Telefon
Mobil Menü

Reach Belgesi

Reach, kimyasal maddeler ile ilgili olarak verilen mevzuatı düzenleyen ve tek bir çatı altında toplamış olan Avrupa Birliği tüzüğünün isminin kısaltılmış halidir. Kimyasal ürün üretimi ve satışında istenen belgelerden biri de Reach Belgesi olarak sunulur. Türkiye ve dünya çapında geçerli olan bir belgedir.
 

Reach Belgesi Nedir?


Reach Belgesi Avrupa Birliği tarafından sunulmuş olan Reach tüzüğüne uygun olarak alınan belge ya da sertifikaya verilen isimdir. Aynı zamanda Reach uygunluk belgesi ya da Reach sertifikası olarak da sunulabilir. Bu belgeyle ürününüzdeki giriş tüzüğünde belirtilen yasaklı ve kısıtlı maddelerden herhangi birinin bulunmadığı ya da limitlerinin açılmadığı kanıtlanmış olur. Yasaklı olan ürünler insan sağlığına ya da çevreye zarar veren ürünlerdir. Bu ürünlerin herhangi birinin kullanılmadığı kanıtlandığı zaman satışlar çok daha yüksek olmaktadır. Reach belgesi satın alarak Avrupa Birliği ülkelerinde de kimyasal madde ihraç edebilirsiniz. Aynı zamanda gümrük kontrollerinde işlemlerin çok daha kısa olmasını sağlar. Reach Belgesi almış olan firmalar hem ihracat hacimlerini hem de itibarlarını büyük olan bir oranda yükseltmiş olur.


Reach Belgesi Ne İşe Yarar?


Bu belgenin ana amacı kansere neden olabilecek, zehirli etki yaratabilecek, insanların ya da hayvanların genetik yapısını olumsuz etkileyebilecek ve bununla beraber doğada uzun süre yok olamayacak yani kalıcı kirlilik oluşturabilecek kimyasal maddelerinin ithalatının ve üretimine-in denetlenmesidir. Yani insan sağlığını ve çevreyi kimyasallara karşı daha üst seviyede korumak ve bu kimyasallarla ilgili olarak daha fazla bilgi sahibi olmaktır. Genel anlamda Reach Belgesi faydaları şu şekilde sıralanabilir;

•    Avrupa Birliği kimya endüstrisinde yenilemeyi ve rekabet gücünü artırır.
•    Tehlikeli maddelerin özelliklerini değerlendirir ve alternatif metotların kullanmasını teşvik eder.
•    Hem üreticilerin hem de satıcıların kimyasal maddelerin tehlikelerine ilişkin olan farkındalığını artırır.
•    Kimyasal maddelerin tüm zararlarını ortadan kaldırır ya da en az da indirmeye çalışır.
•    Kimyasal ürünlerin her türlü zararını bertaraf eder de buna yönelik olarak yapılan AR- GE çalışmalarını destekler.
 

Reach Belgesi Nasıl Alınır?


Reach Belgesini almak isteyen kişilerin mutlaka bir danışmanlık firmasıyla iletişime geçmesi gerekir. Bu belgeyi satın alabilmek için Avrupa Birliği kapsamında bulunan Avrupa Birliğine ihracatçı gerçekleştirilen üreticiler kimyasal maddelerinin güvenli olduğunu ispatlamakla yükümlü olduğu için bir firmayla iletişime geçer. Firmayla yapılan iletişim sonucunda firma tarafından gönderilen ekip üretimin yapıldığı yerleri ve ürünleri inceler ve detaylıca denetler. Gerektiği yerde laboratuvar incelemeleri de yapılır. Eğer tüzüğe uygun bir ürün üretimi gerçekleşiyorsa bu durumda belge verilir. Sizler de Reach Belgesi satın almak isterseniz bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Danışmanlarımız en kısa sürede sizlere randevu vererek firmanıza gelip her türlü incelemeyi yapar. Avrupa Birliğinde satış yapabilmeniz için belgenizi en kısa sürede sizlere ulaştırmış oluruz.

 

Whatsapp
Instagram