Telefon
Mobil Menü

ISO Standartları Belgelendirme

ISO, uluslararası düzeyde işletmelerin çalışma standartlarını belirleyen bir kurum olarak düşünülebilir. Bu anlamda pek çok alanda ISO Standartları Belgelendirme hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu belgelendirmenin sağlanması hem işletmenin kendi içerisinde etik değerler ile üretim gerçekleştirmesine yardımcı olurken hem de yurt içi ve yurtdışı pazarlarda söz sahibi olmasını kolaylaştırmaktadır.

Pek çok farklı alanı bulunan ISO belgeleri, işletmelerin türüne göre seçilmektedir. Bu anlamda 9001, 10002, 14001, 22000, 45001, 13485, 50001 gibi belge kodları bulunmaktadır. bu ve bunun gibi çok farkı kodlar mevcuttur. Bu kodlar genel olarak belgelerin hedef haline gelen iş alanlarını temsil etmektedir. Örneğin gıda üzerinde çalışan bir firmanın alması gereken ISO standartları belgelerinden biri 22000 kodlu Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesidir. Bu ve bunun gibi pek çok alan ISO kapsamında sunulmakta ve denetlenmektedir.

 

ISO Standartları Belgelendirme Nedir?

 

İşletmenin türüne göre alınabilecek olan ISO standartları belgelerini sağlayan ve bunu bir danışmanlık süreci sonrasında sizlere sunan sisteme ISO Standartları Belgelendirme sistemi denmektedir. Danışmanlık ve belgeşendirme yapabilen bir firma üzerinden alınacak danışmanlıklar sonrasında firma bu belgelendirmelerin yapılabilmesi için gerekli standartlara ulaşmış ve bu anlamda bir üretim süreci gerçekleştiriyor olacaktır.

Bundan sonrasında belgelendirme başvurusunun yapılması, denetleme sürecinin gerçekleştirilmesi, belgenin tamamlanmasına kadar gerekli olan tüm süreçleri bu hizmeti veren danışmanlık firması sağlayacaktır. Bunun için alanında uzman kişiler ile çalışmak önem arz etmektedir.

 

ISO Standartları Belgelendirme Ne İşe Yarar?

 

ISO tarafından alınacak olan belgelerin, işletmeler için çok büyük faydaları bulunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında belgelendirme hizmetinin sonucunda elde edilecek olan belge firmaya şunları katmaktadır;

1.Rakipler üzerinde ön plana çıkmaya ve ayrışmaya yardımcı olmaktadır.
2.Yurt içi ve yurtdışı pazarlarda satış yapma ve söz sahibi olma özelliği kazandırmaktadır.
3.Çalışan ve müşteri memnuniyeti açısından firma yükseliş göstermektedir. Bu da gelir artışının temel nedenlerinden sayılabilir.
4.Kurumsal olarak itibar artışı söz konusu olmaktadır.

Bu ve bunun gibi pek çok fayda belgelendirme ile elde edilebilmektedir. Etkili bir danışmanlık sonrasında firmanın alacağı belgelendirme hizmeti, tamamen çalışma etik ve ahlakına da uygun bir düzenleme sağlayacaktır.

 

ISO Standartları Belgelendirme Nasıl Alınır?

 

Bu belgelendirmenin alınması için öncelikle alanında uzman ve yetki sahibi bir danışmanlık firması ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Ardından işletmenin hizmet verdiği alan kapsamında alacağı belgeler belirlenmeli ve buna göre de bir danışmanlık hizmeti talep edilmektedir. Belgelendirme öncesi danışmanlık firması tarafından verilecek olan bu hizmet ile işletme tamamen belge almaya hazır hale gelecektir.

Sonrasında ilgili denetim süreçleri gerçekleştirilmektedir. Bu süreçleri de yine danışmanlık gerçekleştiren firma üstlenmekte, belge alınana kadar tüm süreçlerde aktif rol oynamaktadır. Son olarak ISO Standartları Belgelendirme sağlandığında firma tamamen ISO standarlarında üretim yapıyor olacaktır.

 

Whatsapp
Instagram