Telefon
Mobil Menü

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi

Enerji uzmanları tarafından belirlenmiş olan standartlar ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgesinde yayınlanır. Enerji tasarrufunun yapılması, enerji yönetim sisteminin oluşturulması, çevreye duyarlılığın teşvik edilmesi ve enerji giderlerinin düşürülmesi için pek çok kurum tarafından tercih edilir.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Nedir?

Enerjiye olan erişim bilindiği üzere gire giderek çok daha maliyetli olmaktadır. Bu da aslında çevreye çok daha fazla zarar verici bir hale gelmesine neden olur. Enerji kaynaklarının büyük anlamda azaltılması neticesinde pek çok ülkede artık ucuz enerji devre kapanır. Enerji üretim sistemi ise her ölçekte olan kuruluşun enerji kullanımlarının çok daha sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesine yardımcı olur. Enerji yönetim sistemi sayesinde çevresel etki büyük anlamda azalır, maliyetler azalır ve rekabete edilebilirliğin de artması sağlanmış olur.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Ne İşe Yarar?

ISO 50001 sistemi genelde kuruluşların artan maliyetlerine karşı tepki göstermesi sonucunda elde edilir. Daha çok enerji tasarrufu önlemleri uyguladıkları zaman yapılan yatırımla beraber enerji maliyetlerinde büyük oranda tasarruf sağlanabilmektedir. Ancak bu önlemler işin parçası haline getirmediği zaman enerji maliyetlerinde tekrar artış gözlenebilir. Bu nedenle düzenli bir şekilde sağlanması önemlidir. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi faydaları şu şekildedir;

•    Daha az sera gazı emisyonu sağlar.
•    Enerji maliyetinin tasarrufu sağlar.
•    Düşük maliyetli ya da maliyetsiz olan enerji tasarrufu fırsatlarına çok daha öncelik verir.
•    Daha az karbon ayak izi sağlar.
•    Değişen enerji fiyatlarında çok daha az etkilenme sağlar.
•    İthal yakıtlara olan bağımlılığı azaltır ve arz güvenliğini artırır.
•    Çalışanlarda enerji farkındalığı sağlanır ve çok daha fazla katılım sağlarlar.
•    Enerjinin kullanımı ve tüketimi ile beraber iyileştirme fırsatına ilişkin olarak çok daha fazla bilgi aktarılır.
•    Bilinçli bir karar alma süreci başlar.
•    Gelecekteki enerji kullanımı çok daha iyi bir şekilde anlaşıldığı için bu konuda belirsizliğin azaldığı gözlemlenir.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji tasarrufuna yardımcı olduğu için kuruluşların büyük oranda tasarruf etmesine yardımcı olur. Bu nedenle özellikle büyük kurum ve kuruluşlar bu belgeyi alarak sistemleri uygulamaya geçirdikleri zaman çok daha büyük oranda tasarruf sağlanmış olur. Bu belgeyi alabilmek için başvuru yaptıktan sonra uygulama için eğitim almanız gerekir. Bu anlamda temel ve iç tetkikçi eğitimlerin alınması gerekir. Belgenin sunduğu her türlü maddeyi kuruluşunuzda sağlamanız gerekir. Bu uygulamalı eğitim de tamamlandıktan sonra belgeyi satın alabilirsiniz. Belge sürekli olarak yenilenmektedir. Belgenizin süresi dolduğu zaman yeni belgeyi alabilmek için güncelleme başvurusu yeterli olacaktır. Ancak bunun için belge şartlarını hala yerine getiriyor olmanız gerekir. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgesi için iletişim numaralarımız üzerinden bizlerle iletişime geçebilir en yakın eğitime zaman kaybetmeden başlayabilirsiniz.

Whatsapp
Instagram