Telefon
Mobil Menü

RCS Geri Dönüştürülmüş Hammaddeler

Recycled Claim Standard (RCS) geri dönüştürülmüş materyallerin içeriğini doğrulamak için kullanılan uluslararası bir standarttır. Bu standardın amacı, ürünlerde geri dönüştürülmüş içeriklerin doğruluğunu kanıtlamaktır.

RCS geri dönüştürülmüş hammaddeler standardı ürünlerde kullanılan geri dönüştürülmüş materyalin varlığını ve miktarını doğrular. RCS sertifikası alan ürünlerde yüksek oran geri dönüşüm malzemeleri tercih edilir. Gıda dışı imalatta kullanılan hammaddelerin yüzde kaçının geri dönüştürülebilir malzemelerden olduğu bu standartlarda açıklanır. Gerekli denetlemeler ve kontrol işlemleri sonrasında RCS sertifikası verilmektedir. Bununla beraber sertifika ürün üzerinde damga olarak yer alır.

RCS Geri Dönüştürülmüş Hammaddeler Nedir?


RCS geri dönüştürülmüş hammaddeler bu alanda ürünlerin teksti ürünlerinin pazarlanmasını sağlar. Geri Dönüşüm Sertifikası adıyla bilinen bu standart, nihai ürün içerisindeki geri dönüştürülmüş malzemeleri doğrular.  RCS standardı alan üründe en az %5 geri dönüştürülmüş malzeme olduğunu gösterir. Üretimin her aşamasında bu firmaların standarda uyum göstermesi gerekir. Geri dönüşüm aşamasından başlayarak ürünün son satıcıya ulaşmasına kadar her adımın sertifikalandırılması gerekir.

Geri dönüştürülmüş malzemelerin imalat üzerinde birer girdi olarak kullanılması çevreye de büyük bir katkı sağlıyor. Küresel ısınmasının artması nedeniyle firmaların sorumlulukları da artmaktadır. Günümüzde geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı da yükseliyor. Her firma için çevresel uyum ve sürdürülebilirlik önemli bir hale geliyor. RCS sertifikası ve geri dönüştürülmüş malzemelerle ilgili diğer standartlar için sizlere gereken desteği verebiliriz.
 

RCS Geri Dönüştürülmüş Hammaddeler Ne İşe Yarar?


Recycled Claim Standardı üçüncü taraflar için gereksinimleri belirleyen uluslararası geçerli standartlardan bir tanesidir. Tedarik zinciri süreci içerisinde geri dönüştürülmüş hammaddeleri izlemek için kullanılır. Ürünlerde en az %5 geri dönüştürülmüş malzemeler için geçerlidir. RCS standardı nitelik sertifikasıdır. RCS etiketi şunları garanti etmektedir;

•    İzlenebilir geri dönüşüm ürünleri,
•    Şeffaf iletişim,
•    Açık içerik ürün etiketleme

Geri dönüştürülmüş içerik oranları satışa kadar açık bir şekilde belirlenmiştir. RCS sertifikasyonu hem üreticilere hem de tüketicilere birçok fayda sağlar. RCS, günümüzde Textile Exchange tarafından kontrol edilir. Standart gönüllülük esasına dayalı bir şekilde ilerler. Standardın en önemli amacı, ürünlerde geri dönüştürülmüş maddelerin kullanımı arttırmaktır.
 

RCS Geri Dönüştürülmüş Hammaddeler Nasıl Alınır?


RCS, en az %5 geri dönüştürülmüş malzemelere uygulanır. RCS etiketi özellikle tekstil alanında geçerlidir. Bu alanda faaliyette bulunan şirketlerin belge alması için;

•    Belgelendirme kuruluşlarına başvuru yapılır,
•    Belgelendirme anlaşması tamamlanır,
•    Standart için gerekli dokümanlar hazırlanır,
•    Ürün incelemeleri gerçekleşir,
•    Tespit edilen uygunsuzluklar düzenlenir,
•    Gözetim denetimleri başar,
•    Geri dönüşüm aşamasından son satıcıya kadar tüm aşamalar belgelendirilir.

RCS, son üründe geri dönüştürülmüş malzemelerin içeriğini kanıtlar. Gözetim zinciri standardı olarak kullanılan RCS’nin sertifikasyonu bağımsız kuruluşlar tarafından tamamlanır. RCS sertifikası, tekstil sektöründe üretim ve satış süreçlerinde değerlendirilir. RCS sertifikası, ürünlerdeki geri dönüşümlü malzeme içeriklerini şeffaf bir şekilde sunar. RCS geri dönüştürülmüş hammaddeler için sertifika desteği almak isterseniz sizlere destek verebiliriz.

 

Whatsapp
Instagram