edilebilir. İhalelerde avantajlar elde edilir. Bu sayede hem müşteri memnuniyetinin artması hem de işletmenin daha çok tercih edilmesi mümkün hale gelir.
 

HACCP Gıda Güvenliği Belgesi Nasıl Alınır?


HACCP belgesini almak isteyen işletmeler akredite belgelendirme kuruluşları ile iletişime geçmelidir. HACCP kriterlerini sağlayan ve gerekli olan ilkelere göre çalışan, hareket eden işletmeler belge için başvuruda bulunabilir. Tüm gereklilikleri yerin getiren işletmelerin bu belgeyi alması da söz konusudur.

Belgelendirme kuruluşlarının ön inceleme yapmasından işletme için denetimler gerçekleştirilerek HACCP için uygun olup olmadığına bakılır. Tüm faaliyetlerin yerine getirilmesiyle de HACCP gıda güvenliği belgesi alınabilir. Bu belgenin alınması için kriterlere uygunluk sayesinde mümkün olduğu için işletmelerin bu doğrultuda hareket etmesi ve gıdalar üretmesi gerekir.

 

Whatsapp
Instagram