Telefon
Mobil Menü

Svhc Testi ve Belgelendirmesi

Ürün ve materyallerde söz konusu olan yüksek risk yani SVCH maddesinin tespiti, SVHC testi ve belgelendirmesi ile kanıtlanmaktadır.

Her şeyden önemli olan insan ve çevre sağlığı tüketilen ürün ya da kullanılan materyaller ile tehlike altına girmektedir. Bunun önlemek adına üretici firmaların ürünlerinin denetlenmesi gerekmektedir.
Başka bir tabirle şöyle de diyebiliriz. SVHC maddelerinin insanlığını etkilememesi için REACH direktifine göre kısıtlanması ve izinlerle kontrol altına alınması gerekmektedir. Aksi halde insan sağlığı açısından yüksek risk taşıyan maddelerin kullanılan ürünlerde bulunmasıyla insan sağlığını tehlikeye sokmaktadır.

SVHC maddesinin sebep olacağı sorunlar ise şöyledir; kanser, genetik değişim, üreme sorunları, endokrin engelleyici sorunlar vb.

SVHC maddeleri, genel olarak petrol ve işleme ürünleri, deri, gıda, kozmetik, tekstil, mobilya ürünleri, tutkal, oyuncak, elektronik cihazlar gibi materyallerde bulunur.

AB’nin uyguladığı Reach politikası kapsamında ihracatlarda aranan şartlardan biri olan SVHC şartlarını ürünlerin taşıması gerekmektedir. Bu da ürünlere uygulanan test sonucu ve kuruluşlarının belgelendirilmesi ise kanıtlanmak zorundadır.


SVHC Testi ve Belgelendirmesi Nedir?


SVHC testi, ürünlerde yüksek risk taşıyan madde olan SVHC’nin tespiti için yapılan testtir. Ürünlerde bu maddenin var olup olmadığı, eğer varsa oranının ne kadar olduğu SVHC testi ile açığa çıkartılmaktadır.

SVHC ürünlerin üretimi esnasında ya da farklı zamanlarda ürünlere bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde katılmış olma ihtimaline karşı yapılmaktadır. SVHC testi ve belgelendirmesi bu konuda büyük önem arz etmektedir.

SVHC belgesine sahip olan ürünler Avrupa Kimyasallar Ajans’ının izni ile Avrupa Birliği ülkelerinde pazarlanabilmektedir.

Bir ürün SVHC testini geçip REACH standartlarını taşıması durumunda AB ülkelerine ihracatı direkt olarak değil ECHA izni sonucunda olmaktadır.
 

SVHC Testi ve Belgelendirme Ne İşe Yarar?


Ürün ve materyallerin içindeki kanserojen, mutajenik, toksik, biyoakümülatif maddelerin tespiti ile insan ve çevre sağlığı koruma altına alınmış olur.
Üretici ve tedarikçi firmalar, insan sağlığı konusunda farkındalık kazanır ve bu sayede  paydaşlar arasında güven bağı kurulur.
Ürünler bu belge ile AB pazarlarında daha rahat satılır ve ticari ilişkileri geliştirir. Aynı zamanda sabit müşteriler korunurken yeni müşteriler kazanılır.
Üretici firmalar daha bilinçlenerek insan ve çevre sağlığında duyarlı üretim sahaları ve materyalleri oluştururlar.
 

SVHC Testi ve Belgelendirme Nasıl Alınır?


İnsan ve çevre sağlığını korumak için büyük rol oynayan SVHC belgelendirilmesi konusunda firmamızdan kapsamlı bir şekilde danışma hizmeti alarak SVHC belge sahibi olabilirsiniz.

SVHC Belgesine sahip olan üretici kuruluşlar bir marka haline gelirken ürünlerini dış pazarlarda daha rahat şekilde pazarlama şansı bulacaklardır.

Belgelendirme sürecinde kuruluşların danışmanlık hizmetini alanında uzman ve tecrübeli kadromuzla vererek SVCH Belgesi sahibi olmalarını sağlamaktayız.

Yapılan SVHC testi ve belgelendirme sonunda üretici ve tedarikçi kuruluşlar birçok avantaj sağlayacaklardır.

 

Whatsapp
Instagram