Telefon
Mobil Menü

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

Yaşamın sürdürülebilir olması için tercih edilen ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi gıda zincirine katkı sağlayan işletmelerin alması gereken belgelerden biridir. Çünkü gıdayı güvenilir bir şekilde tüketebilmek vatandaşlarımızın en temel ihtiyaçlarındandır.

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir?


ISO 22000, gıda zincirindeki kuruluşlar gıdanın tüketim esnasında güvenilir olmasına yardımcı rehber olur. Gıda güvenliği anlamında oluşabilecek tehditleri tamamen kontrol altına alabilmek için gerekli olan koşulları kapsayan bir yönetim sistemidir. ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi aynı zamanda gıda güvenliği yönetiminde yayınlanmış olan ilk uluslararası standarttır. Sadece gıda güvenliği yönetiminin iyi olması değil aynı zamanda uluslararası olduğu için kuruluşları oldukça iyi bir konuma getirir. Bu standardın en önemli yaklaşımlarından biri de HACCP’tir. Gıda zincirlerinde olması muhtemel tehlikeleri önceden tespit ederek önler. Bu tehlikeleri kabul edilebilir sınırlara indirir. Eğer çok riskli ve ilerideyse tamamen ortadan kaldırılması hedefiyle uygulanabilen bir husustur.
 

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Ne İşe Yarar?


Üreticilerin en iyi şekilde gıda üretmesine yardımcı olurken ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi aynı zamanda tüketicilerin de haklarını korumaya yönelik olarak tercih edilir. Bu belgenin yaptığı faydalar ve amaçları oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi şu işlere yarar;

•    Tüketicilerin gıda güvenliğiyle ilgili olan her türlü talebini karşılar.
•    Gıda zehirlemesi riskini en minimuma indirir.
•    Çalışanların gıda güvenliği ve hijyeni konusunda bilinçlenmesine yardımcı olur.
•    Rakip firmalar arasında büyün bir rekabet sağlar ve bu belgesi olmayan firmaların önüne geçer.
•    Maliyetlerin büyük oranda azalmasına yardımcı olur.
•    Potansiyel olan tehlikeleri daha önceden tespit eder ve firmanın haberdar olmasına yardımcı olur.
•    Resmi denetimlerde tespit edilecek olan sıkıntıların minimuma indirilmesine yardımcı olur.
 

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi Nasıl Alınır?


Üretim yapan kuruluşların alması gereken ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi için ilk olarak kuruluşun buna hazır olması önemlidir. Firmanızda gıda güvenliği yönetim sistemi belgesini alabilmeniz için iki seçeneğiniz vardır. Bu seçenekleri ilki kuruluşların kendi kurumsal kimliği adına bu konuyla ilgili bir departman oluşturması gerekir. Departmanın amacı ise gıda güvenliği standardını yönetmeliklere en uygun şekilde entegre etmektir. Aynı zamanda gıda zinciri içerisindeki her türlü sürecin bilgisini belirlemesi gerekir. Bu bilgilerin de entegrasyon yapısına uyması gerekir. Belirtilen bu entegrasyon sürecinde teknik bilgiler gerekir. Bu anlamda gıda mühendisliği seviyesinde en uygun hazırlık aşamalarının yapılması da gerekir.

Gıda güvenliği belgesini alabilmek için tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek de bu alanda danışmanlık veren güvenilir bir işletmedir. Bizler uzun süredir kuruluşların gıda güvenliğini en iyi şekilde yapabilmesi için yeterli uygulamaları sağlıyoruz. Sizler de ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Bu belgeyle ilgili olarak merak ettiğiniz her türlü bilgiyi bizlerden alabilirsiniz.

 

Whatsapp
Instagram