Telefon
Mobil Menü

Sahte Akreditasyon Kuruluşları Hakkında Önemli Bilgilendirme

  • Ana Sayfa
  • Haberler
  • Sahte Akreditasyon Kuruluşları Hakkında Önemli Bilgilendirme

Son zamanlarda, sahte akreditasyon kuruluşlarının sayısında artış gözlenmektedir. Bu tür kuruluşlar, tüketicileri ve işletmeleri yanıltarak geçersiz belgeler düzenlemektedir.

1. ILAS Akreditasyonu diye bir akreditasyon yoktur!
Merkezi Amerika olarak gösterilen ve Türkiye’ de geçerliliği olmayan bu akreditasyon ILAC ile benzer harfler kullanılarak tüketicileri yanıltmaktadır. ILAC (Uluslararası Laboratuvar Akreditasyon Birliği) olup 30 yıllık uluslararası ticaretin güvenilirliğini sağlamak üzere laboratuvarların akreditasyonunu onaylayan birliktir.

2. UCAS Akreditasyonu diye bir akreditasyon yoktur!
UKAS (İngiltere Akreditasyon Kurumu)’ ın taklit edilmesiyle ortaya çıkan bu sahte akreditasyon, yine harf benzerliği ile yanıltma yapmaktadır.

3. TURCAS Akreditasyonu diye bir akreditasyon yoktur!

Harf benzerliği kullanılarak yapılan bu yanıltma ülkemizdeki TÜRKAK Akreditasyon Kurumu’na benzetilerek yapılmıştır. Herhangi başka bir ülkede de böyle bir akreditasyon yoktur.

4. DAS Akreditasyonu diye bir şey yoktur!
DAKKS Alman Akreditasyon Kurumu’ nun  yanıltıcı çağrışımı kullanılarak oluşturulmuş sahte bir akreditasyondur.

Bu tür sahte akreditasyon kuruluşlarına karşı dikkatli olunuz. Akreditasyonun geçerliliğini kontrol etmek için IAF (Uluslararası Akreditasyon Formu) https://iaf.nu/en/accreditation-bodies/ web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
Whatsapp
Instagram