Telefon
Mobil Menü

SID Numarası Nasıl Alınır?

Gelişen çağ ile birlikte dış Pazar arayışı da artmıştır. Özellikle ABD pazarına olan ilgi büyümeye başlamıştır. Tesislerin satış yapması için bazı özel şartlar vardır. Şartlara uymak ve yerine getirmek içinde SID numarasının nasıl alındığını bilmek önemlidir. Tüm düşük asitli konserve gıdalarında ve asitlendirilmiş gıda ürünlerinin satışlarında Gıda Konserve Kuruluşuna bildiride bulunmak gereklidir. Bu durumda FCE kaydının oluşturulmasıyla mümkün olur. Detaylı bilgi için “SID Numarası Nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Ancak kayıt için tesisin uygun görülmesi şarttır. Bu uygunluk için üretilen konserve gıdaların ph değerleri ve su aktivitesi ölçümleri dikkate alınmaktadır. Eğer bir gıda ürününün ph değeri 4.6’dan büyük kabul edilmiş ve su aktivitesi ise 0.85 üzerinde bulunmuşsa gıda LACF (düşük asitli gıda) olarak kabul edilir. Asitlendirilmiş gıdalar ise ph değeri 4.6 veya altında kabul gören ayrıca su aktivitesi de 0.85 ‘den büyük kabul edilen gıdaya denilmektedir.

FCE kaydı için asitlendirilmiş ve düşük asitli konserve gıdalarının kaydı söz konusudur. İşte bu gıdaların kaydının ardından verilen numara SID numarası olarak karşımıza çıkmaktadır. SID numarası her ürün için benzersiz olarak tanımlanır. FCE kaydına sahip olmayan bir tesis; Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal ettiği ürünlerin girişinin yapılamayacağını bilmelidir. FCE kayıt numarasının doğru bir şekilde bildirilmemesi durumunda da gıda ürününe el konulmasına veya kabulünün ret edilmesine neden olacaktır. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden SID numarası ile ilgili detaylı bilgi sahibi alabilirsiniz.

SID Numarası Başvurusu Ve Onay Süreci


FCE kaydının tamamlanması için tesisin düşük asitli veya asitlendirilmiş konserve gıda üretim planını FDA’ ya sunması gerekir. Ayrıca tesisin kullanılan ambalaj ve her kap boyutu içinde plan dosyası hazırlaması ve FDA onayına sunması gereklidir. Başvuruyla birlikte uygun görülen tesise SID numarası atanır. Her ürün için ayrı ayrı verilen bu numara tesis ürünlerinin ABD pazarında satışının onaylandığı anlamına gelir.

Herhangi bir konserve gıdanın ABD’ye girmesine izin verilmeden önce tesisin planlanmış süreci FDA’ ya iletilmelidir. Ve onay alması gereklidir. Eğer üretici üretim sürecini değiştirmişse üretici güncellenmiş SID numarasını dosyasına eklemelidir. FDA üreticilerin planlarını dikkatlice gözden geçirir, çünkü amaç gıda zehirlenmelerinin önüne geçmektir. FCE kaydı yapılan her üretici tesis FDA’ ya ürünün üretim planlanmasını sunmaktadır. FDA durum incelemesinin ardından SID numarası atayarak tesis ürünlerinin ABD satışı için uygunluğunu belirtir. FDA onay süresi genellikle 1 ya da 2 hafta arasında gerçekleşmektedir. Web sitemizde yer alan whatsapp hattı ve resmi instagram sayfamız üzerinden SID numarası ve FCE kaydı ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.


FCE kaydı Hangi Durumlarda Gerçekleşmez


FCE kaydı oluşturmak zaman zaman zor ve zahmetli bir hal alabilmektedir. İş yalnızca kayıt oluşturmakla bitmez. Çünkü kaydın doğru yapılması ve istenilen standartların yerine getirilmesi kayıt için önemli bir unsurdur. FCE kaydınızın yapılabilmesi için FDA’ya kayıt başvurusunda bulunmalısınız. Başvuru içinde asitli veya düşük asitli gıda konservelerin üretimini ph ve su aktivitesi ölçümüne dikkat ederek tamamlamalısınız.

Aktif FCE kaydı bulunan bir ürünün ithal edilme durumunda eğer SID numarası bulunmuyorsa ABD’ye girişi reddedilecektir. Çünkü SID numarasının gümrük evraklarına doğru bir şekilde yansıtılması önemlidir. Gıda ürünüyle ilgi doğru bilgi verilmemesi ürünün satışının reddine neden olacaktır. Tüm bu karmaşık görünen süreci kolay ve stresten uzak bir hale getirebilirsiniz. Bunun için de danışmanlık hizmeti almak en doğru karar olacaktır. Sizlere atayacağımız rehberlerden yardım alarak başvurularınızı kısa sürede oluşturabilirsiniz. İletişim numaramız üzerinden irtibata geçerek FCE kaydı ve SID numarası alma gibi tüm süreçlerde sizlere en iyi hizmeti sağlamaktayız. Ayrıca bizi arayarak fiyat teklifi alabilir, belgelendirme hakkındaki detaylara da ulaşabilirsiniz. Belirtmeliyiz ki piyasada adımızı kalite farkımızla duyurmakta ve bu sektörün en iyileri arasında bulunmaktayız.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
  • FSSC Belgesi Hizmeti
    FSSC belgesi hizmeti firmaların, gıda güvenliği konusunda yönetim sistemlerinin düzeyini analiz eder ve onaylar. Alınacak belge sayesinde muhtemel riskler açık şekilde tespit edilerek kaydedilir.
  • BRC Belgesi Nedir?
    BRC belgesi nedir sorusunun cevabı, özellikle gıda işletmeleri için son derece önemlidir. BRC belgesi, gıda konusunda faaliyet gösteren firmaların öğrenmesi ve uygulamaya geçirmesi gereken standartları ortaya koyar.
  • GRS Belgesi Avantajları
    Geri dönüşüm etkin kaynak kullanımı, maliyetlerin düşürülmesi, çevrenin korunması vb. sebepler nedeniyle önem kazanırken; firmalar için GRS Belgesi ve diğer geri dönüşüm belgelerine sahip olmak da bir o kadar önemli hale gelmektedir.
Whatsapp
Instagram