Telefon
Mobil Menü

ISO 45001 İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemi

Kurum ve kuruluşlarda çalışma ortamlarının çok daha güvenilir bir hale gelebilmesi için ISO 45001 İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemi belgesine sahip olmak gerekir. Güvenli hale gelmesi aynı zamanda ortamın çok daha sağlıklı bir hale gelmesine de yardımcı olur.

ISO 45001 İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir?


İş sağlığı ve güvenliği konusunda ISO 45001 belgesi ihtiyaçları tespit eder. Aynı zamanda kalite ve çevre standartlarıyla beraber uluslararası bir standarttır. Bu sebeple diğer yönetim sistemlerine de oldukça kolay bir şekilde uygulanabilir. Bu sistem bir diğer yandan kuruluşların iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasal mevzuata uygun olduğunu gösterir. Bir diğer yandan ise sürekli olarak iyileştirilen bir çalışma ortamı sayesinde iş ortamlarındaki verimliliğin artmasına yardımcı olur. ISO 45001 belgesi kuruluşların ürün ve hizmetlerinin güvenliğini sağlamasından ziyade daha çok çalışanların sağlığını ve güvenliğini sağlayan bir belgedir.
 

ISO 45001 İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemi Ne İşe Yarar?


ISO 45001 belgesi
risk yönetimini sağlar ve uygulanan önlemler sayesinde herhangi bir iş kazasının oluşmaması için kullanılır. İş sağlığı ve güvenliğinin etkinliklerinde kurum içerisinde sistematik bir şekilde yayılmasını sağlamaktadır. İş kazaları ya da meslek hastalıkları sebebiyle oluşacak iş gücü kayıplarını en asgariye çeker.

Bu da aslında maliyetlerin düşmesini sağlar ve verimliliği büyük oranda artırır. Kuruluşun iş sağlığı ve güvenliğine karşı ne kadar duyarlı olduğunu belli eden bir belgedir. Sağlık ve güvenlikte olabilecek risklerin sadece o gün için değil aynı zamanda her an iyi yönetilmesi sağlanmaktadır. Alınan kuruluşun saygınlığını en iyi şekilde artırarak aynı sektördeki rakiplerin bir adım önüne geçmesine yardımcı olur. ISO 45001 İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi herhangi bir hastalanma, yaralanma, hasar ya da ölüm gibi kayıplarda sebep olan durumların önüne geçilmesine de yardımcı olur.
 

ISO 45001 İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemi Nasıl Alınır?


Türkçe olarak yayınlanan ISO 45001 belgesini satın alabilmek için ilk olarak TSE’nin standart arama sayfasından bu standardı aramak ve kitapçığı standardı satın almak gerekir. Bu belgeye sahip olabilmek için ilk olarak bu standardın sunduğu maddelere uygun olmak gerekir. Bu anlamda kurumun düzenlenmesi sağlanır. Belgenin şartlarını kurumunuzda uygulamaya geçirmelisiniz. Tüm şartlar sağlandıktan sonra belge için başvuruda bulunmak oldukça önemlidir. Ancak sadece belgeyi almak yeterli değildir. Aynı zamanda belgenin sunduğu şartları yerine getirebilmek ve bu anlamda gereken her türlü işlemi sağlamak oldukça önemlidir. Aksi takdirde belge yenilenemez. Sizler de ISO 45001 İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemi belgesini en uygun şekilde almak isterseniz iletişim numaralarımız üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 

Whatsapp
Instagram