Telefon
Mobil Menü

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi

Doğal kaynakların kullanımının azaltılması, havaya, suya ve toprağa verilen zararları en aza indirmeyi hedefleyen standarda ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi denir. Firmaların genel anlamda çevre performanslarını takip ederek düzenli olarak iyileştirilmesini sağlar. Bu anlamda çevreyle ilgili olan her türlü mevzuat ve yasadaki şartlara uyması gerekir.  
 

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Nedir?


Bütün ülkelerde geçerli olarak sunulan çevre kanunları ve yönetmelikleri ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi için de geçerlidir. Bu belge genel olarak üretim sektöründe olan kuruluşların tercih ettiği bir standarttır. Ürünün ilk basamağından başlayarak son basamağı olan son tüketiciye ulaşma basamağındaki tüm aşamaları kapsar. Bu aşamaların çevreye etkisinin en sağlıklı şekilde olmasına yardımcı olur. Bu belge sayesinde çevreye tehlikeli olabilecek boyutlardaki kirlenme ve bu kirlenmeye neden olan kaynakların azalması gibi sorunları da en aza indirmeye yardımcı olur. Kendini geliştirmek ve çevre kirliliğini önemseyen kuruluşların tercih ettiği bir belgedir.
 

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Ne İşe Yarar?


Kendini geliştirmek isteyen kuruluşlar ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesini alarak çevre yönetimi sistemini en etkili şekilde gerçekleştirebilir. Kuruluşların uygulayacağı politikalar sayesinde hızla tüketmekte olan doğal kaynakların hızını azaltır ve doğal kaynakların tükenmesini büyük anlamda durdurur. Ekolojik sistemin korunması ve doğal yapıların zarar görmemesi adına tercih edilir. Çevreye verilen her türlü zararın en minimuma indirilmesine yardımcı olur. Bu belge aynı zamanda pek çok kuruluşa saygınlık kazandırır. Çünkü dünya çapında kabul gören bir sistemdir. Doğal kaynaklar minimumda kullanıldığı için toprak, su ve hava gibi doğal varlıkların da korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Nasıl Alınır?


Üretim yapan kuruluşun bu belgeyi alması da oldukça kolaydır. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesini alabilmeniz için bazı sorumluluklara sahip olmanız gerekir. Aynı zamanda kuruluşun belgeyi almak için uygunluğunun da olması şarttır. Eğer üretim yapan ya da çevreye herhangi bir şekilde etkisi olmayan bir kuruluşsanız bu durumda belgeyi almak sizin için çok da uygun değildir. Çevreye etkisi olan ve bu etkiyi azaltmak isteyen bir kuruluşsanız ilk olarak şu şartları sağlamanız gerekir;

* ISO 14001 belgesinin sunmuş olduğu tüm standartları uygulayabilmeniz ve yerine getirmeniz gerekir.

* Bu standartlara uyuyorsanız eğer belirtilen standartları uygulayabileceğinizi kanıtlamanız gerekir.

Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız eğer ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesi alabilmek için başvuruda bulunmanız yeterli olur. Tek seferde bu belgeyi alabilmek için kuruluşunuzun her türlü standarda uyması gerekir. Aksi takdirde belgeyi alamayabilirsiniz. Şu an pek çok kuruluş ilk seferde bu belgeyi alamayabiliyor. Sizler de ilk seferde belgeyi almak isterseniz iletişim numaraları üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Belge hakkında en detaylı bilgiyi bizler tarafından alabilirsiniz.

 

Whatsapp
Instagram