Telefon
Mobil Menü

UKCA Belgesi

Avrupa birliği pazarına ürünleri satabilmek için CE belgesi ne kadar gerekliyse, UKCA Belgesi de İngiltere pazarı için gerekli olan bir belgedir. Büyük Britanya (İskoçya, Galler ve İngiltere) piyasasına ürün gönderebilmek ve satmak isteyen firmaların bu belgeyi alma zorunlulukları vardır. Kuzey İrlanda için şu an böyle bir gereksinim bulunmaz. Bu belge aslında ürünlerin temel anlamda güvenlik ve sağlık gereksinimlerine karşıladığını gösteriyor.

UKCA Belgesi Nedir?


Daha önceden İngiltere CE işaretli ürünleri satmaya izin veriyordu. Ancak İngiltere Avrupa birliğinden ayrılmıştır. Bu nedenle kişiler kendi ürünlerini İngiltere üzerinden satmak istiyorsa eğer UKCA Belgesi işareti olan ürünleri satmak zorundadır. Bu da o firmanın bu belgeye sahip olup olmadığını gösterir. Bu düzenleme Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Ancak firmalar için bir geçiş süreci de planlanmıştır. İngiltere bölgesine ürün ihraç etmek isteyen firmalar Ocak 2023 tarihine kadar CE belgesini kullanabilmektedir. Ancak bu tarihten sonra UKCA Belgesine geçiş yapılmıştır.
 

UKCA Belgesi Ne İşe Yarar?


Bu belge İngiltere’nin Avrupa birliğinden ayrılmasından sonra piyasadaki en önemli düzenlemelerden bir tanesidir. Kişiler de uluslararası ticarette herhangi bir sorun yaşamamak adına ve ticari ilişkilerini sürdürebilmek adına bu belgeyi satın almalıdır. Avrupa birliği üzerinden senelerdir uygulanan CE belgesi UKCA Belgesiyle büyük bir anlamda aynıdır. Bu sebeple aslında CE belgesinin içerisinde yer alan ilkelerin pek çoğu UKCA Belgesi için de geçerlidir. Bu nedenle zaten daha önceden CE belgesi olan firmaların bu belgeyi kısa bir sürede alabilmesi söz konusudur. Firmalar ihracatlarını düzgün bir şekilde sürdürebilmek amacıyla bu belgeyi mutlaka almalıdır. Bu belge sayesinde İngiltere pazarlarında kolay bir şekilde ürün satışı yapılır. Bu anlamda özellikle Türk piyasasından çıkıp dünya çapında kendini tanıtmaya başlayan kişilerin bu belgeyi alması gerekir. CE belgesini kapsama alanında olan her türlü ürün aslında UKCA Belgesi içinde geçerlidir. Bu belge içerisinde ilk olarak temel sağlık, çevre gereklilikleri ve güvenlik ilkeleri yer alır. Bu da aslında ürünlerin oldukça başarılı ve dünya çapında kabul görür olduğunu gösterir.
 

UKCA Belgesi Nasıl Alınır?


Bu belgeyi alabilmek için firmaların yapması gereken çalışmalar CE belgesindeki ilkelere uygun olması gerekir. Yani ürün tasarımı ve üretimi ait olan her türlü teknik bilgi ve belgeler ilkelere uymalıdır. Uygunluğu varsa eğer UKCA Belgesine başvuru da yapılabilir. Başvuru yaptığınız firma tarafından sizin kuruluşunuza bir ekip gönderilir ve UKCA Belgesindeki ilkelere uygun olup olmadığı tespit edilir. Eğer uygunluk varsa işlemler başlatılır ve kısa bir sürede belgeniz verilir eğer yoksa bu durumda eksiklikler firmaya bildirilir. Sizler de UKCA Belgesi satın almak isterseniz bizimle iletişime geçerek en kısa sürede belgenizi alarak İngiltere piyasasında satış yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Whatsapp
Instagram