Telefon
Mobil Menü

IFS Food Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

Gıdaların üretimi, paketlenmesi, depolanması, taşınması gibi aşamaların en iyi şekilde yapıldığını anlatan belgeye IFS Food Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi denir. Bu süreç içerisinde hiçbir şekilde canlılara zarar vermeyeceği ve ilerleyen süreçlerde de zararın olmayacağını söyleyen belirli şartları içeren bir standarttır.

IFS Food Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir?


IFS Food standardı GFS tarafından tanınmış olan ve kabul gören gıda üreticilerinin denetlenmesi amacıyla oluşturulan bir standarttır. En önemli noktası ise üretilmiş olan ürünün ve üretim prosesinin gıda güvenliği yasallığı ve kalitesiyle sağlanmasıdır. İlk paketleme aşamasında ya da üretim prosesinde gıda güvenliğinin tehlike oluşturma durumu tespit edilir. Aynı zamanda bu tehlike gerçekleşmeden önüne geçer ve engeller. Bu standart tüm gıda üreticileri için oldukça büyük önem taşır. Özellikle markalı olan ürün üretiminin söz konusu da müşteri koşullarının sağlanması açısından oldukça önemlidir.
 

IFS Food Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Ne İşe Yarar?


IFS Food standardının hedefleri oldukça önemlidir. Bu hedeflerin sağlanması için de kuruluşlar belgeyi alarak rakiplere göre çok daha öne geçer. Aynı zamanda belge sayesinde markanın bilinirliği oldukça geniş kitlelere ulaşır. IFS Food standardının ilk hedefi tek tip değerlendirme sistemi aracılığıyla ortak bir standart kurarak hareket etmektir. Aynı zamanda akredite edilen ve kalifiye sertifikalandırma kurumlarıyla denetçilerin de kontrolü sağlanır. Tüm tedarik zincirlerinde karşılaşıla bilirlik ve şeffaflık sağlanır. IFS Food Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi faydaları şu şekilde sıralanır;

•    Gıda düzenlemelerinin uyumu gözlemlenir.
•    İyi faaliyetleri standartlar ve prosedürlere yönelik olarak yönetimle personel arasında çok daha iyi anlaşılması sağlanır.
•    Kaynakların çok daha verimli bir şekilde uygulanması için tercih edilir.
•    Müşteri incelemelerinde gereksinimleri azaltma için alınır.
•    Tarafsız olarak üçüncü kısım incelemelerinde tercih edilir.
•    Sebebi ile tehdit tabanlı olan bir yaklaşımla daha bireysel uygulanması şekliyle en yüksek esneklik sağlanır.
 

IFS Food Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Nasıl Alınır?


IFS Food sertifikasını almak için bazı işlemleri yapmanız gerekir. Bu anlamda izlenmesi gereken bazı prosedürler de vardır. IFS Food sistemini alabilmek için şu işlemleri takip etmeniz gerekir;

•    İlk olarak standardı almaya karar vermelisiniz.
•    Standart için bir danışmanla iletişime geçerek en güncel versiyonunu sipariş etmelisiniz.
•    Standarda göre en uygun mevcut durum analizi yapılır.
•    Sertifikanın verileceği kuruluşunuzu seçmelisiniz.
•    İnceleme tarihi, analiz zamanı ve analizin yapılacağı alanı belirlemelisiniz.
•    Analiz için belirlenmiş olan tarihte ilgili kişiler kuruluşunuza gelecektir.

Kuruluşunuza gelen yetkili kişiler, kuruluşun şartları sağladığından emin olmak gerekir. Şartlar sağlanıyorsa eğer gerekli eğitimler de verilerek sertifikanız sizlere sunulmuş olur. Sizler de IFS Food Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgesini almak isterseniz bizlerle iletişime geçerek danışmanlarımızdan gerekli olan tüm bilgiyi alıp sertifikanızı en kısa sürede alabilirsiniz.

 

Whatsapp
Instagram