Telefon
Mobil Menü

ISO 22000 Bilgilendirme Eğitimi

Gıda üretim zincirinde yer alan uluslararası firmalar ISO 22000 bilgilendirme eğitimi alarak kendilerini geliştirmeleri oldukça önemlidir.

Gıdaların üretiminde, temininde, işlenmesinde ve depolanmasında sağlık ve güvenlik koşullarının yerine getirilmesi gerekir. Özellikle gıda üretim zincirinde yer alan firmaların sayısında artış yaşanması, globalleşen dünyada gıda üretiminde duyulan güvenlik ihtiyacında da artışa neden olur. Bu anlamda gıda üretim zincirinde faaliyet gösteren firmalar, bu eğitim sonucunda gıda güvenliği standartları alanında kendilerini geliştirmeyi başarabilir.


ISO 22000 Bilgilendirme Eğitimi Nedir?


Gıda üretim zincirinde üretim, işleme ve depolama alanlarında faaliyet gösteren firmalar, gıdaların sağlıklı ve tüketime uygun olduğunu kanıtlamaları gerekir. Bu anlamda firmalar, gıda ürünlerini uluslararası gıda güvenliği standartlarına uygun olarak üretmek için ISO 22000 bilgilendirme eğitimi alabilir.

Gıda üretimi gerçekleştiren firmalar, tüketicilerin yemesi için ürettikleri gıda ürünlerinin sağlığı tehdit edecek hiçbir madde barındırmadığını ISO 22000 belgesi alarak ispat eder. Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO) tarafından hazırlanan 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri belgesi, her türlü gıda ürününün tüketilmesinde hiçbir sakınca bulunmadığını kanıtlar.

Uluslararası standartlarda önemli bir yeri bulunan bu belgeyi alan gıda üretim firmaları, müşterilerin güvenilirlik beklentisini önemli ölçüde karşılamayı başarır.


ISO 22000 Bilgilendirme Eğitimi Ne İşe Yarar?


Gıda üretiminde güvenilirlik beklentisinde yaşanan artış, ambalaj paketlerinin üretiminden, ürünlerin sevkiyatına kadar gerçekleştirilen tüm aşamaların kontrol altına alınmasını sağlar. Gıda güvenliğine büyük ölçüde özen gösterilmesiyle başlayan denetim süreci, Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO) aracılığıyla yürütülür.

Uluslararası Standartlar Organizasyonu’nun (ISO) 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri belgesini, gıda üretimi yapan firmalara tescil ederek verir. Firmaların alması gereken ISO 22000 belgesi hakkında bilgi sahibi olmak ve gıda üretimini sağlıklı ve güvenilir bir şekilde yapmak isteyen firmalar, ISO 22000 bilgilendirme eğitimine girerek, süreç hakkında bilgi sahibi olabilir.

Bilgilendirme eğitimi, üretilen gıdaların tüketimi sırasında sağlığı risk altına alabilecek hiçbir durumun yaşanmaması ve ürünlerin içeriğinde sağlığı bozabilecek hiçbir maddenin bulunmaması adına güvenlik risklerini doğru bir şekilde yönetmeyi hedefler. Aynı zamanda bu eğitimi alan firmalar, uluslararası standartlar eşliğinde gıda güvenliği sistemine sahip olabilir.


ISO 22000 Bilgilendirme Eğitimi Nasıl Alınır?


Uluslararası gıda güvenliği yönetim sistemine hâkim olmak isteyen firmalar, ISO 22000 bilgilendirme eğitimine katılabilir. Gıda üretim zincirinde yer alan üretici firmalar, uluslararası gıda güvenliği prosedürlerine uyumlu bir hale gelebilmek ve faaliyetlerini bu ölçek bazında gerçekleştirebilmek için ISO 22000 bilgilendirme eğitimine katılmak faydalı olabilir.

Gıda güvenliğinin temel kavramları, gıda güvenlik risklerinin şartları, gıda güvenliği sisteminin planlanması ve temel gıda mevzuatlarının yer aldığı bilgilendirme eğitimini almak isteyen online sistem üzerinden müracaat edebilir. Eğitim, uluslararası standart uygulama çalışmalarına yeni başlayanlardan profesyonellere kadar geniş bir katılım imkânı sunar. Eğitime katılmak isteyenler ister genel katılıma uygun ister firmalara özel olarak hazırlanan ISO 22000 bilgilendirme eğitimi programlarına dahil olabilir.

Whatsapp
Instagram