Telefon
Mobil Menü

Helal Gıda Danışmanlığı

Dini inanç ve yaşam şekline göre yaşamayı, uygun hale getirmek isteyen insanoğlu, tükettiği gıdaların üretimi konusunda Allah’ın kurallarına uygun üretim yapıldığını helal gıda danışmanlığı sayesinde öğrenebilir.  İslam dinine uygun yaşayan insanlar nerede olursa olsun, hangi yönetimle yönetilirse yönetilsin Kur’an ve sünnete uygun yaşamaya çalışmalıdır.

Bir ürünü laboratuvar ortamında test ederek helal olup olmadığını anlamak mümkün müdür? Bu konu hakkında belirlenmiş kesin bir standart maalesef bulunmuyor. Burada önemli olan ürünün içindeki hangi maddelere bakılacağı ve buna kimlerin bakacağıdır.

Üzülerek söylemek gerekirse yıllarca domuz eti ve yağı ile alkol bulunmamaktadır, denilen birçok üründe bu maddelere rastlanmıştır. Burada temel prensip, ahlak ve vicdan mekanizmasıdır.

Helal Gıda Danışmanlığı Nedir?


İslam ülkelerinde yaşayanların güvenilir gıda tüketimi sağlanması için helal gıda belgesi uygulaması sistemi başlatılmıştır. Helal gıda danışmanlığı sonucunda alınan belge İslam’ın şartlarına uygun olarak üretilen gıda maddelerinin nasıl hazırlanması gerektiğini belirten belgedir.

Dünyada ilk helal gıda düzenlemesini yapan ve belgelendiren ülke Malezya’dır.

İslami şartlara uygun satış yaptığını söyleyen şirketlerin, hijyen, üretim, kesim, depolama, nakliye ve satış, pazarlama, ambalajlama koşullarına uygunluğu helal gıda belgesi içinde yer alır.
Ülkemizde, helal gıda sertifikası uygulaması, 2011 yılında başlamıştır ve ülkemizde çeşitli akredite kuruluşlar tarafından yapılan Türk standartları enstitüsü tarafından denetimi yapılan bir standarttır. Hangi ürünlere helal sertifikasının verileceği Dünya Helal Örgütü tarafından belirlenen kurallara göre belirlenir.

Türkiye’de helal gıda danışmanlığı, şirketlerin üretim sürecinden başlayıp, paketleme ve depolama dahil olmak üzere, İslami ve hijyenik koşullara göre belirlenen standarda uygunluğunu denetlenir.
 

Helal Gıda Danışmalığı Ne İşe Yarar?


Helal gıda belgesi alınmasını sağlayarak belge sayesinde dini olarak hassas yaşayan insanlar aklında soru işareti kalmadan tüketim yapabilir hale gelir. 

Helal gıda sertifikalı üretim yapan şirketler bu sayede, ürünlerini küresel İslam pazarı içerisinde tanıtma ve yeni müşteri bulma fırsatı sağlar. Bunun için standartları bilen tecrübeli rehberlere ihtiyaç vardır. Belgenin kolay alınması, denetim sırasında uygunsuzluk yaşanmaması, kuralların gereği gibi yerine getirilmesi ve inanç gereklerinin tam olarak yerine getirilmesi Helal Gıda Danışmanlığı sayesinde olmaktadır. 

Helal sertifikası ile dini inanç ve özgürlüklere saygılı üretim yapan firmalar çoğalmıştır. Bu sertifika ile tüketiciler tercihlerini daha bilinçli yapma imkanına sahip olur. Yapılan sürekli denetim sayesinde tüketiciler aldığı ürünü güvenle tüketir.

Hela gıda, sadece İslami kurallara göre üretimi değil, aynı zamanda diğer hijyen şartlarına da uyulduğunu belirtir.


Helal Gıda Danışmanlığı Nasıl Alınır?


Helal gıda danışmanlığı belge almak isteyen firmaların öncelikle bütün hammadde ve katkı maddelerinin helal onaylı olması gerekir.

Helal üretim yaptığını faal durumda sürdürüyor olmak belge için danışmanlık almanın ilk koşuludur. Bize web sayfamızdan teklif iste formu ile veya mail ileterek veya whatsapp aracılığı ile başvuruda bulunulması gereklidir.
Gerekli bilgileri karşılıklı edindikten sonra hazırlanan teklifin onaylanması ile helal danışmanlık hizmeti başlar. Karşılıklı ziyaret günleri planlanarak işletmenin yerinde çalışmalar yürütülür. 

Whatsapp
Instagram