Telefon
Mobil Menü

SID Numarası Nedir?

ABD pazarında düşük asitli veya asitlendirilmiş konserve gıdaların satışı için bazı şartlar öne sürülmüştür. Asitli gıdalar (AF) veya düşük asitli konserve gıdaları (LACF) üretimi işlenmesi ve paketlenmesiyle meşgul tüm üreticilere FCE kaydı almak zorunlu tutulmuştur. Kayıt için LACF gıdaların ph değeri 4.6 üzerinde ve su aktivitesi ise 0.85 üzerinde olmalıdır. AF gıdaların ph değeri ise 4.6 altında ve su aktivitesi de 0.85’ten büyük olmalıdır.

Tesisler gıda üretimi kadar kullanılan kap boyutu cinsine de dikkat etmelidir. Kap boyutu işleme yöntemine göre de dosyalama yapmalıdır. FCE kaydı oluşturarak FDA’ ya başvuru sağlanmalıdır. Ardından onayla birlikte SID numarası verilecektir. Yani SID numarası belirli olan bir ürün ya da üretimin FDA tarafından şart koşulmuş standartlara uygunluğunu tanımlayan bir numaradır. Detaylı bilgi için “FCE Kaydı Nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Profesyonel danışmanlık hizmeti almak tesislerin FDA gerekliliklerine uyum sağlamasına yardımcı olur. Gıda tesisinizin FCE kaydını oluşturmak ve verilen SID numaranızı FDA ‘ya kaydetmek için profesyonel destek alabilirsiniz. Web sitemizin iletişim bölümü üzerinden uzmanlarımıza ulaşarak FCE belgesi ve SID numarası hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.


SID Numarasının Gıda Ve İlaç Sektöründe Kullanımı


ABD Pazarına girmek oldukça kolaydır. Ancak bazı şart ve standartların yerine getirilmesi önemlidir. Öncelikli olarak FCE kaydı oluşturulması gerekir. Ardından verilen SID numarası ile FDA’ya dosya kaydınızı yapabilirsiniz. FCE kaydının ardından FDA tarafından bir numara atanacaktır. SID numarası her ürün için ayrı ve benzersizdir. Ürünlerde tercih edilen ambalajlama yöntemi ve ambalaj boyutu standartlara uyumlu olmalıdır.

Ayrıca düşük asitli ya da asitlendirilmiş gıdalar için belirlenen ph değeri ve su aktivitesi ölçümü FDA gerekliliklerine uyumlu olmalıdır. Eğer gerekil şartları taşımıyorsanız, ürünlerinize el konulabilir. Ek olarak üretim aşamasında yapılan tüm işlemlerin kayıt altına alınmasının gerektiğini söyleyebiliriz. Her işlem için benzersiz dosya sunulması önemlidir. Ürününüzün FCE kaydına ve SID numarası almaya uygun olup olmadığının belirlenmesi önemlidir.

Eğer bu noktada zorluk yaşayacağınızı düşüyorsanız alanında uzmanlaşmış danışmanlık firmalarından destek alabilirsiniz. Böylece FCE gerekliliklerine uyumlu olup olmadığınızı kısa sürede anlayabilirsiniz. Ayrıca ürününüzün asitli olup olmadığı istenilen ph ve su aktivitesi değerlerini de belirleyerek kaydınızı daha kolay oluşturabilirsiniz. Web sitemizde yer alan telefon numarası, whatsapp hattı ya da resmi instagram sayfamız üzerinden firmamıza ulaşarak, FCE kayıt ve SID numarası hakkında danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.


Ürünün Asitli Ya da Düşük Asitli Olduğu Nasıl Anlaşılır?


Amerika Birleşik Devletleri’ne ürün satışı gerçekleştirmek için ülkenin belirlenmiş olduğu standart ve şartlara uyumlu olmalısınız. Yani asitli ya da asitlendirilmiş konserve gıda ürünlerinizin FCE kaydı olmak zorundadır. Kayıt ile birlikte atanacak olan SID numarası her ürüne özel ve benzersiz tanımlanır. FDA’ya sunulan dosya sonucunda ise belge almaya hak kazanılır. Peki ürününüzün asitli mi yoksa düşük asitlimi olduğunu nasıl anlayacağınızı anlatalım;

Bir gıdanın asitli mi düşük asitlimi olduğun belirleyen bazı durumlar vardır. Ürününüzün düşük asitli gıdalar gurubunda sayılması için ph değerinin 4.6 üzerinde ölçümü gerekir. Hem de su aktivitesi değerinin 0.85 ‘in üzerinde kabul edilmesi şarttır. Düşük asitli sayılan gıdalarda ise ph değeri 4.6 altında sayılmalıdır. Kısacası bu ölçümlere uygun sayılan gıdalar düşük asitli veya asitli gıdalar kategorisinde yer alır. Bilinmesi gereken bir diğer nokta ise ürün ambalaj seçimidir. Konserve, cam, plastik ve metal ambalajlar ambalaj türlerine örnek verilebilir.
 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
  • FCE Kaydının Önemi
    Bir gıdanın FCE kaydı olması tüketici dostu olduğunu kanıtlar niteliktedir. ABD için satış yapmak isteyen şirketler FCE kaydını önemsemeli ve bir SID numarası almalıdır.
  • Makinaların CE Belgelendirme Süreci
    Makine üretimi ve satışı yapıyorsanız zaman içerisinde uluslararası piyasada da kendinizi göstererek, büyümek isteyeceksiniz. Ancak bunun için ürettiğiniz makinelerin güvenilirliğini ve kalitesini kanıtlamanız gerekiyor.
  • FCE Kaydı Neden Gereklidir?
    FCE kaydını oluşturmak için asitli veya düşük asitli gıdalar kategorisinde bulunan yiyeceklerin istenilen düzenlemeye uyumlu olması gerekir.
Whatsapp
Instagram