sedex smeta belgelendirmesi

Sedex Üyeleri Etik Ticaret Denetimi (SMETA)

Tedarikçi Etik Veri Değişimi (SEDEX), oranizasyonlara tedarik zincirleri içindeki işçi uygulamalarına dair verileri yönetmelerini sağlayan, web tabanlı bir sistemdir. Üyeler, kendi SMETA denetim raporlarını doğrudan SEDEX sistemi içinde tüm diğer üyelerin görebileceği şekilde yayınlayama olanağından faydalanırlar.

SEDEX üyeleri En İyi Uygulama Rehberi, denetim standartlarını iyileştirici ortak yöntemler ve denetim raporlarının karşılıklı kabulünü teşvik konularında anlaşmışlardır. ETI Bazlı Kod’un prensiplerine ek olarak, SMETA ayrıca, göçmenlerin çalışma hakkı, yönetim ve uygulama sistemleri, dış yükleniciler, evden çalışma ve çevresel sorunlar konularındaki performansı de değerlendirir.

Sedex/Smeta Küresel tedarik zincirinde sorumlu ve etik iş uygulamaları iyileştirme süreçleri için adanmış kar amacı gütmeyen bir organizasyondur.

Sedex tedarik zincirinde olan kuruluşların etik ticaret konusunda gelişmesini hedefleyen bir ticaret topluluğudur. Katılımcı firmalar Sedex sistemine ortak bir veritabanına bağlanmak çalışmalara katılmak ve üyelerle irtibata geçebilirler.

Etik sosyal uygunluk denetimlerine giren firmaların denetim raporları diğer üye firmalara da açıktır bu yolla tedarik zinciri oluşturulmaktadır.

Raporlarda esas Etik prensipler temel alınarak yapılan denetimlerdir.

Denetim süresi, ilgili bölümdeki çalışan sayısına bağlı olarak tipik olarak bir ile dört gün arasındadır. Denetim sonunda, düzeltici eylem planı tesise teslim edilir ve istenirse SEDEX veri tabanına yüklenebilecek tam rapor sunulur. Denetim süreci tamamlandıktan sonra, düzeltici eylem planının tamamlanması konusunda sizinle çalışabiliriz.

Belgeler ve Denetimler

iso_9001
iso1002
iso14001
iso45001k
iso22000
iso27001
helal
ce_belgelendirmesi_logo
sa8000_belgelendirme_logo
gmp_belgelendirme_logo
ghplogo
sedex_belgelendirme_logo
disney-fama-icon
gmo_belgelendirme_logo
mesleki_egitim_logo
fsc22000
brc_global
ifs_food
tesis-guvenlik-belgelendirme