Telefon
Mobil Menü

İç Tetkikçi Eğitimi

İç tetkikçi eğitimi, iç tetkik işlemlerini uygulayan iç tetkikçilerin gereksinim duyduğu yetkinlikleri kazandırmak amacıyla verilir.
İç denetçilik eğitimleri, işletmeler üzerinde uygulanan yönetim sistemlerinin uygun olup olmadığının test edilmesini sağlar. İç denetim tecrübesi kazandırmayı amaçlayan eğitim, denetim kurallarını katılımcılara aktarır.

 

İç Tetkikçi Eğitimi Nedir?

 

Danışmanlık firmalarının global düzeyde katılım imkânı sunan iç tetkikçi eğitimi, katılım sonunda kişilere sertifika sunar. İşletmelerin uzun vadede üretim ve satışlarını artırmak için yönetim sistemleri uygulanır. İç tetkikçiler ise, uygulanan yönetim sistemlerini tayin etmekle görevlendirilir.

İç tetkikçiler tarafından tayin etme görevinin profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesi için, iç tetkikçi olarak çalışan kişilerin birtakım niteliklere ve iş bilgisine ihtiyacı bulunur. Bu anlamda iç tetkikçi olarak görev alacak kişileri gerekli bilgi donanımına ve tecrübeye ulaştırmak için danışmanlık firmaları tarafından iç tetkikçi eğitimleri verilir. Bireysel olarak yapılan iç tetkikçi eğitimleri, grup eğitimlerine kıyasla daha kısa sürede tamamlanır.

Online ortamda giriş yapabileceğiniz eğitimlere, günün her saati müsaitlik durumunuza göre videolardan ulaşım sağlayabilirsiniz. Katılımcılar, eğitim sonunda yaklaşık 20 dk süren bir sınava tabi olur. Sınavdan geçme notu almayı başaran katılımcılar, sertifika alarak eğitim aldığını firmalara kanıtlayabilir.

 

İç Tetkikçi Eğitimi Ne İşe Yarar?

 

Danışmanlık firmaları iç tetkikçi olmak isteyenlerin gereksinim ve niteliklerini karşılamak haftanın belirli gün ve saatlerinde iç tetkikçi eğitimleri verir. Alanında uzman eğitmenler tarafından sunulan bu eğitimler sonunda kişilere katılımlarından dolayı sertifika verilir.

Eğitimler online ve yüz yüze gerçekleşmekte olup, katılımcıların isteği üzerine haftanın birkaç günü verilebilir. İç tetkik sürecine yönelik aktarılması gereken tüm bilgilerin yer aldığı eğitim, tetkik görevlisinin sahip olduğu bütün sorumlulukları da kapsar.

Firmaların ve işletmelerin yönetim sistemleri, alanında uzmanlık eğitimi almış iç tetkikçiler tarafından denetlenir. Yönetim sistemleri işletmeleri daima iyileştirmek amacıyla yapıldığı için, bu kapsamda uygulanan eylemlerin doğru olup olmadığı test edilmelidir. Ancak bu şekilde işletmelerin hedeflerine ulaşmada başarılı olduğu anlaşılır.

 

İç Tetkikçi Eğitimi Nasıl Alınır?

 

İç tetkikçi eğitiminin içeriğinde denetim süreci, iç denetçilerin görev ve sorumlulukları yer alır. Eğitimde bulunan tüm bu faktörler, iç denetçilerin görevini daha kolay bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olur.

Firma ve işletmelerin uzun vadede prestij sahibi olması ve hedeflerine ulaşmak için birtakım yönetim sistemleri uygulanır. İşletmelere uygulanan yönetim sistemlerinin etkili olması için gerekli denetçiler tarafından eylemlerin doğru olup olmadığı test edilmelidir. Dolayısıyla yönetim sistemlerinin etkinliğini kontrol etmekle görevli olan iç tetkikçiler, almış olduğu eğitim sayesinde denetim yapabilecek nitelikte olmayı başarabilir.

Eğitim takvimine uygun olarak katılım sağlamak isteyen adaylar, online sistem üzerinden kayıt oluşturup eğitim almaya başlayabilir. Danışmanlık firmalarının global düzeyde katılım fırsatı sunan iç tetkikçi eğitimi ile kazanılan bilgiler, denetim faaliyetlerinin başarılı sonuçlar vermesi için gerekli olan tüm bilgi ve beceriyi sunmayı sağlar.

Whatsapp
Instagram