Telefon
Mobil Menü

Sosyal Sorumluluk Danışmanlığı

İşletmelerin kendi alanlarında rekabet içerisinde olmasından dolayı, bu rekabetin sağlıklı yürütülmesi için Sosyal Sorumluluk Danışmanlığı gibi hizmetlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda bakıldığında sosyal sorumluluk alanında faaliyet gösteren ve aktif olan işletmeler hem kendi alanlarında hem de çevresel bilinçte öne çıkan özellikler göstermektedirler. Bunun sağlanabilmesi için de ekstra bir eğitim ve belge ihtiyacı da ortaya çıkmaktadır.

Bu anlamda ISO tarafından verilen ve Sosyal Sorumluluk 8000 Standardı olarak da adlandırılan bu standardı gerçekleştirmek için işletmelerin kendi içerisinde değişiklikler yapmaları ve bu süreci de işleteme kurallarına adapte etmeleri gerekmektedir. Bunun için de gerekli olan şey düzenli ve planlı olarak standart hakkında profesyoneller tarafından sunulan çalışmaları gerçekleştirmektir.

 

Sosyal Sorumluluk Danışmanlığı Nedir?

 

Genel olarak bakıldığında işletmelerin kazanması istenen ve bu anlamda sertifika verilen sosyal sorumluluk, işletmenin faaliyet gerçekleştirdiği alanda, çevresel ortamı korumaya ve geliştirmeye yönelik olarak yükümlülüklerini bilmesi ve buna göre hareket etmesi olarak tanımlanabilir. Bu yükümlülükler ISO tarafından belirlenmektedir ve standartların da işletme için uluslararası düzeyde belirlenmesi ile oluşturulmaktadır.

Bu anlamda bu sosyal sorumluluğun sağlanabilmesi ve uluslararası düzeyde belgelendirmenin gerçekleşebilmesi için gerekli olan şey de Sosyal Sorumluluk Danışmanlığı hizmeti almaktır. Bu hizmet, ilgili belgenin alınmasındaki tüm süreçlerde işletmeye yardımcı olacak adımları içeren bir sistem olarak düşünülebilir. İşin içerisinde bulunan profesyoneller ile gerçekleştirilen bu süreç tamamen işletmenin belgelendirme sürecine hazırlanmasını sağlamaktadır.

 

Sosyal Sorumluluk Danışmanlığı Ne İşe Yarar?

 

Öncelikle bilinmelidir ki sosyal sorumluluk sadece işletmelerin değil bireysel olarak herkesin taşıması gereken yükümlülüklerdir. Bu anlamda bu belgenin alınabilmesi için danışmanlık firmalarından talep edilen danışmanlık hizmeti bu etik doğruların insanı anlamda sağlanması için önemlidir. Öncelikli olarak vicdani yönden işe yarayan bir hizmet olduğu söylenebilir.

Bunun yanında tüm etik ilkelerin göz önüne alınması ve uluslararası alanda işletmenin çalışma standartları oturtması için de işe yarar özellikler göstermektedir. Ayrım yapmadan herkesin işletme içerisinde sağlık ve güvenlik içerisinde çalışmasını sağlayan bu sistem ile de şirketin performansı artacaktır.
Etik kazanımların yanı sıra bu danışmanlığın alınması, şirketin Sosyal Sorumluluk 8000 Standardı belgesine hızlı ve güvenli şekilde ulaşımını sağlayacak belgelendirme sürecinin tekrarlanması gibi durumların önüne geçecektir.

 

Sosyal Sorumluluk Danışmanlığı Nasıl Alınır?

 

Genel olarak danışmanlık süreci öncelikli olarak firmanın mevcut standartlarının analizi, eğitim içerikleri, hedef belirleme, yönetim içeriklerinin oluşturulması ve uygulanması şeklinde ilerlemektedir.

Bu danışmanlığın alınması için alanında uzman ve profesyonel olarak hizmet veren danışmanlık şirketlerine ilgili alanda başvuru yapılması gerekmektedir. Bu danışmanlık şirketlerinin aynı zamanda yetkilendirme üzerinde hak sahibi olması da göz ardı edilmemelidir. Bunu sağlayan bir şirketten Sosyal Sorumluluk Danışmanlığı almak sürecin hızlanmasına yardımcı olacağı gibi belgenin alınmasını da garanti hale getirecektir.

Whatsapp
Instagram