Telefon
Mobil Menü

RCS Geri Dönüştürülmüş Hammadde Belgesi

RCS Geri Dönüştürülmüş Hammadde Belgesi, geri dönüştürülmüş olan malzemelerin kullanımını doğrulamak amacı ile kullanılan bir standart olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu standart, uluslararası geçerliliği olan bir standarttır. Sorumlu ve çevreye karşı duyarlı bir üretim sürecinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için uygulamaya koyulmuş olan bu standart, üretim süreçlerinde geri dönüştürülmüş malzemelerin kontrolü, tedarik zincirinin gözetimi gibi alanlarda kullanılır.

Bu standardın ülkemizde kullanılan bir diğer adı da “Geri Dönüşüm Sertifikası” olarak karşımıza çıkmaktadır. Temel olarak bu sertifika ile üretmekte olunan ürünün içerisinde geri dönüştürülen bir malzeme olup olmadığı, eğer varsa malzemenin hangi oranda kullanıldığı kanıtlanmaktadır. İçerisinde en az %5 oranında geri dönüştürülmüş olan malzeme kullanılan tüm ürünler için bu standart kullanılabilmektedir.

RCS Geri Dönüştürülmüş Hammadde Belgesi Nedir?


Üretim süreçleri gezegenimizin geleceğini büyük oranda tehlikeye atmaktadır. Buna bağlı olarak son zamanlarda çevreye duyarlı bir üretim anlayışının yaygınlaştırılması be geliştirilmesi için farklı uygulamalar ve standartlar ortaya koyulmaktadır. Böylece firmaların tüm üretim süreçleri gözetim altında tutulabilmekte, firmanın çevreye duyarlı ve sorumlu bir anlayış çerçevesinde hizmet sunduğu kanıtlanabilir hale gelmektedir.

Günümüzde özellikle geri dönüştürülmüş olan hammaddeler ile üretim sorumlu bir hizmet anlayışının temelini oluşturmaktadır. Pek çok firma bu hammaddeler ile çeşitli ürünlerin üretimini gerçekleştirmektedir. Geri Dönüştürülmüş Hammadde standardı, firmaların tüm üretim süreçlerinde geri dönüştürülmüş olan ürünleri denetleyen bir uluslararası standart olarak karşımıza çıkmaktadır.
 

RCS Geri Dönüştürülmüş Hammadde Belgesi Ne İşe Yarar?


Geri dönüşüm, çevre kirliliğini azaltmak ve gezegenin geleceğini korumak için en etkili yollar arasında yer almaktadır. Bu nedenle de özellikle yeni ürün üretiminde geri dönüşümün kullanılması büyük önem taşımaktadır. Geri dönüştürülmüş hammaddeler pek çok sektörde rahatlıkla kullanılabilmektedir. RCS Geri Dönüştürülmüş Hammadde Belgesi, firmaların ürünlerinde geri dönüştürülmüş hammaddeler kullandıkları iddialarına karşı güvenilirlik sağlayan bir belgedir.

Hangi sektörde olursa olsun bir firmanın geri dönüştürülmüş hammadde kullanma iddiasının kanıtlanması itibar ve güvenilirlik açısından büyük önem taşır. Bu nedenle üretim süreçlerinin üçüncü taraflarca incelenmesi gerekmektedir. Bu standart ise tam olarak bu noktada karşımıza çıkmakta, ürünlerde kullanılan hammaddelerin denetimi ve gözetiminin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.


RCS Geri Dönüştürülmüş Hammadde Belgesi Nasıl Alınır?


Firmalar, bu belgeyi yapacakları bir başvuru ile alma hakkı kazanabilmektedir. Bunun için öncelikle yapmanız gereken, istenen belgeler ile birlikte başvuruda bulunmak olarak karşımıza çıkmaktadır. Ardından başvurunuza istinaden bazı görüşmeler ve incelemeler yapılacaktır.

Tüm süreç sonunda firmanız ve üretim tesisleriniz ile ilgili standarda uyum sağlamayan bir durum çıkmaması halinde bu belgeyi kolaylıkla alabilirsiniz. RCS Geri Dönüştürülmüş Hammadde Belgesi ve başvuru süreci hakkında daha detaylı bilgi almak için siz de bizimle iletişime geçebilir, sorumlu üretim anlayışının yayılmasına katkıda bulunabilirsiniz.

 

Whatsapp
Instagram